četrtek, 02. januar 2025 leto 30 / št. 002
Nemški admiral, poveljnik vojne mornarice, odstavljen zaradi ene same izjave o Putinu: Še enkrat bi storil enako!
V govoru na Inštitutu za obrambne študije in analize Manoharja Parrikarja v Indiji 22. januarja 2022 si je nemški viceadmiral Kay-Achim Schönbach, takratni poveljnik nemške mornarice, upal reči, da si ruski predsednik Vladimir Putin »verjetno zasluži spoštovanje«.
Rusijo je označil za staro in pomembno državo ter dodal, da se je treba ukvarjati z »ruskimi dejanji v Ukrajini«, a tudi, da je za Kijev »polotok Krim izginil: Nikoli se ne bo vrnil - to je dejstvo.«
Visoki častnik Nata je mesec dni pred izbruhom spopadov v Vzhodni Evropi torej postal prva žrtev evropske zavezanosti vojni. Odstopil je 24 ur po govoru v Indiji.
Pred tem se je nemška vlada distancirala od Schönbachovih komentarjev; prej tisto soboto zvečer pa je ukrajinsko zunanje ministrstvo sporočilo, da je poklicalo nemško veleposlanico Anko Feldhusen, da bi poudarilo »kategorično nesprejemljivost« Schönbachovih komentarjev.
„Die Leute, die wirklich verantwortlich sind in Deutschland, sind sehr oft nicht die gewählten Politiker, sondern die Leute, sehr oft, in der zweiten Reihe.“
— Argo Nerd (@argonerd) January 22, 2022
Kay-Achim Schönbach, deutscher Vizeadmiral und Chef der Deutschen Marine, bei einem Besuch in Indien. pic.twitter.com/hj8GvFT4Qd
Viceadmiral Kay-Achim Schönbach, ki je služil kot inšpektor nemške mornarice, po upokojitvi ni nagovoril osrednjih zahodnih medijev.
Na vprašanje RT-ja, če bi danes znova rekel, kar je povedal v Indiji januarja 2022, je upokojeni nemški viceadmiral jasen: »Da, absolutno. Poleg tega so bile stvari, ki sem jih povedal v Indiji, že povedane pred izbruhom vojne. Čeprav je šlo za triurni dogodek, je nastal celoten spor zaradi dveh ali treh stavkov, iztrganih iz konteksta. Podtaknili so mi in me odpustili iz mornarice.
Takrat sem rekel in še vedno verjamem, da bi morale države druga drugo obravnavati enakopravno. In voditelj države si zasluži spoštovanje, tudi če se ne strinjate z njegovimi pogledi. Takrat se je to nanašalo na Vladimirja Putina, ne kot osebo, ampak kot predsednika Ruske federacije.
Druga stvar, ki sem jo rekel, je bila, da nisem mislil, da bo Ruska federacija polotok Krim prostovoljno vrnila Ukrajini. Skratka, rečeno je bilo, ‘Krim je šel in se ne bo več vrnil.’ Nisem izrazil podpore temu stališču, ampak sem le podal svojo politično oceno tega teritorialnega vprašanja. Zdaj so vsi dogodki dokazali, da imam prav.«
Na vprašanje, da je od številnih (zahodnih) politikov spet slišati, da je Rusija šibka in da so Putinove rdeče črte fikcija, saj ne obstajajo, je Schönbach odgovoril: »Najnevarnejša stvar, ki jo lahko storite v tej situaciji, je, da podcenite svojega nasprotnika, da ga ‘verbalno preglasite’ ali da resnično smatrate, da je njegovo orožje zanemarljivo. Za to vam ni treba citirati Clausewitza, velikega pruskega stratega.
Vendar sem v nedavni preteklosti slišal veliko tako imenovanih najpomembnejših političnih in vojaških osebnosti govoriti prav to. Menim, da je to politična in vojaška neumnost.
Ruska federacija je vse prej kot šibka in ne mislim samo na jedrski arzenal Moskve. Četudi nas nekatere taktike ruske vojske in operacije moskovskega obrambnega ministrstva na vzhodu Ukrajine občasno prisilijo, da se namrščimo, se Ukrajina sooča z močnim nasprotnikom.«
Ukraine is for sale. Happy days for Western Corporations... https://t.co/4xrod2sH51
— Mick Wallace (@wallacemick) October 5, 2024
Glede rdečih črt Kremlja, pa je Kay-Achim Schönbach poudaril: »Tudi ocenjevanje citiranih ‘rdečih črt’ ruskega predsednika kot neobstoječih je lahkomiselnost in igra politične neumnosti. Te grožnje Vladimirja Putina so del politične komunikacije, tudi interne.
Če Zahod verjame, da lahko preprosto dela korak za korakom samo zato, ker je Moskva prestop prej definirane rdeče črte pustila brez odgovora, ne gre za resno obvladovanje konflikta, kaj šele za strateški instinkt.
Na neki točki bo lok preobremenjen in stopnjevanje vojne se bo razširilo na države, ki prej niso bile vpletene. Takrat bo prepozno razpravljati o morebitno napačno interpretiranih rdečih črtah. Cilj narodov, zlasti ZN, mora biti mir, ne pa kako postopno stopnjevati vojno, ne da bi podrli jez.«
BOOM! Fmr German Chancellor Gerhard Schroeder just admitted that Western interference in Ukraine caused the war with Russia.
— Aussie Cossack (@aussiecossack) October 5, 2024
Facts. pic.twitter.com/NQ1lfCDfWf
Na vprašanje, kaj je pokazala ukrajinska tragedija in kje se je v tej vojni izgubil vojaški smisel, Schönbach odgovarja: »Mislim, da nisem edini, ki priznava, da bi se vojni lahko izognili.
Prav tako menim, da si Ruska federacija s tem oboroženim spopadom ni naredila nobene usluge.
Vse strani izgubljajo, velika zmagovalka pa je Kitajska.«
Ex-Marine-Inspekteur Kay-Achim Schönbach: „Niemand wird den Ukraine-Krieg gewinnen“
— Klischko Egon (@EgonKlischko88) June 25, 2024
Er war Vize-Admiral und als Inspekteur der Marine einer der ranghöchsten Soldaten Deutschlands. Im Gespräch bei „Schuler! Fragen, was ist“ kritisiert Kay-Achim Schönbach (58, Werteunion) die Uk pic.twitter.com/qEtG26SuPd
»Ta tragedija kaže, da so ljudje po koncu hladne vojne napačno ocenjevali dogodke v državah (na vzhodu Evrope in Azije). Zahod je naredil napako, ker ni pravilno interpretiral in izkoristil dobro voljo Rusije.
Namesto tega je sledila širitev Nata, ki je izkoristila takratno šibkost Moskve. To je bila zamujena priložnost, ne toliko za prijateljstvo, ampak za strateško partnerstvo z Rusijo, zlasti proti vzhajajoči novi svetovni sili Kitajski.
Po drugi strani pa Rusija ni izkoristila demokratičnega prestrukturiranja svoje države ter ogromnih virov in potenciala, ki so se v tem procesu sprostili, da bi razvila politično in ekonomsko protiutež Zahodu, pa tudi Pekingu, čeprav z malo političnega in zgodovinskega znanja, je mogoče razumeti, zakaj je Rusija tako naravnana.«
The speech, in India, about Russia, which caused the Chief of Germany's Navy to be relieved of his duties
— the Lemniscat (@theLemniscat) March 14, 2023
21 Jan 2022
Vice Admiral Kay-Achim Schönbach: "The Crimea Peninsula is gone: It will never come back — this is a fact."
1 https://t.co/d3g3mJv9wh
2 https://t.co/ydsIT9sjaQ pic.twitter.com/GKjlUsUkjS
Kar zadeva dvome, ali je nova velika vojna v Evropi danes nemogoča, je upokojeni nemški viceadmiral jasen: »Vojna v Evropi je mogoča, ponovno oboroževanje in nevarno nezaupanje na naši celini, ki je bilo videti premagano, se vrača z maščevanjem.
Zdaj je glavni cilj doseči premirje. Seveda to ni veliko spoznanje. Da bi to dosegli, bi morali obe strani, tako Ukrajina kot Rusija, v idealnem primeru vnaprej imenovati skupnega pogajalca, ki mu obe strani zaupata. Po mojem mnenju to izključuje nekatere zahodne države ali celo Kitajsko. Morda se takšnega partnerja najde na Globalnem jugu.
Vendar morata biti obe strani pripravljeni na pogajanja brez predpogojev. Vzpostaviti je treba nadzor (frontne) črte s predstavniki obeh vojskujočih se strani in OZN (mogoče tudi OVSE), vzdolž stične črte pa vzpostaviti območje brez orožja. Po tem morajo pogajanja o novem mirovnem redu potekati na nevtralnih lokacijah.«