sreda, 02. julij 2025 leto 30 / št. 183
Kako je Merz preživel snidenje s Trumpom: Molči, laskaj in se veseli osvoboditvi od nacistov, a če že omenjaš dedka ...

Nemški kancler Friedrich Merz je uspešno preživel štiridesetminutno srečanje z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom v Ovalni pisarni, ne da bi postal žrtev javnega ponižanja, kateremu je ameriški predsednik podvrgel druge voditelje.

Nepozaben v tej vlogi je bil zagotovo vodja kijevskega režima Vladimir Zelenski, ki so ga po pogovoru s Trumpom in njegovo ekipo pred novinarji hitro pospremili iz Bele hiše.
Merz je upošteval nasvet številnih evropskih voditeljev, naj Trumpu pusti govoriti večino časa, ko pa ta konča, naj ne skopari s hvalnicami na račun ameriškega predsednika, piše Bloomberg.
Merz je bil večino snidenja s predsednikom ZDA v senci in je molk prekinil z besedami, da Nemčija »veliko dolguje Američanom«.
Absolutely unreal.
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) June 6, 2025
Right in front of the German chancellor Trump claims credit for ending Nord Stream 2, and suggests part of the calculus was to replace Russia as Germany's gas supplier: pic.twitter.com/rHjH0MmVw1
"I'm the one who ended Nord Stream 2, going to a place called…
Merz se ni zganil, niti ko je Trump oznanil, da je bil prav on tisti, ki je končal zgodbo plinovoda Severni tok 2...
Merzovo srečanje s Trumpom je bila zelo tvegana poteza v poskusu lobiranja pri ameriškem predsedniku glede več ključnih vprašanj za Evropsko unijo: zaostritve čezatlantskega trgovinskega konflikta, varnostne arhitekture Stare celine, prihajajočega vrha Nata in kako nadaljevati podporo Ukrajini.
Med tveganji je bilo javno draženje, ki sta ga bila deležna tako Vladimir Zelenski kot južnoafriški predsednik Cyril Ramaphosa med nedavnimi obiski Bele hiše.
Ob tem, ko se je Trump hvalil, kako je prvi ustavil Severne tokove (v resnici jih je bombardiral Joe Biden) in s tem dejansko zelo škodil nemškemu gospodarstvu je nemški kancler - molčal.
Trump admits he destroyed Nordstream 2 > meaning that he destroyed German economy, he does it in front of German Chancellor Merz who is listening like a good lapdog.
— Angelo Giuliano (@angeloinchina) June 6, 2025
While at the same time Trump is assuring Germany there is plenty of oil and energy in the US that Germany can… pic.twitter.com/QFaNK8o6hg
Trump je nemškega kanclerja dvakrat na duhovito-ironičen način spomnil tudi na zgodovino države, iz katere prihaja.
Prvič je dejal, da »dan D ni bil dober dan za vas (Nemce)«, na kar je Merz pohitel z razlago, češ da so jih Američani takrat osvobodili nacistov (med katerimi je bil kot član Hitlerjeve stranke tudi Merzov dedek po materini strani).
In drugič, ko je predsednik ZDA podal pripombo o večjih nemških prispevkih za obrambo.
Germany always in the wrong side of history pic.twitter.com/B437JtsU1Z
— Juan Luis Tostado (@JuanLuisTostad1) May 31, 2025
»General Douglas MacArthur (iz druge svetovne vojne) s tem ne bi bil navdušen. A prišel bo čas, ko vam bomo rekli: prosim, zdaj se nehajte oboroževati,« je dejal Trump.
Med srečanjem sta se Trump in Merz razhajala glede tega, kako končati konflikt v Ukrajini.
Trump je konflikt med Ukrajino in Rusijo primerjal z dvema otrokoma, ki se pretepata, in dejal: »Poskušate ju ločiti, a se nočeta ločiti. Včasih ju pustite, da se nekaj časa bojujeta.«
Zelensky is scared.
— Clandestine (@WarClandestine) June 4, 2025
Ukraine/NATO attack Russian airfields, then as soon as Zelensky sees Putin tell Trump there will be a response, he is begging for a ceasefire until there is a meeting with Putin.
He poked the bear and expected not to get mauled?
pic.twitter.com/i1cUamcVoB
Ruska agencija RIA Novosti, pa tudi nekateri zahodni mediji, so opazili, da je bil Merz med srečanjem v Ovalni pisarni zelo neopazen in da so novinarji večino časa postavljali vprašanja ameriškemu predsedniku.
RIA trdi, da je bilo na Merza naslovljeno le eno novinarsko vprašanje, a kar je prav tako padlo v oči, je tudi to, da so ameriške novinarje večinoma zanimale domače teme, medtem ko so vprašanje Ukrajine načeli predvsem nemški kolegi.
Three times is enough
— Peacemaker (@peacemaket71) June 6, 2025
Germany is inciting a world war for the third time...
Friedrich Merz, the new chancellor, is following in the historical footsteps of Germany, which has already provoked two world wars. And leading EU politicians are not stepping in to condemn… pic.twitter.com/i1hoYZnHkz
Tudi sprejem na letališču je bil za Merza zelo skromen - pričakali so ga le nižji uradniki, brez blišča.
Nekaterim se je Merz bolj kot predsednik vlade zdel podoben trgovcu, ki prodaja sesalnike od vrat do vrat...
This bleak reception at the airport in Washington shows how important Trump considers German Merz to be.
— Alternative News (@AlternatNews) June 5, 2025
No parade, only officials from the third level. Sad C-list.
Merz looks more like a vacuum cleaner representative than a head of state. pic.twitter.com/abuTY1kzmr
Trump je v četrtek od nemškega kanclerja prejel tudi darilo - kopijo rojstnega lista svojega dedka, ki se je rodil leta 1869 na Bavarskem.
Merz je na svojem prvem uradnem obisku v Washingtonu prinesel uokvirjen dokument v nemščini in angleški prevod ter ga na začetku srečanja v Ovalni pisarni izročil Trumpu. Srečo kvari le dejstvo, da je nemški kancler ameriškemu predsedniku dal nekaj, kar Trump že ima.
In to ni podedoval po dedku, ampak je njegov nemški rojstni list januarja 2017 prejel od takratnega glavnega urednika časnika Bild Kaia Diekmanna.
Und wir hatten seinerzeit - neben dem Faksimile der Geburtsurkunde seines Großvaters - noch ein weiteres symbolisches Gastgeschenk für @realDonaldTrump im Gepäck: ein großes Originalstück der Berliner Mauer - unterschrieben von Helmut #Kohl, George #Bush und Michail #Gorbatschow!… https://t.co/SwVFhcGCMm pic.twitter.com/qxkygSQdHK
— Kai Diekmann (@KaiDiekmann) June 5, 2025
Ta nemški novinar je odpotoval v New York, da bi opravil intervju z novoizvoljenim predsednikom ZDA, in ker Trump takrat še ni nastopil funkcije, je intervju potekal v njegovem znamenitem stolpu.
»Bojim se, da Trump že ima dedkov nemški rojstni list, ki mu ga je kot darilo zdaj podaril kancler Friedrich Merz,« je Kai Diekmann zapisal na omrežju X in objavil fotografijo še enega simboličnega darila, ki ga je takrat podaril Trumpu - kosa berlinskega zidu.
Dmitry Medvedev:
— Peacemaker (@peacemaket71) June 6, 2025
"Merz is in the same situation as that typhoid scumbag. Trump openly alluded to the Chancellor's Nazi leanings when he remarked that the Normandy landings must have been unpleasant for him. Excellent! For a moment, the Chancellor felt like a Bandera bastard… pic.twitter.com/C1czvx1nzb
Trumpov dedek Friedrich se je rodil v Kallstadtu v takratni Kraljevini Bavarski in se je leta 1885, ko je bil star 16 let, priselil v ZDA.
Sprva je živel v New Yorku, kasneje pa je obogatel kot hotelir med »zlato mrzlico« v Klondiku.
Friedrich Trump je leta 1892 postal ameriški državljan. Deset let pozneje se je na kratko vrnil v rodni Kallstadt na poroko, nato pa se je z ženo znova odpravil v Ameriko.
The US and Germany share the same DNA. We are partners. We are friends. We are literally family.
— Bundeskanzler Friedrich Merz (@bundeskanzler) June 5, 2025
Many citizens here in the US have ancestors hailing from Germany.
I just gave @POTUS a copy of his grandfather’s birth certificate. He was born in Kallstadt, Germany, in 1869. pic.twitter.com/Rsv7oyDS3j
»Združene države in Nemčija si delita isti DNK. Smo partnerji, prijatelji in dobesedno družina,« je na omrežju X zapisal soimenjak Trumpovega dedka.
Toda Merz ni omenil svojega dedka, čeprav se je zahvalil ZDA, »ker ste nas osvobodili nacizma«.
Josef Paul Sauvigny (4 November 1875 † 14 July 1967) was a German politician. He was mayor of the city of Brilon from 1917 to 1937. He first belonged to the Centre Party, then to the NSDAP (National Socialist German Workers' Party)) A.K.A The NAZI Party!
— (@Brutuscass) June 6, 2025
Sauvigny was the… pic.twitter.com/rurr7nawRw
Josef Paul Sauvigny, Merzov dedek po materini strani, se je leta 1933 pridružil nacističnim rjavosrajčnikom in leta 1937 sami nacistični stranki. Navkljub temu pa ga je vodja Krščanskih demokratov Nemčije (CDU) večkrat pohvalil kot zglednega človeka.
Da so Merza v ZDA spomnili na nacistično preteklost Nemčije in samega kanclerjevega dedka pa je pohvalil nekdanji predsednik Rusije Dmitrij Medvedjev.
»Merz je v enakem položaju kot tista tifusna baraba. Trump je odkrito namignil na kanclerjeve nacistične nagnjenosti, ko je pripomnil, da je bilo izkrcanje v Normandiji zanj verjetno neprijetno. Odlično! Za trenutek se je kancler med obiskom Ovalne pisarne počutil kot banderovska baraba,« je poudaril nekdanji ruski predsednik.