REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Seymour Hersh: CIA meni, da je bil Scholz obveščen, razstrelitev je bila uvodni korak v tretjo svetovno vojno

Seymour Hersh: CIA meni, da je bil Scholz obveščen, razstrelitev je bila uvodni korak v tretjo svetovno vojnoNatanko leto dni po sabotaži ruskega plinovoda v Severnem morju veteran amriškega raziskovalnega novinarstva na podlagi svojih virov v ameriški obveščevalni skupnosti predstavlja nove podrobnosti primera. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Širjenja ruskega vpliva v Evropi prek poceni energentov se ameriški predsedniki bojijo že od časa Johna F. Kennedyja.

Bela hiša se za razstrelitev plinovoda Severni tok v Baltskem morju ni odločila, da bi preprečila rusko posebno vojaško operacijo ali zmagala v ukrajinskem spopadu, ampak se je tega lotila iz strahu, da se bodo Nemčija in potem še druge članice zveze NATO obrnile na Rusijo, razkriva Pulitzerjev nagrajenec Seymour Hersh, sklicujoč se na vire iz vrst visokih ameriških obveščevalnih uradnikov.

Poleg tega ta slavni novinar navaja, da določeni deli ameriške vohunske agencije CIA, seznanjeni z zadevo, menijo, da je bil nemški kancler Olaf Scholz že od samega začetka seznanjen z načrti za sabotažo plinovoda.

Hersh je ob obletnici sabotaže plinovoda Severni tok v svojem blogu zapisal, da je bil načrt skovan na vrsti sestankov, ki jih je konec leta 2021 (torej pred začetkom ruske posebne vojaške operacije v Ukrajini, ki se je začela februarja 2022) sklical Jake Sullivan, svetovalec ameriškega predsednika Josepha Bidna za nacionalno varnost.

Hersh navaja, da je misijo detonacije plinovoda motivirala odločenost Bele hiše, da podpre ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega. Novinar dodaja, da naj bi delovna skupina pod taktirko Sullivana, ki je vključevala tudi predstavnike Cie, iznašla način, kako »odvrniti« Rusijo od začetka vojaške operacije v Ukrajini.

Veteran ameriškega raziskovalnga novinarstva ob tem ugotavlja, da se širjenja ruskega vpliva v Evropi prek poceni energentov ameriški predsedniki bojijo že od časa Johna F. Kennedyja.

»Administracija je predlagala Severni tok (za sabotažo), ker je bil to edini plinovod, do katerega smo (Američani in zavezniki z Zahoda) lahko dostopali, ne da bi vzbudili kakršen koli sum,« pravi Hershov sogovornik.

»Naša (torej Cie) domneva je bila, da bo predsednik (Biden) grožnjo Severnemu toku uporabil kot odvračalno sredstvo, da bi se izognil vojni,« poudarja obveščevalec, ki želi ostati anonimen.

Med ostalim, iz njegovega pričevanja izhaja, da je nemški kancler Scholz ves čas vedel, kaj Bidnova administracija skupaj z lakajskimi državami pripravlja v Baltiku.

Od tod, kot piše Hersh, izjave, kot je bila tista 27. januarja 2022, ko je Victoria Nuland kot namestnica ameriškega državnega sekretarja za politične zadeve oznanila, da se projekt Severni tok, ki je bil takrat v 99 odstotkih dokončan, »ne bo nadaljeval, tako ali drugače«.

Hersh še spomni, da je Biden 7. februarja 2022 na skupni tiskovni konferenci z Olafom Scholzem izjavil, da bo »končal« Severni tok, če bodo ruske enote prestopile ukrajinsko mejo, medtem ko je Scholz dodal, da se Washington in Berlin glede tega »popolnoma strinjata« in da bosta narekovali »iste korake, ki bodo zelo težki za Rusijo«.

»Nekateri člani tima Cie so prepričani, da se je nemški voditelj tako takrat kot zdaj - popolnoma zavedal tajnih načrtov za uničenje plinovoda,« piše Hersh.

Hersh poudarja, da ​​je bistvo celotnega načrta izvedel šele pred kratkim, a to je, da je Bela hiša delovni skupini Cie sporočila, da ne bo takojšnjega napada na Severni tok 2, ampak da mora skupina organizirati postavitev bomb in biti pripravljena, da jih aktivira »na zahtevo« Bele hiše, potem ko se je spopad v Ukrajini že začel.

»Takrat smo mi« (majhna delovna skupina Cie, ki je, kot pravi Hersh, sodelovala v Oslu s Kraljevo norveško mornarico in posebnimi službami pri projektu) »spoznali, da napad na plinovode vendarle ni odvračilni dejavnik, ker je vojna že stekla, a mi nikoli nismo dobili ukaza,« je povedal anonimni informator Seymourja Hersha iz vrst ameriških obveščevalcev nezadovoljnih z Bidnovo politiko.

Ko je predsednik ZDA septembra 2022 izdal ukaz za razstrelitev Severnega toka, je bila zadevna delovna skupina Cie že razpuščena.

»Spoznali smo, da uničenje dveh ruskih plinovodov ni bilo povezano z ukrajinsko vojno, ampak je bilo del neokonservativne politične agende (Bidnove administracije), da si Scholz in Nemčija ne bi premislila pred prihajajočo zimo« in pripeljala projekt plinovoda Severni tok 2 do konca, navaja besede sogovornika ameriški novinar.

»Bela hiša se je bala, da bo Putin pridobil Nemčijo, nato pa Poljsko,« dodaja obveščevalec.

Hersh spominja, da je Washington po sabotaži implicitno okrivil Moskvo, medtem ko je Sullivan na brifingu za javnost obljubil, da bodo ZDA skupaj s partnerji raziskale situacijo.

Vendar pa, poudarja Hersh, ni dokazov, da je Biden ameriški obveščevalni skupnosti dejansko naročil, naj uničenje plinovoda v Baltiku sploh razišče.

»Bidnova administracija je razstrelila plinovode, vendar to dejanje ni imelo veliko opraviti z zmago ali zaustavitvijo vojne v Ukrajini.

Gre za produkt strahu v Beli hiši, da bo Nemčija omahovala in odprla dotok ruskega plina (Severni tok 2) - in da bosta Nemčija in potem tudi ves NATO iz ekonomskih razlogov padla pod vpliv Rusije in njenih bogatih in poceni naravnih virov.

In tako se je pojavil zadnji strah: da bo Amerika izgubila svoj dolgoletni primat v Zahodni Evropi sklene Hersh.

Še več, vodstvo skupine Cie je v »zavajajočih smernicah Bidnove administracije glede njenega ukaza o uničenju plinovodov« nazadnje prepoznalo »strateški korak, ki vodi v tretjo svetovno vojno«, opozarja Hersh.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek