REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Po receptu ZDA: V Boliviji spodletel državni udar proti socialističnemu predsedniku, vodja puča aretiran

Po receptu ZDA: V Boliviji spodletel državni udar proti socialističnemu predsedniku, vodja puča aretiranIzvoljeni predsednik (levo) in vodja puča ter »peturni predsednik« Bolivije (desno). Vir: X, posnetek zaslona

V Boliviji je po samo petih urah propadel poskus državnega udara, ki so ga izvedli desničarski krogi.

Bistven je bil hiter odziv ljudi, ki so takoj odšli na ulice, obkolili vojake in jih onemogočili.

Skupina do zob oboroženih vojakov pod vodstvom (zdaj že odstavljenega) poveljnika oboroženih sil generala Juana Joseja Zúñige je namreč v sredo zasedla trg Plaza Murillo v La Pazu in vstopila v predsedniško palačo.

V akciji je sodelovalo le osem oklepnikov, ki so se čez nekaj časa umaknili, policija pa je kasneje aretirala Zúñigo, ko je pred vojašnico nagovarjal novinarje.

Puč je skupno trajal okoli pet ur.

Predsednik države Luis Arce je obsodil »nepravilno mobilizacijo nekaterih enot bolivijske vojske« in odpustil Zúñigo ter ga zamenjal z Josejem Wilsonom Sanchezom.

Evropski politiki so puč obsodili šele potem, ko je propadel!

Novi poveljnik vojske je nato ukazal vojakom, naj zapustijo trg.

»Vse osebje, ki je bilo mobilizirano na ulicah, se mora vrniti v svoje enote,« je dejal Sanchez v svojem prvem govoru.

Po poročanju bolivijskih medijev je bil Zúñiga pridržan in obtožen »terorizma in oboroženega upora proti varnosti in suverenosti države.«

Arce se je kasneje pojavil na balkonu predsedniške palače in se zahvalil svojim podpornikom.

»Nihče nam ne more vzeti demokracije, ki smo jo osvojili na volitvah,« je dejal predsednik veseli množici. »Še naprej bomo delali za bolivijsko ljudstvo.«

Takoj po napotitvi vojske v La Paz so privrženci Arceja in vladajoče stranke Gibanje za socializem (MAS) stopili na ulice in zahtevali, da se vojaki vrnejo v svoje vojašnice.

Mnogi politiki in uradniki so obsodili dejanja vojske, tako Evropska unija kot večina voditeljev južnoameriških držav.

Je bilo pa opazno, da so evropski politiki puč obsodili šele potem, ko je propadel.

Zanimivo je tudi, da so celo na Wikipediji generala-pučista medtem že označili za predsednika države

Zakaj je Bolivija tako zanimiva za Zahod pa kaže spodnji graf z zalogami litija po državah sveta...

»Obsojamo dogodke v Boliviji.

Vojska se mora podrediti legitimno izvoljeni civilni oblasti,« je dejal tudi Luis Almagro, vodja Organizacije ameriških držav (OAS).

General Zúñiga je svoja dejanja opravičeval s trditvijo, da je želel »obnoviti demokracijo« in osvoboditi »vse bolivijske politične zapornike«, vključno z nekdanjo začasno predsednico Jeanine Áñez in nekdanjim guvernerjem province Santa Cruz Luisom Fernandom Camacho.

Jeanine Áñez prestaja 10-letno zaporno kazen, potem ko je bila obsojena zaradi kršitve ustave med nezakonito odstavitvijo takratnega, prav tako »socialističnega« predsednika Eva Moralesa leta 2019.

Leta 2019 je Moralesa, ko je želel kandidirati za četrti mandat, z oblasti odstranila vojska, predsedniški položaj pa je začasno prevzela ultrakonservativna političarka Jeanine Áñez.

Ali je imel zdaj že zaprti general podporo tujih sil, še posebej ameriške vohunske agencije CIA v tem trenutku še ni jasno, je pa to zelo verjetna možnost iz več razlogov.

Bolivija je s svojo »socialistično« oblastjo že od nekdaj trn v peti ZDA, ki imajo na vesti dolgo zgodovino orkestriranja podobnih državnih udarov v Latinski Ameriki.

Ob tem ima Bolivija največje svetovne zaloge litija, ki zaradi potreb po baterijah postaja »nova nafta.«

Venezuelski predsednik je precej jasno dejal, da za neuspešnim udarom stojijo isti, ki želijo zrušiti z oblasti tudi sedanje vodstvo Venezuele.

To pa so, glede na številne poskuse in dokaze o podobnih neuspešnih prevratih – Združene države Amerike.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek