petek, 17. januar 2025 leto 30 / št. 017
Panika na Wall Streetu 1929: Newyorški »Črni torek«, ki je povzročil »Veliko depresijo«
Dvajseta leta 20. stoletja so v Združenih državah Amerike poimenovali »zlata« in »galopirajoča«. Država je iz prve svetovne vojne izšla kot zmagovalka, gospodarstvo je bilo v močnem vzponu, življenjski standard pa se je hitro dvigoval.
»Dosegli smo največjo raven ugodja in napredka v zgodovini človeštva – bližje smo končni zmagi nad revščino kot katera koli država v zgodovini,« je ob inavguraciji 4. marca 1929 dejal ameriški predsednik Herbert Hoover.
Bilo je to le šest mesecev pred zlomom newyorške borze.
29 October 1929. “Black Tuesday”. This was the day the Wall Street Stock Market suffered its most devastating fall. It was followed by the “Great Depression” of the 1930s, which had a huge impact on trade and international upheaval around the world. pic.twitter.com/HUtiggbs4g
— Prof. Frank McDonough (@FXMC1957) October 29, 2023
Zlom newyorške borze 29. oktobra leta 1929 je ostal v spominu sveta kot »Črni torek«.
Panika se je nenadoma razširila po Wall Streetu.
Kriza je nato zamajala same temelje ameriškega gospodarstva in se razširila na velik del sveta.
#OTD in 1929: Black Thursday
— Ron Lacy (@LRonLacy) October 24, 2023
The Pittsburgh Press. Oct. 24, 1929
ALT
‘Anyone who follows the #stockmarket regularly can tell you that it crashed on Oct. 29, 1929, a day known as #BlackTuesday. Far fewer people recall that it was preceded by #BlackThursday on Oct. 24, 1929.’ pic.twitter.com/FyeRw3iP9a
Tovarne so bile čez noč zaprte, delavci pa množično odpuščeni.
Milijoni Američanov so v le nekaj dneh izgubili ves denar, službo in streho nad glavo.
To je bil najbolj uničujoč zlom borznega trga v zgodovini ZDA.
Bankrupt investor Walter Thornton tries to sell his luxury car for $100 on the streets of New York City following the 1929 stock market crash that would become known as Black Tuesday. #OTD 29th October 1929. pic.twitter.com/iApDx9D6FJ
— Bobbie (@bo66ie29) October 29, 2023
Do leta 1933 je propadlo 40 odstotkov ameriških bank.
Ameriške sanje so se nenadoma spremenile v nočno moro: v leta agonije, v finančni in gospodarski zlom, kakršnega še ni bilo.
Po zlomu Londonske borze se je kriza nadaljevala v zahodnih industrijskih državah. »Mati vseh kriz«, kot so jo kmalu poimenovali, je še posebej močno prizadela Nemčijo. Iz teh pretresov se bo kasneje izvrgel nacizem z vsemi grozotami, ki so ga spremljale.
#OTD in 1929: Black Tuesday
— Ron Lacy (@LRonLacy) October 29, 2023
Crowd outside Stock Exchange entrance on corner. October 29, 1929#WallStreet #WallStreetCrash #stockmarketcrash #BlackTuesday #GreatDepression #blackandwhitephotography #streetphotography pic.twitter.com/tmW7pgVbSO
Leta 1929 so finančni trgi prevzeli pobudo in izgubili oporo v realnem gospodarskem sektorju. Takrat je tako kot danes nastal ogromen investicijski balon, ki je temeljil na borznih špekulacijah, financiral pa se je predvsem s posojili.
Množično kupovanje delnic, skupaj z zadolževanjem pri bankah, ni imelo pokritja v realnem gospodarstvu in je ustvarilo milni mehurček, ki je nenadoma počil oktobra 1929.
Pozna leta 1920 imajo veliko podobnosti z današnjim časom.
#OnThisDay 1929, the New York Stock Exchange experienced the infamous Black Tuesday. The crash, triggered by excessive speculation & overvaluation, initiated the Great Depression. The consequences were widespread unemployment, business failures, & financial hardship for millions pic.twitter.com/DYgchouX5i
— History On This Day (@OnThisDayHisto) October 29, 2023
Kot ugotavlja britanski ekonomist Thomas Piketty v knjigi »Kapital v 21. stoletju«, se je zdaj, na začetku stoletja, izkazalo, da je imel Marx prav: »Zelo visoka raven zasebnega bogastva, ki je bilo pridobljeno od 80. do 90. v premožnih državah Evrope in na Japonskem, neposredno sledi Marxovi logiki.«
Zadnja desetletja prejšnjega stoletja so bila nekakšna anomalija, trdi Piketty, da bi se kmalu vrnili v »običajen« in »normalen« red stvari, ki so ga zaznamovale globoke krize.
1971. Richard Nixon sastaje se s Josipom Brozom Titom u Bijeloj Kući koji dolazi s tada zabranjenim kubanskim cigarama pic.twitter.com/cIbnFiwjeR
— Na današnji dan (@danasnji_dan) October 28, 2023
Zadeve so se ponovno zasukale na slabše leta 2007 z veliko krizo, ki se je spominjamo kot »svetovne finančne krize«, najresnejše in največje po Veliki depresiji.
Od takrat do danes se je razlika med dohodki delavcev in lastnikov povečala do neslutenih meja, plače so padle na raven vzdržljivosti, dobičkovne stopnje pa nenehno padajo.
At present, no other event in this world generates more cash for the system than war (including the fakery of epidemiological wars). Fabio Vighi https://t.co/AXGcdYEmoi
— Aly-Khan Satchu (@alykhansatchu) October 27, 2023
Profesor Univerze v Cardiffu Fabio Vighi je morda šel najdlje v svojih diagnozah.
gospodarska kriza bi prinesla večjo obupanost akterjev in večjo dojemljivost populacij za vojno hujskaštvo.
— Mr Conformista (@cnfrmstA) October 25, 2023
Vighi trdi, da smo od leta 2020 dalje priča »pospeševanju paradigme izrednih razmer«, ki imajo vse isti cilj: ustaviti že nekaj časa trajajoč razpad kapitalističnega sistema.
Profesor Fabio Vighi sicer meni, da forum v Davosu ni »središče zarote«, temveč »napovednik vse bolj zaskrbljujočih odzivov elit na nenadzorovane sistemske konflikte«, prav to pa želijo prikriti tako imenovane elite na Zahodu.
»Medtem ko vztrajajo, da je trenutna recesija posledica globalnih težav, ki so presenetile svet, je res ravno nasprotno - gospodarski upad je vzrok teh 'katastrof',« opozarja profesor Vighi.
Kot nadaljuje Vighi, odvisnost od izrednih razmer »umetno ohranja pri življenju komatozno telo kapitalizma.«
»Podobe sovražnika niso več konstruirane za opravičevanje širitve (ameriškega) imperija, temveč za prikrivanje bankrota (pre)zadolženega svetovnega gospodarstva.«
Globalizacija je postopoma izničila zmožnosti kapitala.
Začetek teh procesov pade »na prelom tisočletja, z Al Kaido, 'globalno vojno proti terorizmu' in stekleničko belega prahu Colina Powella.«
But what really matters is that an entire financial ecosystem collateralised with Treasuries is now exposed to a trillion-dollar mega margin call Fabio Vighi https://t.co/AXGcdYEUdQ Longer End of the bond market is the Canary in the coal mine https://t.co/m5tx7ByLLc
— Aly-Khan Satchu (@alykhansatchu) October 27, 2023
Ta notranja kriza Zahoda je, trdi Vighi, rodila talibane in afganistansko krizo, terorizem tako imenovane Islamske države, povzročila opustošenje Sirije, proizvedla inflacijo in krizo obrestnih mer.