REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zelenski je kot razvajen otrok, Washington izgublja potrpljenje

Zelenski je kot razvajen otrok, Washington izgublja potrpljenjeOgorčenje ukrajinskega voditelja zaradi (ne)dobav novega orožja ali članstva v Natu postaja vse glasnejše in bolj čustveno, kar pa ne ugaja njegovim zahodnim sponzorjem. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Zelenski se obnaša kot razvajen, muhast otrok, ki dobi vse, kar si zaželi, a to še vedno ni dovolj. Mnogi v ameriški vladi in številni naši državljani so naveličani njegovega obnašanja.

Vlada Združenih držav je utrujena od »nehvaležnosti« ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega in vse več Američanov z vseh strani političnega spektra začenja dvomiti o zavezanosti ZDA Ukrajini, piše The Hill.

»Zelenski se obnaša kot razvajen, muhast otrok, ki dobi vse, kar si zaželi, a to še vedno ni dovolj. Mnogi v ameriški vladi in številni naši državljani so naveličani njegovega obnašanja. Zagotavljam vam, Zelenski 'požiga vse mostove' tudi v Evropi,« je v besedilu navedena izjava nekdanjega visokega uradnika Pentagona.

Po zadnji raziskavi Gallupa 43 odstotkov Američanov, kar je nov maksimum, meni, da ZDA dajejo zadosten znesek za pomoč Ukrajini.

Vse manj Američanov (26 odstotkov) meni, da Washington ne stori dovolj, to število pa je od avgusta 2022 padlo za 12 odstotnih točk.

Nekoliko se je povečalo tudi število tistih, ki menijo, da so Američani storili preveč za Ukrajino (29 odstotkov).

Kot poudarja komentator v ameriškem časniku, zadnje čase postaja ogorčenje ukrajinskega voditelja glede pridobivanja novega zahodnega orožja ali članstva v NATO bloku vse glasnejše in bolj čustveno, kar njegovim zahodnim sponzorjem ni preveč všeč.

Trenutno se časovnica in obseg podpore Kijevu zaradi tega nista spremenila, vendar je en opazovalec nakazal, da Zahod morda izgublja potrpljenje zaradi norenja Zelenskega.

»(Zahodna) pipca ostaja odprta. Toda kako dolgo?« se avtor sprašuje v besedilu.

Zelenski je v petek odpustil veleposlanika v Veliki Britaniji Vadima Pristajka, ki ga je pred tem kritiziral, saj je ukrajinski predsednik po vrhu Nata v Vilni nekoliko cinično sporočil, češ da se bo britanskemu obrambnemu ministru Benu Wallaceu vsako jutro zahvalil za britansko vojaško pomoč.

Razlogov za odločitev o umiku veleposlanika Vadima Pristajka iz Londona pa spletna stran ukrajinskega predsednika - ne navaja.

Eden od poslancev ukrajinskega parlamenta je za ameriško publikacijo Newsweeka povedal, da ta poteza »odraža razpoloženje in vzdušje v Kijevu med vojno«.

Ameriški predsednik Joe Biden je že junija 2022 okrcal ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega glede njegovih stalnih zahtevkov in prošenj za pomoč ZDA, spominja v komentarju washingtonski dnevnik.

Biden je ravno končal telefonski pogovor z Zelenskim, med katerim je odobril še eno milijardo dolarjev ameriške vojaške pomoči, ko je ukrajinski voditelj začel naštevati, kaj vse bi še želel, a ni dobil.

»Biden je ravno končal telefonski pogovor z Zelenskim, med katerim je odobril še eno milijardo dolarjev ameriške vojaške pomoči, ko je ukrajinski voditelj začel naštevati, kaj vse bi še želel, a ni dobil. Po navedbah več virov je Biden izgubil živce in zavpil, naj Zelenski izkaže večjo hvaležnost za milijardno pomoč, ki jo je prejel od Združenih držav Amerike prek hrbta ameriškega ljudstva,« piše v besedilu.

Leto pozneje Bidnova administracija ponovno opozarja na nehvaležnost Zelenskega, med vrhom Nata v Vilni, in to prek Bidnovega svetovalca Jaka Sullivana.

Sullivan je jasno in glasno kritiziral Zelenskega, ne da bi omenil njegovo ime.

Sullivan se je oglasil potem, ko je Zelenski prek Twitterja šokantno »zastokal«, češ da je stališče Bidnove administracije o članstvu Ukrajine v Natu »brez primere in absurdno«.

Sullivan je nato odvrnil, da si ZDA »zaslužijo določeno stopnjo hvaležnosti« za milijarde davkoplačevalskih dolarjev, ki so jih že namenile za obrambo Ukrajine.

»Le stopnjo? Nekateri bi morda rekli, da si naš narod zasluži cel termometer, saj je ameriška pomoč Ukrajini enaka ali večja od vse evropske skupaj,« pravi avtor komentarja v časniku The Hill.

Kljub nenehnemu grajanju ukrajinskega predsednika Bidnova administracija zaenkrat ne kaže znakov upočasnjevanja podpore.

ZDA bodo v prihodnjih dneh objavile nov paket vojaške pomoči Ukrajini v vrednosti 1,3 milijarde dolarjev iz svojega programa Pobude za varnostno pomoč Ukrajini (USAI), ki administraciji predsednika Joeja Bidna omogoča nakup orožja od (ameriške) industrije, namesto da črpa orožje iz ameriških zalog.

To je sicer dobro tako za Ukrajino kot orožarsko industrijo, vendar slabo za ameriške davkoplačevalce ali tiste, ki zahtevajo strogo odgovornost za milijarde dolarjev pomoči in pošiljanja orožja iz ameriških vojaških zalog, ki še naprej pritekajo v od vojne razdejano državo.

Čeprav obstaja očitna zamera zaradi zaznanega pomanjkanja pozornosti Zelenskega do denarja in streliva, ki mu jih pošilja Zahod, ostaja loputa za črpanje teh zalog še naprej na široko odprta.

Biden in njegova ekipa morda želijo še naprej pošiljati milijarde v Ukrajino, vendar se zdi, da vse več Američanov želi »pritisniti na zavoro, preden vstopijo v naslednjo serijo neskončnih ovinkov.«

To je trend, ki bo verjetno naraščal, ko bodo Američani vedno bolj dojemali grozljive posledice vojne, medtem ko se bodo odločali, da bodo na Zelenskega gledali realistično in ne na piedestalu, sklene komentator.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek