REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Le Figaro: Ukrajinski prostovoljci vse pogosteje bežijo s fronte v tujino

Le Figaro: Ukrajinski prostovoljci vse pogosteje bežijo s fronte v tujinoMnogim od njih je uspelo pobegniti iz države s pomočjo korupcijskih mrež, ki so odlično razvejane v Ukrajini. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Številni Ukrajinci, ki so na začetku konflikta odšli na fronto kot prostovoljci, so dezertirali takoj, ko so se soočili z realnostjo vojne, mnogim pa je uspelo pobegniti iz države s pomočjo razvejanih korupcijskih mrež, ki so se spletle v tej državi, piše francoski časnik Le Figaro.

»Včasih sem se imel za superjunaka, a ko vidiš vojaške operacije v resnici, ugotoviš, da tam nimaš kaj iskati,« je francoskim novinarjem priznal ukrajinski vojaški obveznik Ivan Iščenko, ki je lani dezertiral.

Iščenko ne skriva, da je moral plačati veliko podkupnino, oziroma 5000 dolarjev, da ga je vladno vozilo odpeljalo v gozd nedaleč od Madžarske, kjer je mejo prečkal skozi luknjo v ograji.

Kot poroča Le Figaro, zaradi vojaških operacij Ukrajinci, stari od 18 do 60 let, nimajo pravice zapustiti ozemlja države brez posebnega dovoljenja.

Dezerterjem grozi do 12 let zapora, tistim, ki nočejo služiti, pa do pet let zapora.

Po besedah ​​predsednika ukrajinske mejne službe Andrija Demčenka pa je bilo od začetka spopadov pridržanih 13.600 ljudi, ki so poskušali nezakonito zapustiti državo.

Poleg tega so jih okoli 6100 ujeli z lažnimi dokumenti.

Kljub temu, da se je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski konec avgusta uradno izrekel proti korupciji v rekrutnih izpostavah, kar je označil za »veleizdajo«, tovrstni mehanizmi v državi niso redkost, glede na to, da korupcija Ukrajino pesti že desetletja, poudarja časnik.

Kot je navedeno, se moški, ki so pobegnili pred vojaškim spopadom v tujino, soočajo z obsodbo Ukrajink, katerih možje se borijo na fronti.

Toda tisti, ki so zbežali s fronte se izgovarjajo, da morajo poskrbeti za družino.

»Vem, da moram ščititi svojo državo, a hkrati me moja družina potrebuje in imam dolžnost skrbeti zanjo,« je pojasnil 38-letni rezervni častnik, ki se skriva na Poljskem.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek