REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lavrov: Ne bo miru, dokler Zahod ne pusti Rusije pri miru, saj Ukrajino vidijo kot »oblegovalnega ovna«

Lavrov: Ne bo miru, dokler Zahod ne pusti Rusije pri miru, saj Ukrajino vidijo kot »oblegovalnega ovna«Za zdaj ni znakov takšne spremembe odnosa in videti je, da Američani in njihovi vazali še naprej mrzlično pitajo Ukrajino z orožjem in pritiskajo ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega k nadaljevanju bojnih operacij, je opozoril šef ruske diplomacije. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Dramatičen razvoj dogodkov v Donbasu v zadnjih letih Rusiji ni pustil druge možnosti, kot da prizna neodvisnost Donecke ljudske republike (DLR) in Luganske ljudske republike (LLR) in nato sproži posebno vojaško operacijo v skladu z Ustanovno listino Združenih narodov, je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov za Kompas, indonezijski nacionalni časopis s sedežem v Džakarti.

ZDA in Evropska unija vidijo Ukrajino kot »oblegovalnega ovna«.

Lavrov je pojasnil, da se konflikt v Ukrajini ne bo ustavil, dokler Zahod ne bo opustil želje po ohranitvi prevladujočega položaja v svetu in dokler si ne bo nehal prizadevati, da Rusiji prizadane strateški poraz, kot so javno sporočali visoki zahodni uradniki.

V tem kontekstu ZDA in Evropska unija vidijo Ukrajino kot »oblegovalnega ovna« (gre za napravo, ki izvira iz antičnih časov in je oblikovana tako, da odpira oziroma podira zidane stene utrdbe ali razbija lesena vrata), zato so vsa pretekla leta spodbujali ukrajinski režim, da izvaja etnično čiščenje Rusov in rusko govorečih prebivalcev, tistih, ki so spoštovali svojo zgodovino in ohranjali spomin na junake druge svetovne vojne.

»Zaenkrat ni znakov takšne spremembe odnosa in jasno je, da Američani in njihovi vazali še naprej mrzlično pitajo Ukrajino z orožjem in pritiskajo predsednika Ukrajine Vladimirja Zelenskega, naj nadaljuje vojaške operacije,« je poudaril Lavrov.

Toda, ne smemo pozabiti na vzroke konflikta, je dodal.

Ko je govoril o ukrajinskem konfliktu, je Lavrov opozoril na dejstvo, da je zelo pomembno zelo dobro razumeti, kaj je pravzaprav pripeljalo do problema, s katerim se danes sooča svet.

Spomnil je, da ni res, da se je vse začelo lani, z rusko posebno vojaško operacijo, ampak veliko prej.

»Spomnil vas bom, da so februarja 2014 Washington in njegovi sateliti iz Evropske unije izvedli državni udar v Kijevu in od tega trenutka je treba spremljati dogodke, ki so sledili.

Kot posledica državnega udara je bil legalno izvoljeni predsednik Ukrajine nasilno strmoglavljen, prozahodne protiruske sile pa so prišle na oblast ob podpori neonacističnih skupin in privržencev Hitlerjevih sodelavcev Stepana Bandere in Romana Šuheviča«, je pristavil Lavrov.

Lavrov je poudaril, da čeprav so nastali veliki problemi in čeprav je res, da je kolektivni Zahod vložil veliko denarja v orožje za Ukrajino -, ki bi ga lahko veliko bolje uporabili za razvoj mednarodne skupnosti - danes veliko število držav jasno vidi, da ameriški dolar ni več zanesljiva rezervna svetovna valuta, zato iščejo alternativna zavezništva na vseh področjih.

Po zasegu ruskega premoženja na Zahodu »svetovna skupnost vse bolj ugotavlja, da nihče več ni varen«.

Saj ni mogoče več zagotoviti, da kasneje ne bo komu drugemu zaseženo »imetje, ki ga hrani na Zahodu«, je še pojasnil ruski minister.

»Ne le Rusija, tudi cela vrsta držav druga za drugo zmanjšujejo svojo odvisnost od ameriškega dolarja in prehajajo na alternativne plačilne sisteme in plačila v nacionalnih valutah.

Hkrati se povečuje učinkovitost meddržavnih povezav, v katerih države Zahoda ne sodelujejo, kot primer tega sta BRICS in SCO (Šanghajska organizacija za sodelovanje - op.avt.). Tam ni 'glavnih', odločitve pa se sprejemajo po načelu soglasja«, je sklenil šef diplomacije Ruske federacije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek