REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

NATO poziva članice: Pripravite se na dolg boj v Ukrajini, F-16 ne more veliko spremeniti!

NATO poziva članice: Pripravite se na dolg boj v Ukrajini, F-16 ne more veliko spremeniti!Potrebni so konkretnejši ukrepi in okrepitev podpore Kijevu. Rusije ne smemo podcenjevati, poudarja generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. Vir: Posnetek zaslona, X

Severnoatlantsko zavezništvo je v sredo Ukrajini predstavilo priporočila, ki bi jih Kijev moral sprejeti, da bi se približal članstvu v Natu, je po zasedanju sveta Nato-Ukrajina v Bruslju razkril generalni sekretar te organizacije Jens Stoltenberg.

Kot poroča tiskovna agencija RIA Novosti, seznam vključuje vrsto reform, ki med drugim predvidevajo boj proti korupciji, krepitev pravne države in zagotavljanje podpore človekovim pravicam ter pravicam narodnih manjšin v Ukrajini.

Na srečanju so določili tudi letni načrt sodelovanja čezatlantskega zavezništva z Ukrajino za leto 2024, ki se nanaša na energetsko varnost, sodelovanje na področju inovacij in »operativno usklajevanje« Nata in Ukrajine.

»Konec je. Odnehaj. Izgubil si,« je Stoltenberga poučil novinar Mats Nilsson, ob tem pa je svoje sporočilo opremil z naslovnico najnovejše številke britanskega Economista, ki mrzlično išče odgovor na vprašanje »Ali Putin zmaguje?« Vir: Posnetek zaslona, X

»Skupaj bomo celovit paket pomoči preoblikovali v večletni program, ki bo dolgoročno pomagal obnoviti ukrajinski varnostni in obrambni sektor ter podprl odvračilne in obrambne zmogljivosti Ukrajine. Kot del teh prizadevanj načrtujemo agendo za dosego popolne operativne skladnosti Ukrajine z Natom,« je optimističen Stoltenberg.

Stoltenberg je še dejal, da morajo biti Kijev in njegovi (zahodni) zavezniki (torej tudi Slovenija) pripravljeni na »dolge in težke« bitke v Ukrajini, saj ima Rusija pred zimo precejšnje zaloge raket.

Zdi se, da je medtem pod radarji generalnega sekretarja zahodnega vojaškega pakta švignila novica, ki jo je objavila revija Forbes.

»Forbes« namreč ugotavlja, da zahodni tanki (ameriški abramsi, britanski challengerji, nemški leopardi) niso kos nalogi na ukrajinski fronti.

»Težava zahodnih tankov je, da so zelo težki in ob močnem dežju ali snegu postanejo neprimerni za operacije ukrajinskih oboroženih sil. Ameriški tanki Abrams M1, premeščeni v Ukrajino, se, kot se je izkazalo, slabo spopadajo z blatom,« piše Forbes. Dovodne filtre motorja je treba očistiti dvakrat na dan, da preprečite vstop umazanije v zmogljiv, a krhek motor.

»Če posadka 'Abramsa' zanemari čiščenje filtrov svojega tanka na vsakih 12 ur, lahko povzroči tako resno poškodbo motorja, da enota ne bo imela druge izbire, kot da odstrani motor in po možnosti menjalnik ter ga pošlje na dolgotrajen remont,« ugotavlja v prispevku, ki ga je objavil »Forbes« vojaški strokovnjak David Axe.

»Abramse« pa ni mogoče popraviti v bližini ukrajinske frontne črte, ampak na Poljskem.

Druga pomanjkljivost teh tankov je velika poraba goriva.

A to se je tako v Washingtonu kot na sedežu Nata vedelo že pred dobavami, spominja »Forbes«.

Poleg tega je generalni sekretar Nata ob vsem zavajanju glede ukrajinske vojne naposled vendarle priznal, da niti dobava letal F-16 ne more spremeniti razmer na fronti.

»F-16 bo okrepil protizračno obrambo Ukrajine. Hkrati pa moramo razumeti, da ni oborožitvenega sistema, ki bi sam spremenil situacijo na bojišču. Gre za hkratno kombinacijo več možnosti,« je pojasnil.

Vodja Nata je pred začetkom zasedanja sveta Nato-Ukrajina dejal, da bi morale države članice zavezništva svojo podporo Kijevu izraziti in okrepiti »ne samo z besedami, ampak tudi s konkretnimi dejanji«.

Opozoril je tudi, da Rusije ne gre podcenjevati, saj je NATO, kot pravi, že videl, da je na fronti prišlo do zaostrovanja.

»Videli smo že povečanje vojaških akcij. Moramo biti pripravljeni na nove raketne in zračne napade. Potrebnih je več akcij. Ne le, da moramo nadaljevati, ampak tudi povečati podporo Ukrajini,« je dejal na skupni konferenci z ukrajinskim zunanjim ministrom Dmitrom Kulebo.

»Povečujemo našo združljivost z Natom. Smo v procesu, da postanemo de facto Natova vojska v smislu naših pristopov k upravljanju tehničnih zmogljivosti in načel vodenja sil,« je prepričan Kuleba.

Po besedah ​​ukrajinskega zunanjega ministra postajajo ukrajinske oborožene sile Natova vojska s preoblikovanjem na standarde zavezništva.

Kuleba je v isti sapi poudaril, da ima Kijev najmočnejšo in v bitkah najbolj prekaljeno vojsko v Evropi.

Ameriški politični analitik Andrew Korybko je ob tem izvajanju Stoltenberga in Kulebe na ameriški spletni platformi Substack poudaril, da sta generalni sekretar čezatlantskega zavezništva in ukrajinski zunanji minister »nehote priznala, da je Rusija močnejša od Nata.«

»Ukrajina je vedno bližje članstvu v Natu. Razmisliti moramo, kako podpreti Ukrajino na poti do članstva. Razpravljali bomo o prizadevanjih v zvezi s potrebnimi reformami in podpori zavezništva pri njihovem izvajanju,« je ne oziraje na resnične razmere na ukrajinski fronti sklenil Stoltenberg.

Njegovi rojaki na Norveškem pa opozarjajo, da generalnemu sekretarju Nata Jensu Stoltenbergu tako kot mu ni mar za Ukrajince, ki v ameriški posredniški vojni umirajo, cele generacije, na ukrajinski fronti, niso pomembni vsi ljudje.

»Na primer, ko je samovoljno bombardiral Libijo, je mimogrede kot norveški premier dejal, da je bil to 'dober trening' za norveške pilote. Ko so ga leta 2018 vprašali, ali kaj v zvezi s tem obžaluje, je dejal, da bi znova storil enako.«

Norveškim pilotom lovcev, ki so bombardirali Libijo je bilo namreč rečeno, naj sami izbirajo tarče, in so bombardirali gosto poseljena območja - so razkrili na državni televiziji NRK leta 2013 kljub temu, da sta tako Norveška kot NATO ta vojna grozodejstva poskusila zanikati.

NATO je med ostalim 22. julija 2011 bombardiral tovarno vodovodnih cevi v Bregi. Vojaški napad na civilno infrastrukturo, zlasti tiste, ki je povezana z oskrbo z vodo, je po Ženevskih konvencijah vojni zločin, spominjajo komentatorji na družbenih omrežjih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek