REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji izvršni direktor Mednarodnega denarnega sklada: Dolarju ni več mogoče zaupati

Nekdanji izvršni direktor Mednarodnega denarnega sklada: Dolarju ni več mogoče zaupatiDejstvo, da ZDA uporabljajo dolar kot orožje proti državam, ki jih Zahod smatra za sovražne, je zmanjšalo globalno zaupanje v ameriško valuto. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Mednarodni denarni sistem, ki temelji na dolarjih, »postaja vse bolj disfunkcionalen«, zato države, ki tvorijo organizacijo BRICS razmišljajo o ustvarjanju lastne valute, je za RT povedal nekdanji zastopnik Brazilije in 10 drugih držav pri Mednarodnem denarnem skladu (IMF) Paulo Nogueira Batista ml.

Batista je ocenil, da čeprav bo dolar ostal pomembno globalno plačilno sredstvo, tej valuti ni več mogoče zaupati.

Brazilski ekonomist je pred začetkom 15. vrha BRICS-a v Johannesburgu opozoril, da finančne institucije pod vodstvom ZDA ne zanimajo potrebe držav v razvoju.

Poudaril je »naraščajoče nezadovoljstvo« nastajajočih tržnih gospodarstev, ki jim ne ustreza način delovanja obstoječih institucij, ki temeljijo na dolarjih, kot sta IMF in Svetovna banka.

»Ostajamo v IMF, ostajamo v Svetovni banki, sodelujemo, vendar smo se odločili ustvariti lastno pot kot razvoj, ker svet postaja vse bolj multipolaren in institucije Washingtona se na to ne odzivajo,« je dejal Batista ob ustanovitvi BRICS banke.

Gre za organizacijo, uradno znano kot Nova razvojna banka (NDB), večstransko finančno razvojno institucijo, ki jo je ustanovila skupnost velikih gospodarstev v vzponu, ki jo sestavljajo Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in od leta 2014 Južna Afrika.

Ekonomist je opozoril, da je bila NDB ustvarjena za gospodarstva v vzponu, brez sodelovanja zahodnih držav.

Trdi, da je banka »globalno usmerjena predvsem proti (globalnemu) jugu, veliko več, kot bi kadarkoli lahko bila Svetovna banka«.

»Nameravali smo, da banka deluje nevsiljivo - podpira načrte, infrastrukturo, trajnostni razvoj v državah, ne da bi jih poskušala usmerjati in obremenjevati s pravili, ki niso nujno takšna, kot se jim zdijo primerna za lastne razvojne potrebe,« je pojasnil Batista.

Ko je govoril o obetih za dedolarizacijo, je izjavil, da bo dolar ostal »pomembna valuta«, a dejstvo, da ZDA uporabljajo dolar kot orožje proti državam, ki jih Zahod smatra za sovražne, je zmanjšalo globalno zaupanje v ameriško valuto.

»Ko ZDA počnejo, to kar počnejo, torej izkoriščajo svojo vlogo izdajateljice prevladujoče valute, druge države niso prepričane, ali je modro, da še naprej uporabljajo dolar, kot so ga uporabljale prej,« je opozoril.

Batista vztraja, da bo multipolarni svet privedel do zmanjšanja vloge zahodnih valut. (Ne le dolarja, tudi evra!)

»Proces je pospešen zaradi uporabe dolarja v politične namene, v geopolitične namene, zlasti zdaj proti Rusiji,« je pojasnil nekdanji izvršni direktor IMF.

Po mnenju Batiste ima BRICS pomembno vlogo pri ustvarjanju lastne rezervne valute.

Moskva je že predlagala, da se nova valuta imenuje »R-pet«, saj se vse valute držav BRICS začnejo na črko »R« (real, rubelj, rupija, renminbi in rand).

Spomnimo, renminbi ali mednarodno pogosteje uporabljeno ime juan je uradna denarna valuta na ozemlju Ljudske republike Kitajske.

Njena pogosto uporabljena kratica je RMB sicer pa ima juan tričrkovno oznako po standardu ISO 4217 CNY.

Latinizirani znak za kitajsko denarno valuto je ¥.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek