ponedeljek, 03. februar 2025 leto 30 / št. 034
Nevihta na obzorju? Še 50 ameriških bank lahko propade
Bančna kriza bi lahko zajela še 50 regionalnih posojilodajalcev v ZDA, če oblasti v državi ne bodo sprejele ustreznih ukrepov za rešitev strukturnih vprašanj, je v intervjuju za RIA Novosti dejal nekdanji podpredsednik Lehman Brothers Lawrence McDonald.
»Nosilci politik bodo najverjetneje prisiljeni uvesti veliko višji odtegljaj, da bi omejili odlive depozitov z bančnih računov, ki znatno presegajo 250.000 dolarjev,« je opozoril Lawrence McDonald.
ZDA so na robu gospodarskega zloma, tveganje recesije je neizogibno, je poudaril nekdanji podpredsednik investicijske banke Lehman Brothers.
According to him, in the next two months we should expect a sharp decline in economic activity and US GDP, as well as the bankruptcy of another 50 banks in the US.
— Spriter (@spriter99880) March 22, 2023
Propad banke Lehman Brothers, ki je povzročil blokado financijskih trgov in svetovnim posojilodajalcem otežil dostop do ameriških dolarjev, je zaznamoval začetek svetovne finančne krize leta 2008.
Former #LehmanBrothers executive Lawrence #McDonald warned that Washington may be required to present a significantly larger backstop that covers deposits more than $250,000.#US https://t.co/mZ94HDj4jN
— Al Mayadeen English (@MayadeenEnglish) March 22, 2023
Po McDonaldovih besedah so trenutne težave, s katerimi se sooča ameriški bančni sektor, zelo podobne tistim, ki so bile predhodnica zloglasnom propadu finančnega velikana.
Nekdanji izvršni direktor je dodal, da se pričakuje, da bodo ameriške regionalne banke izgubile »stotine milijard dolarjev«, pri čemer se bodo te izgube neizogibno preselile na večje posojilodajalce in nato na državne obveznice.
Ameriške oblasti bodo morale močno povečati jamstva za vloge v primerjavi z obstoječimi, je opozoril McDonald.
Yep. It’s a brewing shitstorm
— Eric Johnson (@_Lojo7272_) March 22, 2023
V torek je več medijev poročalo, da so uradniki ameriškega ministrstva za finance razpravljali o povečanju zavarovanja depozitov v primeru poslabšanja stanja v bančnem sektorju.
Za ta korak naj bi bila potrebna sredstva iz stabilizacijskega sklada ministrstva za finance.
McDonald je obtožil predsednika Federalnih rezerv Jeroma Powella neustrezne politike zaostrovanja denarne politike.
Watch Fed Chair Jerom Powell speak live in second day of Capitol Hill testimony https://t.co/0R8vvhNZUK
— Anish Nanda (@anish_nanda) March 8, 2023
»Videti je, da kadijo v lopi z dinamitom! Pred desetimi dnevi nam je Powell na Capitol Hillu zagotavljal, da je bančni sistem v redu ... Ali je lagal ali pa ni razumel, kaj počne,« je navrgel nekdanji bankir.
The debt is not the bomb, the debt is the fuse. The explosive charge is the derivatives. What you’re talking about in the banking collapse is not a domino-like collapse, it is a nuclear-chain-reaction-type collapse. It’s not the bank size that matters, it’s that it’s cancer. pic.twitter.com/I0k8SiOGNw
— pocalypsis pocalypseos (@apocalypseos) March 22, 2023
Po McDonaldovih besedah bo moral Fed predvsem znižati obrestne mere.
In nato občutno povečati jamstvo za depozite.
»To je tisto, kar si bodo izmislili ... To je zanje odrešitev. V bistvu gre za to, da zvezna vlada v Washingtonu prevzema tveganje bančnih depozitov,« je zaključil.