REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»New York Times«: Ruske sile napredujejo, Ukrajina bo morala preizprašati svojo prisotnost v regiji Kursk

»New York Times«: Ruske sile napredujejo, Ukrajina bo morala preizprašati svojo prisotnost v regiji KurskV zadnjih nekaj dneh so ruske enote okrepile prizadevanja za izgon ukrajinskih sil z ozemlja, ki so ga zavzele v regiji Kursk v Ruski federaciji. Vir: Posnetek zaslona, X

Rusija je ponovno prevzela nadzor nad več vasmi v svoji zahodni regiji, v katere je Ukrajina vdrla poleti, zaradi česar je Kijevu težje obdržati ozemlje, za katerega meni, da je ključni vzvod za prisilitev Moskve v pogajanja o koncu vojne, piše New York Times.

V zadnjih nekaj dneh so ruske enote okrepile prizadevanja za pregon ukrajinskih sil z ozemlja, ki so ga zasegle v regiji Kursk v Ruski federaciji, in začele več napadov, ki so jih vodili oklepniki.

Zemljevidi razmer na fronti, narejeni s pomočjo satelitov in posnetki s prve frontne črte, po poročanju ameriškega časnika kažejo, da so ruske sile zabile klin v zahodni bok ukrajinske izbokline in zavzele še najmanj tri naselja.

»Na splošno razmere v Kursku niso tako dobre,« ugotavljajo člani portala DeepState, ki je tesno povezan z ukrajinsko vojsko in se ukvarja z analizo razmer na fronti.

Po njihovih besedah »ukrajinske sile sprejemajo ukrepe za stabilizacijo fronte, vendar je izjemno težko povrniti izgubljeno.«

Emil Kastehelmi, vojaški analitik iz skupine Black Bird s sedežem na Finskem, je dejal, da je nekaterim elementom ruskih enot »uspelo napredovati relativno daleč v zaledje ukrajinske vojske, kar je povzročilo težave in izgube na ukrajinski strani.«

»New York Times« spominja, da je imela ofenziva ukrajinske vojske v regiji Kursk dva primarna cilja - prisiliti Kremelj, da preusmeri enote z drugih delov fronte, da bi odgovorile na napad, in s tem razbremeniti pritisk na ukrajinske sile ter zasesti ozemlje, ki ga bo Moskva skušala povrniti, kar bi jo lahko prisililo za pogajalsko mizo.

Medtem ko se zdi, da prvi cilj doslej ni uspel, saj rusko vojaško poveljstvo namešča rezerve iz Rusije, hkrati pa krepi napade v vzhodni Ukrajini, so uradniki v Kijevu zasledovali drugi cilj kot del svojega tako imenovanega »načrta zmage« za prisilo Moskve k mirovnim pogajanjem.

Ameriški časnik navaja tudi besede Vladimirja Zelenskega, da je »ofenziva Kursk ena od stopenj za konec vojne«, a poudarja tudi, da vsako napredovanje ruske vojske na tem delu fronte zmanjšuje moč tega pogajalskega vzvoda.

»Ruski protinapadi vztrajno zmanjšujejo politični pomen ozemlja v regiji Kursk, ki ga nadzoruje Ukrajina.

Če se bo sedanji trend nadaljeval, bodo Ukrajinci morda morali ponovno pretehtati svojo prisotnost na tem območju in prihodnost celotne operacije,« je opozoril Kastehelmi.

Spomnimo, ruska vojska je 10. septembra sprožila protinapad v regiji Kursk, v okviru katerega je bilo do konca istega meseca zahodno krilo ukrajinske vojske potisnjeno vse do črte Olgovka-Lubimovka -Sverdlikovo, medtem ko so bili na drugih delih kurskega bojišča zabeleženi manjši premiki ruske vojske - konkretno osvoboditev vasi Borki in Spaljno ter izgon ukrajinskih enot iz Semenovke.

Ofenzivne akcije ruskih sil so se nadaljevale tudi v oktobru, tako da je bilo do danes osvobojenih več naseljenih krajev, del ukrajinskih enot južno od Lubimovke pa je bil postavljen v polobkrožno obkolitev.

Kot ugotavlja »New York Times«, ukrajinski uradniki na splošno molčijo o razmerah v regiji Kursk, »da bi ohranili varnost operacije.«

Kastehelmi je še dejal, da je »očitno, da se ukrajinske frontne črte ne držijo najbolje«, pri čemer je opozoril, da se zdi, da ukrajinska vojska še ni zgradila večjih utrdb na tem območju, kar otežuje njeno obrambo.

Dodaja, da je zahodni bok, ki ga napadajo ruske sile, na razmeroma odprtem terenu z nekaj urbanimi središči, ki jih Ukrajinci lahko uporabijo za vkopavanje.

Ameriški časnik poudarja, da je ofenziva ukrajinske vojske v regiji Kursk povzročila izčrpavanje človeških in materialnih virov Kijeva, ki so nujno potrebni na drugih delih fronte, da bi zaustavili napade ruske vojske, ki se nadaljujejo z nezmanjšano intenzivnostjo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek