REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izvršni direktor BMW: »Da bi razumeli, kaj bo jutri poganjalo svet, morate predvideti, kaj se bo dogajalo na Kitajskem!«

Izvršni direktor BMW: »Da bi razumeli, kaj bo jutri poganjalo svet, morate predvideti, kaj se bo dogajalo na Kitajskem!«Električni BMW posnet 26.4. 2024, med podpisom pogodbe med BMW in Shenyangom (Xinhua/Pan Yulong)

Najvišji izvršni direktor nemškega proizvajalca avtomobilov BMW je Kitajsko opisal kot svoj največji svetovni trg »izrednega pomena« in vodilno središče tehnologije in inovacij.

V nedavnem intervjuju za Xinhua je izvršni direktor BMW Oliver Zipse poudaril vlogo Kitajske kot pionirja pri sprejemanju tehnologije in odločitvah o nakupu, ki temeljijo na inovacijah.

Da bi razumeli, kaj bo jutri poganjalo svet, morate predvideti, kaj se bo dogajalo na Kitajskem.

»Da bi razumeli, kaj bo jutri poganjalo svet, morate predvideti, kaj se bo dogajalo na Kitajskem,« je dejal.

BMW je ustanovil svojo največjo raziskovalno in razvojno lokacijo zunaj Nemčije na Kitajskem.

Podjetje upravlja z inovacijskimi bazami v Pekingu, Šanghaju, Shenyangu in Nanjingu, pri čemer se osredotoča na razvoj vozil, digitalne storitve, programske sisteme in avtonomno vožnjo.

Zipse je pohvalil kitajsko strategijo novih energetskih vozil (NEV) in jo opisal kot vključujočo in pragmatično.

Strategija, ki zajema električna vozila na baterije, priključne hibride in električna vozila na gorivne celice, je »usmerjena v rezultate in brez dogme,« je dejal.

»To je najbolj obetaven in učinkovit način, da zagotovimo, da trg sprejme e-mobilnost,« je dodal Zipse.

Opozoril je na usklajenost med kitajskim pristopom in BMW-jevo zavezanostjo tehnološki odprtosti, ki potrošnikom ponuja vrsto rešitev za mobilnost.

Električni avtomobil BMW i5, ki ga proizvaja BMW Brilliance Automotive (BBA), je prikazan na razstavi inovacijskih dosežkov globalne industrijske internetne konference 2024 v Shenyangu, severovzhodni kitajski provinci Liaoning, 12. septembra 2024. (Xinhua/Zhang Lei)

Kitajski trg NEV je doživel hitro rast, saj je prodaja leta 2023 dosegla 9,5 milijona enot, letos pa naj bi dosegla 11,5 milijona, poroča kitajsko združenje proizvajalcev avtomobilov.

BMW dejavno prispeva k tej rasti. V prvih treh četrtletjih leta se je prodaja njegovih baterijsko-električnih vozil na Kitajskem povečala za skoraj 10 odstotkov medletno.

Najvišji izvršni direktor nemškega proizvajalca avtomobilov BMW je Kitajsko opisal kot svoj največji svetovni trg »izrednega pomena« in vodilno središče tehnologije in inovacij.

Aprila je BMW napovedal dodatno naložbo v višini 20 milijard juanov (2,74 milijarde ameriških dolarjev)* za nadgradnjo svoje proizvodne baze v Shenyangu, največje zunaj Nemčije.

Širitev cilja na proizvodnjo novih energetskih vozil (NEV).

»Naše naložbe poudarjajo našo dolgoletno zavezanost Kitajski in potencial, ki ga tu vidimo za prihodnost,« je dejal Zipse.

Proizvodnja BMW-jevih električnih modelov naslednje generacije, »Neue Klasse«, naj bi se na tem mestu začela leta 2026.

Oliver Zipse, predsednik upravnega odbora BMW AG, govori med intervjujem v Shenyangu, severovzhodna kitajska provinca Liaoning, 26. aprila 2024. (Xinhua/Pan Yulong)

Ob 30. obletnici BMW na Kitajskem je Zipse razmišljal o naraščajoči prisotnosti podjetja v državi s svojimi kitajskimi partnerji, kot sta CATL in univerza Tsinghua, ter približno 500 lokalnimi dobavitelji.

»Na Kitajskem smo doma,« je dejal.

Zipse je tudi izrazil nasprotovanje odločitvi Evropske unije, da uvede dodatne carine na kitajski uvoz električnih vozil.

Zipse je tudi izrazil nasprotovanje odločitvi Evropske unije, da uvede dodatne carine na kitajski uvoz električnih vozil.

»Svobodna trgovina je bila – in vedno bo – naše vodilno načelo,« je poudaril in opozoril, da bi lahko carine zmotile globalne poslovne modele in omejile ponudbo električnih vozil v Evropi, kar bi na koncu oviralo prizadevanja za dekarbonizacijo.

Namesto tega je Zipse pozval k močnejšim partnerstvom med evropskimi in kitajskimi avtomobilskimi podjetji.

»Globalne izzive, kot so podnebne spremembe, je mogoče reševati le skupaj. Vidim velik potencial v spodbujanju takšnega čezmejnega in regionalnega sodelovanja,« je dejal.

(1 juan = 0,14 ameriškega dolarja)

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek