REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bo Zelenski dočakal? ZDA v Ukrajino pošiljajo »Patriote«, toda prišli bodo čez nekaj mesecev, ali let

Bo Zelenski dočakal? ZDA v Ukrajino pošiljajo »Patriote«, toda prišli bodo čez nekaj mesecev, ali letPo drugi strani pa je svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan dejal, da ZDA niso pripravljene spodkopati svoje varnosti in v Ukrajino poslati »Patriote«. Vir: Posnetek zaslona, X

ZDA bodo poslale več raket Patriot v Ukrajino in porabile 6 milijard dolarjev za povečanje domače proizvodnje orožja za podporo Kijevu, medtem ko bo administracija Josepha Bidna začela deliti sredstva, ki jih je odobril Kongres v začetku tega tedna.

Obrambni minister Lloyd Austin in C.Q. Brown, šef Združenega generalštaba, sta napovedala, da bo dodatni paket v višini 6 milijard dolarjev zagotovil vojaško pomoč ameriških obrambnih podjetij, kar pomeni, da bo trajalo dlje, da raketni sistemi sploh dosežejo Ukrajino, vendar bi morali okrepiti njeno obrambo dlje časa, pojasnjuje Financial Times.

Z drugimi besedami, ker novi paket »predstavlja začetek pogodbenega procesa« z ameriško obrambno industrijo, bi lahko trajalo mesece ali celo leta, da raketni sistemi dosežejo Ukrajino, saj ne prihajajo iz obstoječih zalog Pentagona.

Paket v vrednosti 6 milijard dolarjev bo vključeval strelivo za sisteme protizračne obrambe, vključno s »Patrioti«, in za raketni sistem visoke mobilnosti, znan kot HIMARS, ter radarje in brezpilotna letala, so sporočili iz Pentagona.

Napoved je prišla dva dni po tem, ko je predsednik Biden podpisal zakon o paketu pomoči v vrednosti 95 milijard dolarjev, ki vključuje 61 milijard dolarjev za Ukrajino.

Kmalu po sprejetju zakona v sredo je tudi Pentagon dovolil pošiljanje vojaške opreme in orožja v vrednosti 1 milijarde dolarjev iz svojih zalog.

Po drugi strani pa je svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan dejal, da ZDA niso pripravljene spodkopati svoje varnosti in v Ukrajino poslati »Patriote«.

»Ameriški sistemi ‘Patriot’ so trenutno razporejeni po vsem svetu, tudi na Bližnjem vzhodu, da zaščitijo ameriške enote,« je Sullivan povedal za NBC News.

»Če bi lahko odklenili več 'Patriot' baterij, bi jih poslali. Toda lahko dostavimo le rakete, ki gredo v te baterije,« je dejal.

Sistem zračne obrambe »Patriot« proizvaja ameriški gigant Raytheon in stane več kot milijardo dolarjev.

Sestavljen je iz več enot, nameščenih na tovornjakih, vključno s pogonskimi, radarskimi, antenskimi, vozili za nadzor delovanja ter drugimi podpornimi vozili, kot tudi do osem lanserjev s prestreznimi raketami.

V preteklih letih so ZDA izdelale več kot 1100 lansirnih raket »Patriot«.

Ocenjuje se, da jih imajo na stotine aktivnih in skladiščenih, vendar so doslej v Ukrajino poslali le eno baterijo.

Nemčija je donirala še dve polni bateriji, Nizozemska pa dva posamična lanserja.

»Medtem bomo sodelovali z evropskimi partnerji in partnerji v drugih delih sveta, da bi jih prisilili, da Ukrajini zagotovijo dodatne zmogljivosti zračne obrambe,« je dodal Sullivan.

Poleg Nemčije in Nizozemske so druge evropske države, ki uporabljajo sisteme »Patriot«, še Poljska, Španija, Grčija in Romunija.

Medtem ko je Berlin nedavno obljubil, da bo Ukrajini dostavil še eno baterijo »Patriot«, je Varšava v začetku tega tedna sporočila, da nima rezervnih sistemov protizračne obrambe.

Madrid je sporočil, da lahko zagotovi le »majhno število« prestreznih raket »Patriot« iz svojih zalog, ne pa tudi samih sistemov.

Tudi Grčija se je uprla zunanjemu pritisku, pri čemer je premier Kyriakos Micotakis vztrajal, da ne bodo sprejeti nobeni ukrepi, »ki bi lahko niti približno ogrozili zmogljivosti odvračanja ali zračne obrambe naše države«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek