REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

NYT: ZDA omejujejo dostop kitajskih podjetij do naprednih čipov in bi lahko Američanom blokirale dostop do DeepSeeka

NYT: ZDA omejujejo dostop kitajskih podjetij do naprednih čipov in bi lahko Američanom blokirale dostop do DeepSeekaDeepseek. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Ameriški uradniki sprejemajo ukrepe za zatrtje kitajske umetne inteligence DeepSeek in njene podpore s strani velikana za proizvodnjo čipov Nvidia, je poročal New York Times (NYT), ki se sklicuje na anonimne vire, seznanjene z zadevo.

Gre še za en dokaz velikega tehnološkega nazadovanja ZDA v primerjavi s Kitajsko, ki bo imela velik vpliv tudi na svet.

Januarska objava tehnologije DeepSeek je pretresla temelje industrije umetne inteligence in razburkala ameriško borzo, s čimer se je zaostrila tekma med Kitajsko in ZDA na področju umetne inteligence (AI).

V nasprotju s svojim glavnim tekmecem - aplikacijo ChatGPT podjetja OpenAI - je bil DeepSeekov odprtokodni model globokega sklepanja prosto dostopen, zaradi česar je hitro postal najbolj naložena aplikacija v trgovinah podjetij Apple in Google.

Razvoj modela je menda stal le delček sredstev, ki jih ameriška podjetja porabijo za tovrstne tehnologije.

V sredo je NYT poročal, da ameriški predsednik Donald Trump in njegova administracija razmišljata o kaznih, ki bi DeepSeeku preprečile nakup ameriških tehnologij, in o prepovedi dostopa ameriških uporabnikov do kitajske umetne inteligence.

Družba Nvidia je v začetku tega tedna sporočila, da je ameriška vlada blokirala prodajo nekaterih njenih čipov umetne inteligence na Kitajsko brez licence in da bo takšne licence zahtevala za prihodnjo prodajo.

Bela hiša naj bi bila zaskrbljena zaradi kitajskega uspeha na področju umetne inteligence in želi upočasniti njen napredek v industriji. Gre še za en dokaz velikega tehnološkega nazadovanja ZDA v primerjavi s Kitajsko, ki bo imela velik vpliv tudi na svet.

Voditelji ameriškega kongresa si prizadevajo še bolj omejiti Nvidiine dobave čipov na Kitajsko, v sredo pa so sprožili preiskavo o prodaji čipov tega podjetja v Aziji.

Tiskovni predstavnik družbe Nvidia John Rizzo je medtem izjavil, da je družba upoštevala »do črke« navodila ameriške vlade o tem, katere izdelke lahko prodaja in kje jih lahko prodaja, ter da je zavezana zaščiti in krepitvi nacionalne varnosti ZDA.

Ekipa, ki je izdelala DeepSeek in z njim premagala ameriško konkurenco... Vir: Posnetek zaslona, X

Po uvedbi klepetalnega robota DeepSeek je več držav, vključno z ZDA, Južno Korejo, Italijo in Avstralijo, uvedlo prepovedi in omejitve za klepetalnega robota, pri čemer so navedle pomisleke glede nacionalne varnosti in zasebnosti podatkov.

Februarja so ameriški zakonodajalci predlagali zakonodajo, ki bi prepovedala namestitev aplikacije na vse vladne naprave, potem ko so strokovnjaki za kibernetsko varnost trdili, da program vsebuje skrito kodo, ki lahko občutljive uporabniške podatke posreduje na Kitajsko.

Washington je Peking že obtožil, da s svojimi aplikacijami poskuša dostopati do občutljivih podatkov v drugih državah.

Kitajska je obtožbo zavrnila kot politično motivirano »ideološko diskriminacijo« in zatrdila, da vlada od podjetij ali posameznikov ne zahteva nezakonitega zbiranja ali shranjevanja podatkov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek