REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nove obtožbe o britanskih vojnih zločinih: Pripadniki SAS naj bi v Afganistanu pobili več kot 80 civilistov

Nove obtožbe o britanskih vojnih zločinih: Pripadniki SAS naj bi v Afganistanu pobili več kot 80 civilistovOdvetniki afganistanskih družin so britanskemu preiskovalnemu odboru predložili nove obtožbe in navedli najmanj 30 sumljivih primerov, v katerih je umrlo več kot 80 Afganistancev. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Člani britanske posebne letalske službe (Special Air Service - SAS) so osumljeni umorov na desetine neoboroženih civilistov v Afganistanu med izvajanjem doktrine eliminacije »vseh za boj sposobnih moških« med letoma 2010 in 2013, so britanski preiskovalni komisiji povedali odvetniki in družine žrtev.

Londonska odvetniška pisarna Leigh Day je vložila nove zahtevke, v katerih navaja vsaj 30 sumljivih primerov, v katerih je bilo ubitih več kot 80 Afganistancev.

Javna preiskava o domnevnih vojnih zločinih elitnih sil britanske vojske v Afganistanu se je začela decembra, vodi pa je sodnik višjega sodišča Charles Haddon-Cave, ki je marca objavil javni poziv k zbiranju dokazov.

Britanski specialci naj bi ustrelili vse mlade Afganistance, na katere so naleteli med racijami, »ne glede na stopnjo grožnje, ki so jo predstavljali«.

Samo eden med specialeci enote SAS je »osebno ubil« 35 Afganistancev med šestmesečno misijo v državi, glede na dokumentacijo odvetniške pisarne Leigh Day.

Pripadniki SAS-a so poboje običajno utemeljevali s trditvami, da so bili Afganistanci oboroženi, a v nekaterih primerih je bilo ubitih več ljudi, kot je bilo najdenega orožja.

Odvetniki afganistanskih družin so povedali, da so takrat celo visoki britanski častniki izrazili bojazen, da čete Združenega kraljestva »pišmeuhovsko zanemarjajo življenja« Afganistancev, a da so se oblasti odzvale z »obsežnim, večletnim in večplastnim prikrivanjem«.

Racije na afganistanskem podeželju so bile izvajane v cilju iskanja talibanskih borcev, pogosto ponoči, med misijo britanskih čet v provinci Helmand, poroča Guardian.

Poveljstvo specialnih enot (SAS) je uničilo dokaze o storjenih zločinih preden jih je policija lahko pregledala. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Tudi v prejšnjih poročilih so bile zapisane domneve, da je ena sama enota SAS ubila 54 ljudi, vendar odvetniki družin zdaj trdijo, da je bilo vpletenih več vojakov.

In da so se incidenti zgodili v daljšem časovnem obdobju, kot so domnevali prej.

Odvetniki zdaj trdijo, da so našli »verodostojne dokaze o razširjenem in sistematičnem vzorcu nezakonitih in zunajsodnih pobojev«.

Preiskava vojaške policije se je končala leta 2019, ko so vojaški uradniki Združenega kraljestva sklenili, da niso našli nobenih dokazov o nepravilnostih.

Vendar pa odvetniki družin žrtev trdijo, da je poveljstvo specialnih enot (SAS) uničilo »neznano količino podatkov«, malo preden je policija lahko pregledala morebitne dokaze.

In vse to kljub dejstvu, da so jim preiskovalci ukazali, naj ne izbrišejo nobenega materiala, ki se nahaja na njihovih strežnikih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek