REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bloomberg o »misiji nemogoče«: Evropska unija Ukrajini obljublja orožje, ki ga ne more izdelati

Bloomberg o »misiji nemogoče«: Evropska unija Ukrajini obljublja orožje, ki ga ne more izdelatiVse manj orožja za Ukrajince. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Velik je razkorak med obljubami in možnostmi v zvezi nabave orožja za ukrajinske potrebe, in takšno stanje je na obeh straneh Atlantika, ugotavlja ameriški medijski portal.

Čeprav so ZDA v boljšem položaju kot Evropa, se celo najmočnejša članica NATO bloka sooča z resnimi težavami pri ohranjanju pomoči Ukrajini.

Pri tem je zgovoren tudi podatek, da si morajo ZDA, če se zanemari aktualna dobava v večini držav sveta prepovedanega kasetnega streliva, sposoditi ali kupiti iz Južne Koreje konvencionalno topniško strelivo, da bi ga nato posredovale Kijevu.

In tega kljub temu ni dovolj.

Ameriški predsednik Joe Biden je sam priznal, da imajo zahodni zavezniki granat tako malo, da so Ukrajini morali začeti pošiljati v večini (123) držav sveta prepovedano kasetno orožje.

Vendar je v Evropi še veliko slabše.

Mednarodni inštitut za strateške študije v svoji najnovejši izdaji ocenjuje: »Oborožene sile v evropskih državah članicah Nata in Evropske unije so obremenjene z neuporabno opremo in resno izčrpanimi zalogami streliva.«

Šibkost evropskih zalog, skupaj z omejeno zmožnostjo celine, da jih obnovi, »vzbuja pereča vprašanja o sposobnosti evropske industrije, da še naprej zagotavlja vojaško podporo Ukrajini v potrebnem obsegu in z ustrezno hitrostjo,« poroča Bloomberg.

Najbolj očiten primer v zvezi s tem so obljube nemške vlade o obnovi lastnih dotrajanih oboroženih sil, za kar je namenila 100 milijard evrov, v resnici pa porabila le odstotek načrtovanih sredstev.

Ravno v Nemčiji, pa tudi v drugih evropskih državah (z izjemo Poljske ter baltskih in skandinavskih držav) ni politične volje, da bi res učinkovito ukrepali za krepitev oboroženih sil, oziroma za dobavo streliva Ukrajini.

Tudi v Veliki Britaniji, ki je še posebej prednjačila pri pomoči Ukrajini, obstaja izrazit odpor do povečevanja izdatkov za obrambo.

Pravzaprav večini se sploh ni utrnilo spoznanje, koliko časa dejansko traja, da se poveča proizvodnja orožja.

Običajna praksa je, da je obdobje med proizvodnjo in dobavo celo osnovnega streliva in materialov dve ali tri leta.

Britanski BAE Systems je nedavno sporočil Pentagonu, da bo trajalo vsaj 30 mesecev za ponovni zagon proizvodnje havbic M777, ki je med najpomembnejšimi orožji v Ukrajini, medtem ko je nemški Rheinmetall opozoril, da potrebuje vsaj leto dni za prenovo in posodobitev bojnih tankov, upoštevaje čas potreben za proizvodnjo specializiranih jeklenih in elektronskih komponent.

Tudi v ZDA se borijo, da bi proizvedli strelivo v ustreznih količinah za potrebe ukrajinskega boja.

Profesor na univerzi Yale Michael Brenes je izpostavil, da retorika ameriškega predsednika Joeja Bidna o vlogi ZDA pri zagotavljanju orožja Ukrajini »ne ustreza realnosti«.

»Pomanjkanje v proizvodnji, nezadostna delovna sila in motnje v dobavnih verigah so oslabili zmožnost ZDA za dostavo orožja v Ukrajino in za razširitev lastnih obrambnih zmogljivosti,« je opozoril profesor in dodal, da se veliko delov ključnih oborožitvenih sistemov proizvaja v tujini.

Dodal je še dejstvo, da je Ukrajina sprva trošila do 500 protitankovskih raket Javelin na dan in tako že v prvih tednih spopada uničila tretjino ameriških zalog.

Čeprav je bilo ta teden na vrhu Nata v Vilni izrečenih veliko »pravih stvari«, je čim prej treba priznati resnost nabavne krize čezatlantskega zavezništva, sklene Bloomberg.

Najhujše od vsega pa je, da so Ukrajinci sami, kot kažejo številni video posnetki v tvitih zgoraj, totalno nemotivirani, da bi se bojevali za oblast pod taktirko Vladmirija Zelenskega, ki jo sovražijo, saj jih je pod vplivom Washingtona zvlekla v nepotrebno vojno in je noče končati.

Zato Ukrajince uradniki vojske lovijo po ulicah ukrajinskih mest in na silo vlečejo v rekrutacijske avtobuse, da bi jih poslali na fronto, kjer umirajo kot muhe.

Ali pa se cele čete, skupaj s pregrešno dragim zahodnim orožjem - predajajo Rusom.

Še bolj grozljivo je, da na Zahodu v stiski zaradi ukrajinskih izgub in neuspeha režima Zelenskega, da porazi Rusijo, sedaj že nekoč resne revije zdaj resno kalkulirajo z možnostjo, da se Kijevu dostavi še - jedrsko orožje.

V tem primeru lahko rečemo samo še - lahko noč.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek