ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Elon Musk: Lepo povedano, ZDA bi se morale umakniti iz Ukrajine, kot so se iz Afganistana
Ameriški milijarder Elon Musk je podprl stališča, izražena v članku objavljenem na Twitterju, v katerem se navaja, da ukrajinska protiofenziva propada in da Zahod ni dovolil prekinitve ognja med Ukrajino in Rusijo.
»Lepo povedano,« je Musk zapisal na Twitterju kot odgovor avtorju članka, znanemu vlagatelju Davidu Sacksu, ki ima na tem družbenem omrežju skoraj 700.000 sledilcev.
Elon Musk está de acuerdo en que la ofensiva de la UAF fracasó
— L.A (@L_O_R_E_N_A1984) June 20, 2023
El empresario David Sachs tuiteó que la ofensiva ucraniana fracasaría. pic.twitter.com/SiCDAd99hM
Protiofenziva je spodletela: Kako dnevi minevajo postaja vse bolj jasno, da ukrajinska protiofenziva ne dosega nobenega od prvotno zastavljenih ciljev, piše v besedilu, ki ga je podprl Musk.
Spomnimo, administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna je stavila na to, da bo prevzela ozemlja, ki si jih je Rusija priključila, presekala Krimski most in nato Moskvo prisilila za pogajalsko mizo.
Toda to se skoraj zagotovo ne bo zgodilo, ugotavlja Sachs.
— Summit127812 (@Aliens127812I) June 20, 2023
Nasprotno, bolj verjeten je pat položaj ali celo, da bo Rusija osvojila še več ozemlja in zmagala v vojni, tako kot je napovedal znani čikaški professor mednarodnega prava John Mearsheimer, ocenjuje Sacks.
They are still there.
— Richard (@ricwe123) June 13, 2023
People with some common sense.
-John Mearsheimer pic.twitter.com/X9127969Tm
Kakšne pa so zdaj Bidnove možnosti?
Ali zaostriti konflikt ali pa priznati poraz.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je pred vrhom zveze NATO v Vilni predlagal, da bi Ukrajina dobila »izraelski status«, kar pomeni večletna obrambna jamstva, kot je dobava orožja, streliva in stalnega dotoka gotovine z Zahoda, ki bi se nadaljeval, tudi če Joe Biden izgubi na naslednjih predsedniških volitvah.
Why is Ukraine the West's Fault? Featuring John Mearsheimerhttps://t.co/hUSEWUFw0N pic.twitter.com/vwW4fWDWeL
— Chris (@towncrier1969) June 20, 2023
Toda to ni tisto, kar so si Američani želeli. Mnogi so sprva podprli odločitev, da se Ukrajini da več kot 100 milijard dolarjev, saj so menili, da gre za enkratno donacijo, ki bo prispevala k razveljavitvi ruskih ozemeljskih pridobitev. Če bi jim kdo rekel, da je to le začetni vložek za dolgoročno podporo režima Vladimirja Zelenskega v Kijevu v novi večni vojni, bi Američani izbrali alternativo, sploh če bi se sploh zavedali, da ta obstaja.
Mir, ki bi lahko bil: Medtem se pojavljajo novi dokazi, ki kažejo, da je bilo mir mogoče doseči že zelo zgodaj, na samem začetku konflikta, dodaja avtor.
Yet more evidence that there was a tentative deal to end Russia’s invasion in April 2022, only to be sabotaged by US-UK. Unless someone wants to argue that the document Putin showed is a fake? https://t.co/59Z03NdYyN
— Aaron Maté (@aaronjmate) June 18, 2023
Na nedavnem srečanju z afriško delegacijo je ruski predsednik Vladimir Putin predstavil osnutek oziroma okvirni sporazum, ki ga je ukrajinska delegacija aprila 2022 podpisala v Carigradu.
V sporazumu je bilo predvideno, da bi se Rusija umaknila na meje, ki so veljale pred vojno oziroma najverjetneje na meje z dne 23. februarja 2022, če bi se Ukrajina zavezala, da ne bo vstopila v NATO, hkrati pa bi lahko imela varnostna jamstva Zahoda.
Kot pojasnjuje Sacks, ta dokument še vedno ni dostopen javnosti, vendar nihče ne oporeka njegovemu obstoju.
The pattern here is clear. Not only is the Biden administration deceiving the American people about the motives for this costly and tragic war, but by continually escalating it they put the whole world at risk of nuclear conflagration.
— Robert F. Kennedy Jr (@RobertKennedyJr) June 20, 2023
Nadalje spominja na komentarje nekdanjega izraelskega premierja Naftalija Bennetta, ki je prav tako že prej potrdil, da sta Rusija in Ukrajina že takoj po začetku vojne dosegli dogovor, a ga je Zahod zavrnil.
Ex Prime Minister of #Israel @naftalibennett about @ZelenskyyUa's courage#Putin #Russia
— Римтутитуки (@PreQrac) June 20, 2023
ex #ukraine pic.twitter.com/l7GmhkZ6m8
»Ukrajinska pravda« je maja 2022 poročala, da se je takoj, ko so se pogajalci dogovorili o okvirni strukturi prihodnjega sporazuma po pogajanjih v Carigradu, takratni premier Velike Britanije Boris Johnson nenadoma pojavil v Kijevu skoraj brez kakršne koli najave.
»Johnson je v Kijev prinesel dve preprosti sporočili. Prvo sporočilo se je glasilo, da je Putin vojni zločinec in da se z njim (Ukrajinci) ne bi smeli pogajati, ampak je treba nanj pritiskati.
V drugem pa je bilo navedeno, da tudi če je Ukrajina pripravljena podpisati nekaj sporazumov o jamstvih s Putinom, jih Zahod ni,« navaja Sacks poudarke iz proukrajinskega časnika.
If Ukraine was making progress, you’d be getting wake up alarm notifications at night.
— Mark (@MarkJam73395966) June 20, 2023
It’s basically COVID. The silence from the onslaught of propaganda is circumstantial evidence the desired narrative isn’t be achieved. This method is 90% accurate
Johnson (ki je govoril ne samo v imenu Velike Britanije, ampak v imenu celotnega čezatlantskega oziroma zahodnega zavezništva) je želel pritisniti na Putina, a ne zato, da bi dosegel mir, ampak je Kijevu obljubil nove oborožitvene sisteme, če se bo Ukrajina še naprej bojevala.
V času objave članka je bilo videti, da gre Ukrajini na bojišču dobro, zato je Pravda odločitev Zelenskega, da sprejme Johnsonovo ponudbo, prikazala kot zagotovo dobljeno stavo.
Zdaj, v retrospektivi, se vse to zdi kot katastrofa.
- Musk weighs in on Ukrainian counteroffensive -
— BoilingPoint Live (@RealBPL) June 20, 2023
Elon Musk, CEO of Tesla and Twitter, has shown support for an article by investor and entrepreneur David Sacks, which suggests that Ukraine's military counteroffensive against Russia is failing to achieve its objectives.
Sacks… pic.twitter.com/JumnJf3WsS
»Vem, da boste nekateri morda težko verjeli, da je realnost na terenu v tolikšnem nasprotju s poročanjem osrednjih medijev,« piše v članku, ki je naletel na odobravanje ameriškega milijarderja Elona Muska.
Avtor je na koncu spomnil, da je Washington ameriški javnosti dve desetletji zagotavljali, da v Afganistanu zmagujejo ZDA.
Coming soon.
— Ian Miles Cheong (@stillgray) June 20, 2023
When Ukraine loses, the media will just wash its hands of the situation and pretend that it wasn’t complicit in extending the conflict to the point that it has. Relations with Russia will be normalized with the West in a deteriorated economic position.
Note how… pic.twitter.com/hmslu9gQuO
Po debaklu Bele hiše in njenih lakajev iz zavezniških držav v Kabulu so osrednji zahodni mediji kar čez noč prenehali poročati o Afganistanu, tako kot so prej prenehali poročati o Iraku, ne da bi kdo prevzel krivdo.
Na žalost se zdi, da gremo v podobno smer v Ukrajini.
This horrific image may become the iconic picture of the Trump-Biden withdrawal from Afghanistan. It appears the situation in Kabul remains desperate with US forces in harm's way. Let's remember the many Americans bravely doing their jobs under the worst of circumstances. pic.twitter.com/avDwKpwhi2
— John Bolton (@AmbJohnBolton) August 16, 2021
Edino vprašanje je, kako dolgo bo Biden sposoben vzdrževati posredniško vojno (v Evropi), ki bi se ji zlahka izognili, sklene Sacks.