sreda, 08. januar 2025 leto 30 / št. 008
450 kilometrov na uro: Na Kitajskem predstavili prototip najhitrejšega hitrega vlaka na svetu
Prototipi hitrega vlaka CR450, najhitrejšega vlaka na svetu s testno hitrostjo do 450 kilometrov na uro in operativno hitrostjo 400 kilometrov na uro so bili v nedeljo predstavljeni v Pekingu, kar je dokaz vrhunskega kitajskega napredka v železniški tehnologiji in tudi prispevek Kitajske k svetovni železniški industriji.
CR450 je bistveno hitrejši od hitrih vlakov CR400 Fuxing, ki so trenutno v uporabi in vozijo s hitrostjo 350 kilometrov na uro.
China State Railway Group Co., Ltd. (Kitajska železnica) bo organizirala serijo linijskih testov za prototipe in optimizirala tehnične kazalnike, da bi zagotovila čimprejšnji vstop CR450 v komercialno uporabo.
PRVI V INOVACIJAH
V primerjavi s svojimi predhodniki se je splošna operativna zračna odpornost CR450 zmanjšala za 22 odstotkov, njegova teža pa za 10 odstotkov, poroča China Railway.
Nova prototipa sta dva modela CR450: CR450AF in CR450BF, ki imata sestavo osmih vagonov s štirimi motornimi in štirimi vagoni brez pogona, poroča CRRC Corporation Limited (CRRC), vodilni kitajski proizvajalec vlakov.
Za vlake za visoke hitrosti je značilen napreden, vodno hlajen vlečni sistem s trajnimi magneti in zanesljiv, visoko stabilen sistem podstavnih vozičkov, kar zagotavlja odlično zmogljivost in varnost med celotnim delovanjem.
Vlaki so opremljeni z naprednim večnivojskim sistemom zaviranja v sili in več kot 4000 senzorji za spremljanje ključnih sistemov v realnem času, vključno s karoserijo, visokonapetostnim odjemnikom toka, nadzorom vlaka in sistemi za odkrivanje požarov.
Po navedbah CRRC je bil za izboljšano prepoznavanje izrednih razmer uporabljen tudi sistem over-the-horizon.
CR450 uvaja novo zasnovo ohišja podstavnega vozička za zmanjšanje zračnega upora pri visokih hitrostih, skupaj s poenostavljenim sprednjim delom z majhnim uporom, ostrim nosom, aerodinamičnimi vetrobranskimi stekli in lahkimi materiali.
Vključuje napredne tehnike zmanjševanja hrupa na različnih območjih in frekvencah, s čimer zmanjša hrup v notranjosti za 2 decibela in poveča prostor za potnike za 4 odstotke v primerjavi s svojimi predhodniki. Po mnenju CRRC naj bi te inovacije vdahnile novo življenje globalnemu napredku železniške tehnologije za visoke hitrosti.
GLOBALNI DOSEG
Odkar je leta 2008 vzpostavila medkrajevno železnico Peking-Tianjin s predvideno hitrostjo 350 kilometrov na uro, je Kitajska zgradila najobsežnejše in najnaprednejše železniško omrežje za visoke hitrosti na svetu.
Veliki projekti, kot je hitra železniška povezava Guangzhou-Shenzhen-Hong Kong, so bistveno izboljšali povezljivost in regionalni razvoj. Do danes je skupna dolžina delujočih kitajskih železniških tirov za visoke hitrosti dosegla približno 47.000 kilometrov, kot kažejo podatki Nacionalne železniške uprave.
Klassischer @DB_Bahn move pic.twitter.com/9oF16OvHdI
— 187 StraßenBernd (@Krawallbrause69) January 3, 2025
Širitev nacionalnega železniškega omrežja za visoke hitrosti je igrala ključno vlogo pri gospodarskem in družbenem razvoju države, saj je skrajšala čas potovanja in spodbudila industrijski razvoj vzdolž železniških prog.
Kitajski hitri vlaki – uspešen primer neodvisne inovacije – zdaj veljajo za kitajsko vizitko in so dobrodošli po vsem svetu.
Julija letos je bilo ugotovljeno, da je indonezijska hitra železnica Džakarta–Bandung prepeljala 4 milijone potnikov, odkar je začela komercialno obratovati 17. oktobra 2023.
Indonezijski strojevodje so v prvem letu vozili vlake s hitrostjo 350 kilometrov na uro, projekt čezmorske železnice za visoke hitrosti pa velja za prvo popolno uporabo kitajskih železniških sistemov, tehnologije in industrijskih komponent.
Železniška proga za visoke hitrosti Beograd–Novi Sad, še en kitajski projekt, je marca praznovala drugo obletnico. V zadnjih dveh letih je projekt učinkovito izboljšala lokalno povezljivost.
Svetovni kongres UIC o železnicah za visoke hitrosti, ki ga je leta 1992 ustanovila Mednarodna železniška zveza (UIC), poteka vsaki dve do tri leta.
12. kongres bo potekal v Pekingu od 8. do 11. julija 2025 in naj bi bil močan dokaz kitajskega napredka in prispevkov k svetovni industriji hitrih železnic.
Kitajska je vodila razvoj vseh 13 mednarodnih standardov za železnice za visoke hitrosti na sistemski ravni, ki jih je določil UIC, kot je bilo napovedano na vplivni 17. podelitvi nagrad Zhan Tianyou Railway Science and Technology Award novembra lani.