REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Premoč v zraku »za reveže«: Bloomberg ugotavlja, zakaj F-16 ne bo spremenil ničesar na bojišču?

Premoč v zraku »za reveže«: Bloomberg ugotavlja, zakaj F-16 ne bo spremenil ničesar na bojišču?Upanje Ukrajine, da ji bo F-16 omogočil doseči premoč v zraku, sestreliti manevrirne rakete in najnovejša sovražna letala, uničiti čete in topništvo na bojišču ter celo potopiti rusko Črnomorsko floto, bo po vsej verjetnosti ostalo le na ravni fantazije. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Bojna letala F-16, ki jih skuša Kijev izmolzti od zaveznikov z Zahoda, bi se po poročanju Bloomberga uporabljala bodisi za obrambo bodisi za zelo tvegane operacije, vendar je njihov pomen za preobrat situacije na bojišču - očitno precenjen.

Tako bodo ukrajinski upi, da jim bo F-16 omogočil doseči premoč v zraku, sestreliti ruske manevrirne rakete in najnovejša sovražna letala, uničiti čete in topništvo na bojišču ter celo potopiti Črnomorsko floto, po vsej verjetnosti ostali le na ravni fantazije.

Kajti največ, kar bi ukrajinske sile lahko pridobile, je »povečana zmogljivost, ki je trenutno nimajo«, je ocenil ameriški sekretar zračnih sil Frank Kendall.

Ta letala bodo, kot poudarja Bloomberg, zagotovo pomemben napredek v primerjavi s tistimi iz sovjetskega obdobja, ki so jih Ukrajinci uporabljali doslej, a bodo še vedno imela slabši radar in rakete s krajšim dosegom kot najsodobnejša ruska letala in protizračna obramba.

»Podobno bo, kot da bi pritisnili na gumb za enostavno upravljanje ali kot bi prešli z 'Lade' na 'Hondo Accord',« slikovito razlaga aviatičarka Brynn Tannehill, ki je oblikovala simulator za F-16. Dodaja pa, da fizikalnih zakonov »ni mogoče premagati«.

Tako bi na primer, četudi bi poleteli proti ruskim linijam in napadli sovražnikovo topništvo, njihovo protiletalsko obrambo ali letala, ukrajinski piloti tega lovca še pred streljanjem prejeli opozorilo, da jih je sovražnikov radar že »ujel«.

»Vse, kar lahko storite takrat, je, da se potopite proti tlom in upate, da se boste lahko postavili tako, da bo med vami in sovražnikovim sistemom za vodenje raket nek hrib. V nasprotnem primeru nimate veliko možnosti za preživetje,« opozarja nekdanji pilot F-16 John Venable, ki je zdaj višji sodelavec za obrambno politiko pri Heritage Foundation.

To pa bo še posebej pereča težava v nižinah južne Ukrajine, kjer naj bi, kot mnogi napovedujejo, verjetno žarišče dolgo pričakovane ukrajinske protiofenzive.

Na bolj hribovitem terenu na vzhodu Ukrajine bi piloti lahko »objemali tla« do zadnjega trenutka in se nato reševali s »skokom« iz letala, tako kot poskušajo storiti zdaj v svojih starejših »MiG-ih« in »suhojih«, pojasnjuje Venable.

Dan »Two Dogs« Hampton, upokojeni podpolkovnik letalskih sil ZDA, ki je opravil 151 bojnih misij med zalivskimi vojnami ter na Kosovu in Metohiji, prav tako poudarja, da so nekatere ukrajinske zamisli, kot je tista o sestrelitvi ruskih manevrirnih raket, »res nepraktične«, ker je prekratek čas od trenutka, ko raketo zazna radar, do trenutka, ko ta zadene tarčo.

Da bi F-16 to dosegli, bi morali ves čas krožiti in v zraku čakati na svojo tarčo.

Hampton pa je bolj optimističen, ko napoveduje, kako se bodo ameriška letala soočila z rusko zračno obrambo. Pravi, da so bili ruski sistemi protizračne obrambe S-400 razviti za premagovanje letal, kot je F-16, vendar »niso vsemogoči«.

Obstajajo tudi tisti, ki trdijo, da če bodo ameriški lovci F-16 podprti s strani kopenskih in integriranih radarskih sistemov, večplastno zračno obrambo in izboljšanim zmogljivostim elektronskega bojevanja - bi lahko dosegli tisto, kar nekdanji britanski letalski maršal Edward Stringer imenuje »premoč revežev v zraku«, ki bi pomagala zmanjšati grožnjo težkih jadralnih bomb, ki so jih Rusi prilagodili za ciljanje ukrajinskih frontnih položajev.

»Lahko bi izstrelili tudi ameriške nevidne manevrirne rakete AGM-158 JASSM in njihove protiladijske sorodnike LRASM. Dostavljeno v zadostnih količinah bi to orožje znatno povečalo zmogljivost Ukrajine za napad na cilje globoko za ruskimi linijami, na okupiranem Krimu in na morju,« opisuje Bloomberg kakšne koristi bi lahko Ukrajincem prinesel F-16.

Toda Venable svari, da je to sicer izvedljivo, a drago.

In odpira vprašanje, ali bi lahko na stotine milijonov dolarjev za nakup tako opremljenih ameriških lovcev porabili učinkoviteje - na primer za ukrajinsko kopensko zračno obrambo ali druge oborožitvene sisteme.

JASSM stanejo več kot 1 milijon dolarjev na raketo, odvisno od modela, in pogosto je potrebno izstreliti več kot eno za uničenje tarče.

Oborožitev ene misije s štirimi letali bi stala najmanj osem milijonov dolarjev.

Poleg tega bi morali biti F-16 opremljeni tudi z najnovejšim orožjem zrak-zrak AMRAAM, da bi imeli možnost preseči rakete dosega 200 kilometrov, ki jih uporabljajo ruska superiorna letala SU-35 proti ukrajinskim zračnim silam.

A ta, kot sledi iz poročila Pentagona o proračunu za leto 2023 stanejo 1,8 milijona dolarjev na kos.

Poleg tega imajo tudi letala sama svoje stroške.

Nedavna prodaja novih letal F-16 Bolgariji – vključno s strelivom in usposabljanjem – je stala 209 milijonov dolarjev za vsakega. Starejši F-16, prodani Italiji leta 2015, so stali 23,8 milijona dolarjev.

Vojaške analitike z Zahoda tudi skrbi, da razmeroma lahko podvozje F-16 in nezaščiten prostor za dovod zraka, ki se nahaja pod trupom letala pomenita, da morajo biti vzletno-pristajalne steze, na katerih ti lovci pristajajo, gladke in čiste. In to je edinstvena težava – prava muka, za katero ne trpijo ne MiGi ne druga letala, kot je denimo švedski Gripen.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek