REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

FT: Ukrajina je največja poraženka proračunskih pretresov v Nemčiji

FT: Ukrajina je največja poraženka proračunskih pretresov v NemčijiMedtem ko nemška vlada poskuša prepričati svet, da bo še naprej »največji sponzor Ukrajine v Evropi«, naj bi pomoč te države Kijevu v prihodnjih letih drastično padla. Vir: Posnetek zaslona, X

Ukrajina je postala žrtev proračunskih pretresov znotraj nemške vladajoče koalicije, odločitev vlade Olafa Scholza, da zmanjša vojaško pomoč Kijevu, pa bo opogumila ruskega predsednika Vladimirja Putina, piše kolumnist Financial Timesa (FT) Ben Hall.

»Kijev je največji poraženec dogovora o proračunu za leto 2025, ki so ga letos poleti dosegle tri stranke v nedelujoči nemški koalicijski vladi po več tednih ostrih pogajanj. Kijev je postal žrtev noro toge ustavne dolžniške zavore, ki omejuje državni primanjkljaj,« navaja Ben Hall.

Nemški časnik FAZ je med koncem tedna poročal, da se je tamkajšnja vlada odločila zmanjšati vojaško pomoč Ukrajini s 7,5 milijarde evrov letos na 4 milijarde prihodnje leto, medtem ko naj bi do leta 2027 znašala »samo 500 milijonov evrov na leto«.

Scholz je sicer dejal, da bo Nemčija ostala »največja podpornica« Ukrajine v Evropi, pomoč pa bo poslala prek posojila v višini 50 milijard evrov, ki je bilo dogovorjeno v okviru formata G7 in bo zagotovljeno z dobički od zamrznjenega ruskega premoženja.

Argument nemškega kanclerja pa je le odvračanje pozornosti, meni Hall in dodaja, da se je to »posojilo« izkazalo za težko izvedljivo in je podvrženo blokadam »proruskih vlad, kot je tista v Budimpešti«.

Tudi teh 50 milijard predstavlja le delček od približno 300 milijard evrov, ki sta jih ZDA in Evropa namenili za pomoč Ukrajini v zadnjih dveh letih in pol.

Paket ameriške pomoči v vrednosti 61 milijard dolarjev, sprejet v začetku tega leta, bi lahko bil zadnji te vrste, ugotavlja Hall.

Kolumnist FT nemškega kanclerja kritizira tudi zaradi njegovih prizadevanj za »sabotiranje« globlje integracije evropske vojaške industrije.

»Kancler je nasprotoval kakršni koli razpravi o obrambnih projektih, ko so se voditelji EU junija srečali, da bi razpravljali o strateški agendi bloka.

Ambicije Evropske komisije, da prek skupnega zadolževanja ustvari 100 milijard evrov vreden sklad za obrambno industrijo, so naletele na močan nemški odpor,« poudarja kolumnist Financial Timesa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek