REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bloomberg: Šest razlogov, zaradi katerih je recesija v ZDA neizogibna

Bloomberg: Šest razlogov, zaradi katerih je recesija v ZDA neizogibnaSkok cen surove nafte, ki so se dvignile za skoraj 25 dolarjev, kar prizadene vsako gospodinjstvo, je eden zanesljivih pokazateljev, da se bliža recesija. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Lansko poletje so filmi o Barbie in Oppenheimerju ter razprodane koncertne turneje Beyoncé in Taylor Swift BDP-ju dodali neverjetnih 8,5 milijarde dolarjev. Pa vendar je to videti kot slovo. Zdaj je konec koncertov, ni podobnih filmskih uspešnic, ki bi polnile kino dvorane, ugotavlja Bloomberg.

Leto, v katerem je bila inflacija nizka, v katerem je bilo dovolj delovnih mest in v katerem so potrošniki še naprej trošili, je utrdilo prepričanje, da se bo ameriško gospodarstvo izognilo recesiji, piše Bloomberg.

Vendar pa obstajajo zanesljivi znaki, zaradi katerih je recesija neizogibna, kot so stavka v avtomobilski industriji, vse manj varčevanja in prihrankov ter naraščajoče cene nafte, zaradi katerih je recesija v ZDA že ob koncu letošnjega leta - kruta prihodnost.

Ko vsi pričakujejo »mehak pristanek«, se morate pripraviti na »trd pristanek«. To je nauk novejše gospodarske zgodovine.

Pravzaprav že obstajajo zaskrbljujoči znaki, ki napovedujejo recesijo v ZDA. Tako je bilo pred vsako krizo v zadnjih štirih desetletij, opozarja ameriški novičarski portal.

Napovedi tako imenovanega mehkega pristanka so vedno predhodnica recesije.

»Najverjetnejši rezultat je, da se bo gospodarstvo usmerilo v 'mehak pristanek',« je oktobra 2007 napovedala takratna predsednica FED-a San Francisca Janet Yellen. To je bilo le dva meseca pred začetkom največje ameriške krize v novejši zgodovini.

Toda Yellenova, ki je danes finančna ministrica v administraciji ameriškega predsednika Joeja Bidna, leta 2007 v svojem optimizmu ni bila osamljena.

Zakaj je ekonomistom težko napovedati recesijo?

Običajno se predpostavlja, da se bodo obstoječi trendi nadaljevali, kar je linearen proces. Recesije pa so nelinearni dogodki.

Bloomberg ocenjuje, da razlogov za optimizem – ni. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Eden od primerov je brezposelnost, ki je ključna za zdravje gospodarstva. Najnovejša napoved ameriškega FED-a je, da se bo stopnja brezposelnosti povečala s 3,8 odstotka leta 2023 na 4,1 odstotka leta 2024.

Optimisti, ki napovedujejo »mehak pristanek«, poudarjajo, da so se delnice letos dobro odrezale. Toda pri delih gospodarstva, ki so pomembni za povzročitev recesije, kar se nanaša predvsem na trg dela, pa je zaostanek daljši in običajno traja od 18 do 24 mesecev.

To pomeni, da stroška FED-ovega dviga obrestnih mer, ki znašajo 525 bazičnih točk od začeka leta 2022, ne bo čutiti vsaj do konca letošnjega leta ali do začetka leta 2024. Zato je še vedno prezgodaj reči, da je ameriško gospodarstvo prestalo nevihto, opozarja Bloomberg.

Poleg tega je FED v zadnjih projekcijah namignil na ponovno zvišanje obrestnih mer.

Skratka, ko pogledamo kazalnike, je padec že na vidiku. Med zaskrbljujočimi opozorilnimi znaki so stavke v avtomobilski industriji, ki so se v petek razširile na tri velika ameriška avtomobilska podjetja in zdaj vključujejo že 25.000 delavcev.

Eden od razlogov za recesijo so tudi študentska posojila. Milijoni Američanov bodo ta mesec po izteku zamrznitve odplačil zaradi pandemije morali znova začeti odplačevati študentska posojila.

Naraščanje cen surove nafte, ki prizadene vsako gospodinjstvo, je eden redkih zanesljivih pokazateljev, da prihaja recesija. Cene nafte so z najnižjih poletnih vrednosti poskočile za skoraj 25 dolarjev, na 95 dolarjev za sod.

Septembra se je donosnost 10-letnih državnih obveznic povzpela na najvišjo vrednost v zadnjih 16 letih. Višji stroški zadolževanja so povzročili padec delniškega trga, kar ogroža stanovanjski sektor.

Kriza v »preostanku sveta« bi lahko ZDA potegnila na dno. Kitajska se spopada z nepremičninsko krizo, medtem ko se v evroobmočju posojila krčijo hitreje kot kriza zaradi državnega dolga, kar je zanesljiv znak stagnacije.

Ko gre za blokado računov Bidnove vlade, Bloomberg ocenjuje, da vsak teden odšteje približno 0,2 odstotne točke od letne rasti BDP-ja.

V osrčju argumenta, ki navija za »mehak pristanek« je poraba gospodinjstev. A žal zgodovina kaže, da to ni dober pokazatelj recesije, saj ameriški potrošniki še naprej trošijo, dokler lahko.

Zato Bloomberg ocenjuje, da razlogov za optimizem – ni.

Prihranki, ki so si jih Američani nabrali med pandemijo, so se že stopili.

FED je izračunal, da se je to zgodilo že konec septembra.

Po ocenah ima zdaj najrevnejših 80 odstotkov prebivalstva manj denarja kot pred epidemijo covida-19.

Lansko poletje so filmi o Barbie in Oppenheimerju ter razprodane koncertne turneje Beyoncé in Taylor Swift BDP-ju dodali neverjetnih 8,5 milijarde dolarjev. Pa vendar je to videti kot slovo.

Zdaj je konec koncertov, ni podobnih filmskih uspešnic, ki bi polnile kino dvorane, ugotavlja Bloomberg.

Ekonomisti so se v zadnjih nekaj letih naučili lekcije iz skromnosti. Soočeni s potresnimi sunki, od pandemije do spopada v Ukrajini, so modeli napovedovanja, ki so delovali v dobrih časih, povsem zgrešili cilj.

Vse to daje dodatne razloge za previdnost.

»Mehak pristanek« je še vedno možen, toda ali je to najverjetnejši izid? Glede na dejstvo, da se ZDA soočajo s skupnim učinkom zvišanja obrestnih mer FED-a, stavkam v avtomobilski industriji, odplačili študentskih posojil in visokih cen nafte, se zdi, da ta ni več tako verjeten.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek