REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pritisk narašča: Ukrajina ima hude težave z mobilizacijo, na fronto pošilja invalide

Pritisk narašča: Ukrajina ima hude težave z mobilizacijo, na fronto pošilja invalideMoskva ne potrebuje še enega nepriljubljenega vpoklica, medtem ko se Kijev zateka k drakonskim ukrepom, da bi na fronto pripeljal dovolj vojakov. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
»Vojna v Ukrajini: Kdo ima težave z mobilizacijo?«

Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin septembra lani pozval k delni mobilizaciji okoli 300.000 ljudi za potrebe posebne vojaške operacije v Ukrajini, se Moskva ni več zatekla k tej nepriljubljeni možnosti. In glede na 300.000 prostovoljcev, ki so letos sami prijavili v vrste ruskih oboroženih sil, ji tega sploh ne bo niti potrebno, razloguje časnik Asia Times v članku »Vojna v Ukrajini: Kdo ima težave z mobilizacijo?«

Poleg tega Rusija povečuje svojo vojaško proizvodnjo, njena vojska pa pridobiva tudi praktične izkušnje, ki so ji očitno primanjkovale v zgodnjih fazah spopada.

Vse to pomeni, da bo Ruska federacija v leto 2024 vstopila v še boljšem stanju glede oborožitve, streliva in popoljenosti enot. Zakaj bi se potemtakem sploh zatekala k nepriljubljeni mobilizaciji, ko pa lahko zdrži vse, kar ji lahko zagodejo Ukrajina in njeni sponzorji iz bloka NATO, se sprašuje avtor članka v »Asia Timesu«, Aleksander Titov s Queen's University v Belfastu.

Po drugi strani pa Kijev ne le, da mobilizira vse povprek, ampak se zanaša na drakonske ukrepe in kazni, da bi na fronto poslal napol izurjene rekrute.

Eden od teh »ukrepov« so nenehne govorice o novih mobilizacijah v Rusiji, ki se po besedah ​​Titova zdaj vračajo Kijevu kot bumerang.

Namreč, najprej se je decembra 2022 z vrha ukrajinskih oblasti pojavila informacija, da se bo nov val mobilizacije v Rusiji začel 5. januarja.

Ko se to ni zgodilo, so ukrajinski uradniki napovedali, da bo v Rusiji januarja mobilizirano pol milijona ljudi.

A tudi iz tega ni bilo nič.

Nato so spet septembra 2023 ukrajinski viri sprožili govorice, da se bo mobilizacija v Rusiji začela po regionalnih volitvah 10. septembra.

A se spet ni nič zgodilo.

»Širjenje govoric o skorajšnji mobilizaciji v Rusiji je očitno del ukrajinske psihološke vojne, a bolj ko to počnejo, ne da bi se kaj zgodilo, manj je verodostojno,« opozarja Titov in dodaja, da po drugi strani Ukrajini ne uspe privabiti dovolj vojakov za svojo neuspelo protiofenzivo.

Propad dolgo napovedovanega »preboja« k Azovskemu morju je strateški poraz, tako za Ukrajino kot za NATO, ki je Ukrajince oskrboval in uril.

Za novo priložnost bo Ukrajina zdaj morala mobilizirati še več vojakov in pridobiti še naprednejše orožje v večjih količinah kot kdaj koli prej.

Toda zdi se, da Ukrajina trpi predvsem zaradi pomanjkanja žive sile, navaja Titov v članku za »Asia Times«.

Posledično se Kijev zateka k drakonskim ukrepom, da bi na fronto pripeljal zadostno število vojakov, in v te namene je nedavno razširil mobilizacijo na prej izvzete skupine, kot so delni invalidi.

Nedavna poročila o korupciji v ukrajinski vojski in nabornih centrih kažejo, da po 18 mesecih spopadov sredstva za mobilizacijo niso več zadostna.

Prav tako kaže, da se mnogi ljudje obupano želijo izogniti mobilizaciji in so za to pripravljeni plačati visoke podkupnine.

Ni čudno, da ukrajinskim za vojno sposobnim moškim ni dovoljeno zapustiti države, poudarja Titov.

Enako zaskrbljujoče za vlado Vladimirja Zelenskega so morebitne politične posledice spodkopavanja podpore vojnim prizadevanjem, če bo veliko število ljudi, ki se ne želijo boriti, prisiljeno obleči uniformo.

To bo vplivalo tudi na moralo Ukrajincev na bojišču.

Glede na to, da je Rusija dvignila lastne vojaške izdatke na raven brez primere, bo oboroževanje Kijeva stalo veliko več kot 113 milijard dolarjev, ki so jih že porabile samo ZDA.

Trenutno Bidnova administracija prosi Kongres za odobritev dodatnih 20 milijard dolarjev, kar je že težko prodati odločevalcem med katerimi je večina republikancev.

Evropski zavezniki Kijeva pa niso sposobni sami oborožiti Ukrajine, celo če bi to želeli, opozarja časnik.

Bistvo je, da bo Ukrajina, ki je popolnoma odvisna od zunanje podpore, tako finančne kot vojaške, težko vzdrževala svoje vojne napore na sedanji ravni.

Torej je trenutno Kijev, ne Moskva, pod hudim pritiskom, sklene avtor.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek