ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Evronorost: Za Evropsko unijo je najslajša japonska riba - iz radioaktivne vode?
Medtem ko Kitajska in druge države pred izpustom odpadne vode iz jedrske elektrarne Fukušima v Tihi ocean napovedujejo zaostritev omejitev za uvoz japonskih morskih sadežev, je Evropska unija prepričana, da je zdaj pravi čas za odpravo uvoznih ukrepov, uvedenih po jedrski katastrofi v tej elektrarni.
EU se je tega domislila po pogovorih med predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom, predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in japonskim premierjem Fumiom Kišido na vrhu v Bruslju.
Nekaj dni prej je tudi Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) odobrila načrt Japonske za izpust odpadne vode iz jedrske elektrarne Fukušima, češ da bo imela »zanemarljiv radiološki vpliv na ljudi in okolje«.
If there is no problem with the nuclear-contaminated wastewater dumped into the sea, how can the fishing industry in #Fukushima be affected? If the Japanese government is not guilty, why does it use "compensation" to hush the relevant industry? This can only show that the dumping… pic.twitter.com/JmEX4h1RIF
— Global Times (@globaltimesnews) July 14, 2023
Kitajska in številne druge države opozarjajo, da je IAEA s tem presegla svoja pooblastila in da nima pravice, da na ta način ter brez temeljite presoje vplivov na okolje daje luč za izpustitev tisočev ton radioaktivne vode v oceane.
Po trditvah nekaterih virov naj bi japonska vlada IAEA plačala tudi podkupnino v višini milijona dolarjev za omenjeno zeleno luč, vendar teh poročil ni bilo mogoče preveriti:
These documents and the translation given to me purport to be a transcript of a senior official at the Ministry of Foreign Affairs admitting to the $1M bribe to the IAEA. Again, this leaked document needs to be fully verified but our source suddenly vanished and accounts deleted. pic.twitter.com/c13lwsVsut
— Robby Starbuck (@robbystarbuck) July 8, 2023
Znano pa je, da Japonski ni uspelo niti zamrzniti tla pod raztaljenimi sredicami reaktorjev, kar naj bi preprečilo kontaminacijo, niti uspešno filtrirati vode, uporabljene za hlajenje poškodovanih reaktorjev, zato se v tej vodi nahaja veliko radioaktivnih snovi.
Med njimi je celo plutonij, eden najbolj nevarnih elementov, saj so ga vsebovale gorivne palice v jedrski elektrarni Fukušima.
It is not true that diluting the radioactive tritium will make this nuclear waste safe to dump into seawater. This will only pollute the oceans more, these isotopes will build up in the food chain and it will no longer be possible to eat fish without risking of radiation sickness pic.twitter.com/UBTDBrIHIk
— Alberto (@duabusan) July 15, 2023
EU je od leta 2011, ko sta elektrarno prizadela močan potres in cunami, ki sta povzročila najhujšo jedrsko katastrofo na svetu po Černobilu pred 25 leti, ne glede na to večkrat omilila uvozne omejitve glede hrane z Japonske.
#Fukushima https://t.co/dtC2afoF1X
— Xavi Portalés (@XaviPortales) July 14, 2023
Toda od leta 2021 Unija zahteva potrdila, ki prikazujejo raven radioaktivnih izotopov v divjih gobah, nekaterih vrstah rib in užitnih divjih rastlinah iz Fukušime in devetih drugih prefektur.
Dejstvo, da bo Japonska izpustila v ocean vodo, ki bi lahko bila po mnenju mnogih nevarna, je bilo kot kaže spodbuda za odločevalce v EU, da odpravijo vse omejitve, ob pišmeuhovski opombi, da bo radioaktivnost nadzorovala Japonska.
Enajst držav trenutno natančno nadzoruje uvoz izdelkov iz Fukušime in drugih delov Japonske.
Monsters of Fukushima!
— Somali Institute of Chinese Studies (@Somali_ICS) July 9, 2023
A typical catch of the day for Japanese fishers!
BBC? ?#Fukushima #Japan #bbcpresenter pic.twitter.com/7PnYQwtFQt
Kitajska, ki glasno kritizira odločitve o izpustitvi vode v ocean, je ta teden namignila, da bi lahko razširila omejitve za uvoz japonske hrane, medtem ko je Hongkong (drugi največji trg za japonske kmetijske in ribiške proizvode za Kitajsko) napovedal, da bo popolnoma prepovedal morsko hrano iz Fukušime in devet drugih prefektur, če bo radioaktivna voda res izpuščena v ocean.
»Naša ocena kaže, da so prefekture v bližini Fukušime bolj tvegane, zato zdaj prevzemamo odgovornost za naše prebivalce,« je novinarjem povedal minister za okolje in ekologijo Hongkonga Tse Chin-wan.
Fukushima row: Hong Kong to ban seafood imports from 10 Japanese prefectures if water dumped into sea, environment minister says | South China Morning Post https://t.co/awdk8vUc4Q
— Dr. HeidiHutner (@HeidiHutner) July 12, 2023
Ruska agencija za varstvo potrošnikov pa je prav tako napovedala, da bo okrepila nadzor morskih proizvodov, uvoženih iz Japonske.
Južnokorejska vlada je podprla poročilo IAEA, vendar so opozicijski poslanci v državi zelo skeptični do zagotovil, da odpadna voda ne predstavlja nevarnosti za morske vrste in ljudi, ki jih uživajo.
Menijo, da je vlada v Seulu prezrla zaskrbljenost javnosti in pozivajo več strokovnih organizacij, naj pregledajo japonske načrte za izpust vode.
South Korean opposition lawmakers and fishermen, together with Japanese civic activists, held a protest rally on Monday in Tokyo to oppose the planned discharge of radioactive wastewater from the crippled Fukushima nuclear power plant. #GLOBALink pic.twitter.com/aSMqk8nESk
— China Xinhua News (@XHNews) July 11, 2023
Več kot 1,3 milijona ton vode je shranjenih v približno 1000 rezervoarjih na lokaciji Fukushima-Daiči.
Upravljavec elektrarne Tokyo Electric Power opozarja, da hitro zmanjkuje prostora za shranjevanje.
At a South Korean seafood market, products are being more routinely tested for radiation amid concerns about Japan’s plans to release treated water from the Fukushima nuclear power plant. pic.twitter.com/MB9GO4jdWc
— South China Morning Post (@SCMPNews) July 7, 2023
Napreden sistem za obdelavo tekočine lahko odstrani večino radioaktivnih elementov iz vode -, ki postane kontaminirana, ko se uporablja za hlajenje poškodovanega jedrskega goriva -, vendar ne more odstraniti tritija, izotopa vodika, ki ga je težko ločiti od vode.
More shitstream propaganda narrative.
— Yes, it's me (@ElysiusThor) July 10, 2023
If it's so safe, why don't the Japanese government release it into their own water system?
it's a very very simple question.
Japonski uradniki pa trdijo, da bo obdelana voda pred izpustom razredčena, tako da bodo ravni tritija le 140-krat večje od koncentracije, dovoljene po varnostnih standardih države.
I would like to see an aquarium with Fukushima water and see what happens to the fish.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) July 12, 2023
Without actual experiments like this, the nuclear waste water should be considered dangerous. pic.twitter.com/k3VfgOA2Hm
Pričakuje se, da bo ta operacija izpuščanja kontaminirane vode v ocean trajala 30 do 40 let.
Medtem pa se poškodovani reaktorji še vedno hladijo z vodo, ista pa postane radioaktivna in se nato shranjuje v plastične rezervoarje, ki sčasoma začnejo propadati.
Japan's planned discharge of Fukushima nuke water into the Pacific Ocean could turn out to be an international scandal of our time.
— Thomas Hon Wing Polin (@thonwingp) July 15, 2023
The Rules-Based Reich has been deafeningly silent about it because the US wants Japan to help it "contain" and perhaps fight China. You have to… pic.twitter.com/RnbxIp7sMG
To pomeni, da problem sploh ni rešen.
In da še dolgo ne bo rešen, ceno za to pa bo plačeval ves svet - s konzumacijo tritija, plutonija in ostalih ribjih dobrot.