REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Angela Merkel opozarja: Jedrske zmogljivosti Rusije so zastrašujoče

Angela Merkel opozarja: Jedrske zmogljivosti Rusije so zastrašujočeNekdanja nemška kanclerka meni, da bi bil konflikt v Ukrajini še hujši, če leta 2008 ne bi preprečila vstopa Ukrajine v NATO. Vir: Posnetek zaslona, X

Nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel, nekoč označena za najmočnejšo žensko na svetu, Nemčijo pa je vodila 16 let, je v intervjuju za BBC posvarila pred nevarnostmi jedrske eskalacije in izpostavila, da je »jedrski potencial Rusije zastrašujoč«.

»Narediti moramo vse, da preprečimo uporabo jedrskega orožja.

Na srečo je o tem pred kratkim spregovorila tudi Kitajska.

Ne smemo biti ohromljeni zaradi strahu, ampak moramo priznati, da je Rusija največja oziroma poleg ZDA ena izmed dve največji jedrski sili na svetu. Ta potencial je grozljiv,« je dejala Merklova za BBC.

V intervjuju za britanski javni servis je »branila svojo zapuščino«, med vprašanji, ki so ji jih britanski novinarji zastavili, je bilo tudi, ali je bila premehka do Moskve, prepočasna, da bi pomagala Kijevu, pa tudi, ali bi prišlo do vojne v Ukrajini, če ne bi leta 2008 blokirala članstva Ukrajine v Natu.

Toda Merklova poudarja, da meni, da bi se konflikt v Ukrajini začel še prej in da bi bilo verjetno še huje, če bi Kijev takrat začel svojo pot v članstvo v Natu.

»Vojaški spopad bi izbruhnil še prej.

Popolnoma jasno mi je bilo, da predsednik Putin ne bo stal križem rok in gledal Ukrajino, kako vstopa v NATO.

In tedaj Ukrajina kot država zagotovo ne bi bila tako pripravljena, kot je bila februarja 2022,« je dejala Merklova, ki je pred tem priznala, da Zahod ni nameraval izvajati dogovorov iz Minska, ampak da so ti služili le za nakup časa Ukrajini, da se oboroži in pripravi na vojno z Moskvo.

Začetek posebne vojaške operacije, ki se je začela le nekaj mesecev po njenem odhodu s položaja, je Evropo spodbudil k temeljitemu premisleku o energetski politiki, diplomaciji z Rusijo in tudi migracijski politiki.

Pod Merklovo pa so Nemčija in njene velike energetsko požrešne industrije postale odvisne od Moskve, zato sta bila zgrajena dva plinovoda, ki sta državi neposredno povezala.

Merklova pravi, da sta jo za odprtje plinovodov spodbudila dva motiva: nemški poslovni interesi, a tudi ohranitev miroljubnih vezi z Rusijo.

»Novo obdobje v odnosih Evrope z Rusijo se je 'na žalost' začelo po obsežni invaziji na Ukrajino,« pravi.

Merklova je komentirala tudi prihod Donalda Trumpa na čelo Amerike.

»Resnično je pomembno vedeti, kaj so vaše prioritete, jih jasno predstaviti in se ne bati, saj je Donald Trump lahko zelo odprt.

Je zelo jasen.

In če to storite, bo nekaj medsebojnega spoštovanja. Vsaj taka je bila moja izkušnja,« je dejala nekdanja nemška kanclerka.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek