REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

80 odstotkov manj: Talibani v enem letu dosegli to, česar ZDA in NATO (ter Slovenska vojska) niso dosegli v desetletjih

80 odstotkov manj: Talibani v enem letu dosegli to, česar ZDA in NATO (ter Slovenska vojska) niso dosegli v desetletjihAmeriški vojak na poljih maka. Vir: Stripes, Twitter, posnetek zaslona

Prepoved gojenja maka s strani talibanov naj bi zmanjšala proizvodnjo opioidov v Afganistanu za kar 80 odstotkov - v enem letu.

Talibani naj bi v enem letu dosegli tisto, kar ameriški »vojni proti drogam« v Afganistanu in celo na lastnih tleh v ZDA ni uspelo doseči v petih desetletjih: uničenje velike večine proizvodnje opija v Afganistanu.

Odkar so talibani aprila 2022 prepovedali gojenje maka po vsej državi, je Afganistan izvedel »najuspešnejši boj proti drogam v človeški zgodovini«, je v soboto poročal britanski časopis Telegraph.

Proizvodnja maka v Afganistanu se je v zadnjem letu zmanjšala za približno 80 odstotkov, piše v poročilu.

Pridelovanje maka se je zmanjšalo za več kot 99 odstotkov na približno 2500 hektarjev v provinci Helmand, ki so jo britanske čete zasedale v večjem delu 20-letne vojne pod vodstvom ZDA v Afganistanu.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Telegraph je opozoril, da med 50-letno vojno Washingtona proti drogam, vključno z dvema desetletjema prisotnosti ZDA v Afganistanu, Američani nikoli niso dosegli takšnega zmanjšanja ponudbe.

Srednjeazijska država je v preteklosti predstavljala več kot 80 odstotkov svetovne proizvodnje opija in 95 odstotkov evropskih zalog opioidov.

Združeni narodi so med drugimi izrazili zaskrbljenost, da bi posledično pomanjkanje lahko povzročilo večjo uporabo sintetičnih opioidov, kot je fentanil, ki so potencialno še nevarnejši od heroina.

Telegraph je opozoril, da med 50-letno vojno Washingtona proti drogam, vključno z dvema desetletjema prisotnosti ZDA v Afganistanu, nikoli niso dosegli takšnega zmanjšanja ponudbe.

Ko so ZDA leta 2004 prevzele nadzor nad Afganistanom, si je vlada v Kabulu, ki jo je podpiral Washington, postavila cilj, da bo v 10 letih odpravila gojenje maka.

Namesto tega sta se pridelava in proizvodnja dejansko povečali med ameriško okupacijo, čeprav naj bi ameriški davkoplačevalci porabili vsaj 9 milijard dolarjev za izkoreninjenje industrije.

Centralna obveščevalna agencija ZDA (CIA) ima dolgo zgodovino vpletenosti v trgovino z mamili.

Poročilo ameriškega zunanjega ministrstva iz leta 1991 je pokazalo, da so tajne operacije ameriške vohunske agencije CIA v Afganistanu spremenile regijo iz »samostojne cone opija v glavnega dobavitelja heroina za svetovni trg«.

Kljub temu so ameriški mediji s prstom pokazali na talibane, ker naj bi omogočili povečanje proizvodnje opija, potem ko je islamistična skupina avgusta 2021 ponovno prevzela nadzor nad Afganistanom.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Radio Free Europe, ki ga financira ameriška država, je na primer še maja 2023 trdil, da je gojenje maka v Afganistanu skočilo, ker talibanska vlada ni bila pripravljena uveljaviti svoje prepovedi pridelka.

Ironično je, da je Inštitut za mir ameriške vlade prejšnji mesec talibanom očital, da so bili preveč uspešni pri zmanjševanju proizvodnje opija. »Treba se je izogniti skušnjavi, da bi na sedanjo prepoved gledali v preveč pozitivni luči - kot na pomembno globalno zmago v boju proti drogam,« je zatrdil inštitut. »To še posebej velja glede na stanje afganistanskega gospodarstva in humanitarne razmere v državi. Prepoved Afganistancem dejansko povzroča velike gospodarske in humanitarne stroške in bo verjetno še dodatno spodbudila odliv beguncev.«

Zanimivo je, da so se z drogami soočali tudi slovenski vojaki v Afganistanu, vendar v svojem boju niso bili posebej uspešni.

»Naši vojaki v deželi opija« je 6. avgusta leta 2006 poročalo Delo o vojaški misiji Slovenske vojske »v manj nemirni afganistanski provinci Herat, ki postaja vse pomembnejša pridelovalka opijskega maka.«

ZDA Afganistancem ne želijo vrniti niti zaplenjenih finančnih sredstev afganistanske vlade v tujini, zaradi česar ima država velike težave.

»Pri tem pa se bodo slovenski vojaki gotovo seznanili tudi z dejstvom, da skoraj celoten Afganistan že vrsto let ostaja največji pridelovalec opijskega maka oziroma opija kot surovine za heroin, ki med drugim prihaja tudi na celoten evropski nezakoniti trg.

Čeprav je pozornost svetovne javnosti usmerjena pretežno v ameriška oziroma Natova prizadevanja za vzpostavitev nadzora nad večjim delom ozemlja ter boje proti talibom, so prav toliko pomembna tudi prizadevanja mednarodne skupnosti in kabulskih oblasti, da bi polja opijskega maka sčasoma zmanjšali,« je poročalo Delo.

Očitno so bili tudi slovenski vojaki v tem boju za zmanjšanje opijskih polj enako neuspešni kot celotna zveza NATO.

So pa jih zato v enem samem letu prekosili – njihovi nekdanji sovražniki, talibani.

Pripadnik Slovenske vojske na okupacijski misiji v Afganistanu
Pripadnik Slovenske vojske na neuspešni okupacijski misiji v Afganistanu... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ne da bi zato Afganistan od »Zahoda« dobil kakršnokoli priznanje ali pomoč…

ZDA Afganistancem ne želijo vrniti niti zaplenjenih finančnih sredstev afganistanske vlade v tujini, zaradi česar ima država velike težave.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek