REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Odposlanec Pekinga glede ukrajinske krize: Rusija in Kitajska nista grožnja drugim državam, ve se, KDO je

Odposlanec Pekinga glede ukrajinske krize: Rusija in Kitajska nista grožnja drugim državam, ve se, KDO jeKitajska in Rusija se vedno trdno držita načela neuvrščenosti, ne spodbujata antagonizme in ne ukrepata proti kateri koli tretji državi, je ocenil visoki kitajski diplomat. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Politika Kitajske in Rusije ne ogroža nobene druge države, je v petek izpostavil posebni kitajski odposlanec za evrazijske zadeve Li Hui.

Poudaril je, da se mednarodna skupnost zelo dobro zaveda, »KDO predstavlja resnično grožnjo«, s tem pa je jasno nakazal, da so za ukrajinsko krizo krive ZDA in NATO, poroča TASS.

»Kitajska in Rusija se vedno trdno držita načela neuvrščenosti, ne spodbujata antagonizme in ne ukrepata proti nobeni tretji državi,« je odgovoril zahodnemu novinarju, ki ga je izzval z vprašanjem, da Peking »ni storil ničesar, kar bi prisililo Rusijo, da umakne svoje čete iz Ukrajine

Po besedah ​​kitajskega diplomata Peking in Moskva krepita prijateljsko dvostransko sodelovanje in razvijata obojestransko koristne vezi.

Poudaril je, da si Kitajska in Rusija vedno prizadevata zgraditi nov tip mednarodnih odnosov, ki temeljijo na načelih medsebojnega spoštovanja, enakosti, pravičnosti in vzajemne koristi.

»Očitno in neizpodbitno je, da prispevamo k ohranjanju miru in izboljšanju razvoja v regiji in svetu kot celoti,« je poudrail.

Li Hui se je vrnil domov s turneje po Ukrajini, Poljski, Franciji, Nemčiji, sedežu Evropske unije in Rusiji, ki jo je opravil med 15. in 26. majem.

Li je na tiskovni konferenci oporekal medijskem poročilu, objavljenem v zahodnih medijih, češ da je spodbujal prekinitev ognja, po katerem bi kitajska zaveznica Rusija zasedla dele Ukrajine, in dejal, da bo Peking »naredil vse«, da bi zmanjšal napetosti, poroča Reuters.

»Čutili smo, da obstaja velik razkorak med stališči obeh strani ... Če bi zdaj vse strani spodbudili k pogajanjem, bi se še vedno soočali s številnimi težavami,« je dejal Li, posebni odposlanec Kitajske za evrazijske zadeve in nekdanji dolgoletni veleposlanik v Moskvi.

Vendar pa obstajajo velike ovire pri iskanju skupnega jezika med sprtima stranema, je dodal.

»Tveganje stopnjevanja rusko-ukrajinske vojne je še vedno veliko,« je opozoril Li in dodal, da morajo vse strani sprejeti konkretne ukrepe za »ohladitev razmer« in zagotovitev varnosti jedrskih objektov.

Poleg diplomatov iz omenjenih držav se je kitajski uradnik srečal tudi z ukrajinskim predsednikom Vladimirjem Zelenskim, bil pa je tudi gost ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova.

Li je na tiskovni konferenci v Pekingu v petek dejal, da Peking razmišlja o drugi misiji, na kateri bi promoviral mirovna pogajanja v Ukrajini, saj je kot posebni kitajski odposlanec za evrazijske zadeve ugotovil, da njegovo prvotno potovanje v Kijev, Varšavo, Pariz, Berlin, Bruselj in Moskvo morda ne bo prineslo takojšnjih rezultatov.

»Glavni cilj pogovorov je bil najti rešitev za ukrajinski konflikt,« je sklenil diplomat.

»Kitajska je pripravljena dejavno razmisliti o pošiljanju druge delegacije v zadevne države za sodelovanje v dialogu o rešitvi ukrajinske krize,« je dejal Li, ne da bi pojasnil, na katere države natanko meri.

»Glavni cilj pogovorov je bil najti rešitev za ukrajinski konflikt,« je sklenil diplomat.

Washington in več evropskih držav so Peking pozvale, naj uporabi svoj vpliv na Rusijo, da bi dosegla konec krize, čeprav je zavračanje Kitajske, da bi obsodila Moskvo zaradi invazije, med zahodnimi zavezniki vzbudilo sum o motivih Pekinga.

Li, ki je bil med letoma 2009 in 2019 veleposlanik Kitajske v Moskvi, je dejal, da Rusija ceni željo in prizadevanja Kitajske za spodbujanje mirne rešitve krize.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek