sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Test starih surovin ali jedrski poskus: Kaj pomeni ameriški eksperiment z zastarelim plutonijem
ZDA se pripravljajo na nov jedrski poskus to pomlad, da bi preverile, ali je desetletja star plutonij v jedru njihovega jedrskega orožja propadel, ali pa je še vedno uporaben, je v sredo poročala mreža Nacionalnega javnega radia (NPR).
Takšni poskusi niso jedrski poskusi polnega obsega, kar pomeni, da ne uporabljajo dovolj cepljivega materiala za proizvodnjo samozadostne reakcije.
Step inside the secret lab where America tests its nukeshttps://t.co/rmhDFMdMdu
— WOSU News (@wosunews) January 30, 2025
Washington vztraja, da tovrstni poskusi niso prepovedani s Pogodbo o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBT), ki prepoveduje jedrske poskusne eksplozije v vseh okoljih.
Tako ZDA kot Rusija sta podpisali sporazum iz leta 1996, a ga nista ratificirali.
Nobena država ni izvajala jedrskih poskusov v živo od zgodnjih devetdesetih let.
The United States is planning to test the underground detonation of a small amount of plutonium at the Nevada Test Site to test the effectiveness and modify existing nuclear weapons — NPR
— MenchOsint (@MenchOsint) January 30, 2025
(Image from 1969 similar test) pic.twitter.com/fYQUzVXbNR
Postopek testiranja plutonija s kodnim imenom Nob Hill bo izveden v ameriškem objektu PULSE v Nevadi.
Test bodo izvedli v okviru projekta Cygnus, ki velja za enega najbolj tajnih znanstvenih projektov ameriške vlade.
»Eksplozija bo mičkena, nepredstavljivo majhen delček dejanske moči jedrskega orožja, in vlada ZDA pravi, da ne bo hitre jedrske reakcije, niti majhne,« je povedal Tim Beller, ki je zadolžen za načrtovani test, skupini novinarjev, za katere se domneva, da jim je Nacionalna uprava za jedrsko varnost (NNSA) dovolila ogled tajnega laboratorija za jedrsko orožje.
Ker je plutonij v jedru ameriškega jedrskega arzenala – velik del je bil proizveden pred desetletji – so ti testi namenjeni reševanju problemov staranja, hkrati pa prispevajo k posodobitvi obstoječega orožja.
»Sčasoma plutonij radioaktivno razpade, pri čemer se sprostijo atomi helija. Ti atomi lahko tvorijo mehurčke in poškodujejo strukturo kovine plutonija, kar bi lahko pomembno vplivalo na reakcijo materiala,« je povedal Ivan Otero, znanstvenik za jedrsko orožje pri Lawrence Livermore National Laboratory.
The US military is going to conduct a controlled disruption of a small amount of plutonium to test the effectiveness of nuclear weapons, according to the NPR portal.
— Towhee (@amborin) January 30, 2025
"In December in the US, some American congressmen advocated the use of nuclear weapons by the head of the White… https://t.co/xzGewx3osN pic.twitter.com/xYVW727Ijx
Razprave o jedrskih poskusih prihajajo sredi globalne oživitve jedrskega orožja, navaja NPR, pri čemer se je skliceval na Hansa Kristensena, direktorja projekta jedrskih informacij pri Zvezi ameriških znanstvenikov, ki je opozoril, da je »tveganje veliko«.
ZDA, glavni jedrski tekmec Rusije, so svoj zadnji jedrski poskus v polnem obsegu izvedle leta 1992 in se od takrat zanašajo na računalniške simulacije in teste.
The U.S. is set to conduct a "tiny" and "controlled" nuclear test this spring, as part of the secret "Cygnus" project. A small amount of plutonium will be detonated to study the effects of radioactive decay, specifically helium bubbles that may damage plutonium's crystal… pic.twitter.com/AKFVsXvA6F
— The opinion (@ThetruthDW) January 31, 2025
Zadnji znani tovrstni preizkus je bil izveden maja, Moskva pa je sporočila, da »pozorno spremlja dogajanje« na ameriških poligonih in da »signali«, ki prihajajo iz Washingtona, nakazujejo na možen nadaljnji razvoj ameriškega jedrskega orožja.
US to test aging plutonium in its nuclear arsenal.
— Alternative News (@AlternatNews) January 31, 2025
As the plutonium ages, it decays radioactively, releasing helium atoms. Those atoms can form bubbles and damage the plutonium metal’s structure, which could have a significant impact on the material response.
Their nuclear… pic.twitter.com/l4dgis1dAm
Novembra 2023 je Rusija znižala svojo udeležbo v CTBT na status podpisnice, pri čemer je izjavila, da je cilj te poteze vrniti pariteto z ZDA.
Moskva je poudarila, da to ne kaže na načrte za nadaljevanje ruskih podzemnih jedrskih poskusov.
The United States is planning to conduct an underground test to improve existing nuclear weapons, NPR reports.
— dana (@dana916) January 30, 2025
They will detonate a small amount of plutonium in the Nevada desert this spring. The experiment will be conducted as part of Project Cygnus, one of the US… pic.twitter.com/yd8jYblaAn
Ruski predsednik Vladimir Putin je lani dejal, da bi morala biti Moskva pripravljena nadaljevati jedrske poskuse, če bodo ZDA to storile. Je pa večkrat poudaril, da je za Moskvo uporaba jedrskega orožja »zadnja možnost«.
Ameriški predsednik Donald Trump je dejal, da upa na pogovore z Rusijo in Kitajsko o zmanjšanju njunih zalog jedrskega orožja.
Moskva je pripravljena čim prej nadaljevati pogajanja o razorožitvi z ZDA, so sporočili iz Kremlja.