REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Evronorost: Za Evropsko unijo je najslajša japonska riba - iz radioaktivne vode?

Evronorost: Za Evropsko unijo je najslajša japonska riba - iz radioaktivne vode?Če bo voda izpuščena, bo Hongkong takoj prepovedal uvoz morskih sadežev iz Japonske. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Medtem ko Kitajska in druge države pred izpustom odpadne vode iz jedrske elektrarne Fukušima v Tihi ocean napovedujejo zaostritev omejitev za uvoz japonskih morskih sadežev, je Evropska unija prepričana, da je zdaj pravi čas za odpravo uvoznih ukrepov, uvedenih po jedrski katastrofi v tej elektrarni.

EU se je tega domislila po pogovorih med predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom, predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in japonskim premierjem Fumiom Kišido na vrhu v Bruslju.

Nekaj ​​dni prej je tudi Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) odobrila načrt Japonske za izpust odpadne vode iz jedrske elektrarne Fukušima, češ da bo imela »zanemarljiv radiološki vpliv na ljudi in okolje«.

Kitajska in številne druge države opozarjajo, da je IAEA s tem presegla svoja pooblastila in da nima pravice, da na ta način ter brez temeljite presoje vplivov na okolje daje luč za izpustitev tisočev ton radioaktivne vode v oceane.

Po trditvah nekaterih virov naj bi japonska vlada IAEA plačala tudi podkupnino v višini milijona dolarjev za omenjeno zeleno luč, vendar teh poročil ni bilo mogoče preveriti:

Znano pa je, da Japonski ni uspelo niti zamrzniti tla pod raztaljenimi sredicami reaktorjev, kar naj bi preprečilo kontaminacijo, niti uspešno filtrirati vode, uporabljene za hlajenje poškodovanih reaktorjev, zato se v tej vodi nahaja veliko radioaktivnih snovi.

Med njimi je celo plutonij, eden najbolj nevarnih elementov, saj so ga vsebovale gorivne palice v jedrski elektrarni Fukušima.

EU je od leta 2011, ko sta elektrarno prizadela močan potres in cunami, ki sta povzročila najhujšo jedrsko katastrofo na svetu po Černobilu pred 25 leti, ne glede na to večkrat omilila uvozne omejitve glede hrane z Japonske.

Toda od leta 2021 Unija zahteva potrdila, ki prikazujejo raven radioaktivnih izotopov v divjih gobah, nekaterih vrstah rib in užitnih divjih rastlinah iz Fukušime in devetih drugih prefektur.

Dejstvo, da bo Japonska izpustila v ocean vodo, ki bi lahko bila po mnenju mnogih nevarna, je bilo kot kaže spodbuda za odločevalce v EU, da odpravijo vse omejitve, ob pišmeuhovski opombi, da bo radioaktivnost nadzorovala Japonska.

Enajst držav trenutno natančno nadzoruje uvoz izdelkov iz Fukušime in drugih delov Japonske.

Kitajska, ki glasno kritizira odločitve o izpustitvi vode v ocean, je ta teden namignila, da bi lahko razširila omejitve za uvoz japonske hrane, medtem ko je Hongkong (drugi največji trg za japonske kmetijske in ribiške proizvode za Kitajsko) napovedal, da bo popolnoma prepovedal morsko hrano iz Fukušime in devet drugih prefektur, če bo radioaktivna voda res izpuščena v ocean.

»Naša ocena kaže, da so prefekture v bližini Fukušime bolj tvegane, zato zdaj prevzemamo odgovornost za naše prebivalce,« je novinarjem povedal minister za okolje in ekologijo Hongkonga Tse Chin-wan.

Ruska agencija za varstvo potrošnikov pa je prav tako napovedala, da bo okrepila nadzor morskih proizvodov, uvoženih iz Japonske.

Južnokorejska vlada je podprla poročilo IAEA, vendar so opozicijski poslanci v državi zelo skeptični do zagotovil, da odpadna voda ne predstavlja nevarnosti za morske vrste in ljudi, ki jih uživajo.

Južnokorejci protestirajo proti izpustu radioaktivne vode iz poškodovane jedrske elektrane Fukušima. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Menijo, da je vlada v Seulu prezrla zaskrbljenost javnosti in pozivajo več strokovnih organizacij, naj pregledajo japonske načrte za izpust vode.

Več kot 1,3 milijona ton vode je shranjenih v približno 1000 rezervoarjih na lokaciji Fukushima-Daiči.

Upravljavec elektrarne Tokyo Electric Power opozarja, da hitro zmanjkuje prostora za shranjevanje.

Napreden sistem za obdelavo tekočine lahko odstrani večino radioaktivnih elementov iz vode -, ki postane kontaminirana, ko se uporablja za hlajenje poškodovanega jedrskega goriva -, vendar ne more odstraniti tritija, izotopa vodika, ki ga je težko ločiti od vode.

Japonski uradniki pa trdijo, da bo obdelana voda pred izpustom razredčena, tako da bodo ravni tritija le 140-krat večje od koncentracije, dovoljene po varnostnih standardih države.

Pričakuje se, da bo ta operacija izpuščanja kontaminirane vode v ocean trajala 30 do 40 let.

Medtem pa se poškodovani reaktorji še vedno hladijo z vodo, ista pa postane radioaktivna in se nato shranjuje v plastične rezervoarje, ki sčasoma začnejo propadati.

To pomeni, da problem sploh ni rešen.

In da še dolgo ne bo rešen, ceno za to pa bo plačeval ves svet - s konzumacijo tritija, plutonija in ostalih ribjih dobrot.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek