sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Zunanji minister ZDA: Eksplozije plinovoda Severnega toka so »izjemna priložnost!«
Ameriški zunanji minister Antony Blinken je ob diverziji na štirih ceveh plinovodov Severni tok 1 in Severni tok 2, ki so jih najverjetneje uničile eksplozije sprva dejal, da kaj takšnega ni bilo v interesu nikogar.
Toda izkazalo se je, da bi nekdo vendarle lahko imel koristi od tega dejanja.
Ne sicer Rusija, ki ne more več prodajati svojega plina Evropi in ne Nemčija, ki jo brez poceni ruskega plina čaka zapiranje tovarn in »deindustrializacija«, pač pa – ZDA.
Presenetljivo?
Niti ne…
But before he posted this pic.twitter.com/xzuVvQLoUY
— José Arlindo Muianga (@Muianga) September 27, 2022
ZDA namreč vidijo sabotažo plinovodov Severni tok kot »izjemno priložnost«, da se države Evropske unije odvrnejo od poceni ruske energije, je v petek novinarjem povedal državni sekretar Antony Blinken.
Ker se bliža zima, je Blinken poudaril, da si ZDA želijo, da bi EU v tem času porabile manj goriva.
Washington si sicer že leta prizadeva prepričati voditelje EU, da naj ruski plin zamenjajo za ameriški (sicer pregrešno drag) utekočinjen plin.
— KatuZa (@katusha4145) September 27, 2022
Resnost škode na podvodnih vodih zdaj pomeni, da so članice Evropske unije »za nedoločen čas prikrajšane« za ruski plin po tej poti, je v petek izjavil ruski energetski operater Gazprom.
V pogovoru z novinarji v Washingtonu se je Blinken pohvalil, da so ZDA zdaj »vodilni dobavitelj utekočinjenega zemeljskega plina Evropi.«
Poleg pošiljanja lastnega goriva v Evropo je Blinken dejal, da ZDA sodelujejo z evropskimi voditelji, da bi našli načine za »zmanjšanje povpraševanja« in »pospešitev prehoda na obnovljive vire.«
https://t.co/CpxT3QiXXG pic.twitter.com/bdHlJNiLHr
— AZ (@AZmilitary1) October 2, 2022
»To je izjemna priložnost, da enkrat za vselej odstranimo odvisnost od ruske energije in tako Vladimirju Putinu odvzamemo orožje z energijo kot sredstvom za napredovanje njegovih imperialnih načrtov,« je izjavil Blinken.
ZDA bodo verjetno največ pridobile z uničenjem plinovodov Severni tok 1 in Severni tok 2, ki ju je v začetku tega tedna poškodovala serija eksplozij pri danskem otoku Bornholm.
Washington je dolga leta poskušal prepričati evropske voditelje, da ruski plin zamenjajo za dražji ameriški utekočinjen zemeljski plin (LNG oziroma UZP).
The United States did its job well. And the leaders of Europe only obey while their people starve and see a dark future. Difficult days are ahead for Europe, all prices will skyrocket. But the EU does not care, its people are the ones who suffer, not the political elites.
— Felipe RB (@farb007) October 1, 2022
Sarcasm.
— Mats Nilsson (@mazzenilsson) October 1, 2022
Resnost škode na podvodnih vodih plinovodov Severni tok 1 in Severni tok 2 zdaj pomeni, da je Evropa »za nedoločen čas prikrajšana« za ruski plin po tej poti, je potrdil tudi ruski energetski operater Gazprom.
Predsednik Ruske federacije Vladimir Putin je v petkovem govoru za eksplozije okrivil »Anglosaksonce«, kar je ruski pogovorni izraz za čezatlantsko zavezništvo Združenih držav Amerike in Združenega kraljestva.
»Washington zahteva vedno več sankcij proti Rusiji in večina evropskih politikov se s tem poslušno strinja. Jasno razumejo, da s pritiskom na EU, da naj se popolnoma odpove ruski energiji in drugim virom, ZDA praktično potiskajo Evropo k deindustrializaciji v želji, da bi se dokopale do celotnega evropskega trga.
Evropske elite vse to dobro razumejo – razumejo, a raje služijo interesom drugih.
To ni več servilnost, ampak neposredna izdaja lastnih narodov. Bog jim pomagaj, to je sedaj njihov problem,« je dejal Putin.
— Zhang Meifang张美芳 (@CGMeifangZhang) October 1, 2022
»Toda Anglosasi verjamejo, da sankcije niso več dovolj in zato so se zdaj odločili za subverzije.
Zdi se neverjetno, a je dejstvo – s tem, ko so povzročili eksplozije na mednarodnih plinovodih Severnega toka, ki potekajo po dnu Baltskega morja, so se dejansko lotili uničenja celotne evropske energetske infrastrukture.
Vsakomur je jasno, kdo bo pridobil. Odgovorni so seveda tisti, ki imajo od tega koristi,« je skelnil Putin.
They are practically bragging about how they sabotaged Nord Stream … https://t.co/EJ8PkMFYWA
— Ali Abunimah (@AliAbunimah) October 1, 2022
Medtem ko imajo zdaj ZDA odprto pot za prodajo svojega dražjega plina Evropi, pa Evropsko unijo pesti še en problem: primanjkljaja namreč ni mogoče pokriti čez noč.
Ameriški izvozniki so vse poletje opozarjali, da ne bodo mogli poslati dovolj plina, da bi zadostili povpraševanju na Stari celini.
Za povrhu so številni evropski uvozni terminali za LNG še v gradnji... Ali šele v fazi načrtovanja!
In celo ko bodo zgrajeni, bodo LNG terminali v Evropi lahko sprejemali predvsem – veliko dražji ameriški in bližnjevzhodni plin, ki je zaradi prevoza z ladjami in procesa utekočinjenja vedno dražji od plina, ki priteka neposredno iz vrtin.
Zaradi česar bo to še zmeraj ogromna težava za podjetja, ki porabijo veliko energije.
Imela bodo izjemno velike stroške – in selila svojo proizvodnjo drugam.
#Lyman #Russia #Ukraine #UkraineWar #Trending
— Joe Rhio (@JoeRhio) October 2, 2022
Further supports #USA behind #NordStream sabotage. Blinken can’t keep his mouth shut! This is EXACTLY what independent GEOPOLITICAL experts stated was 1 US key objectives help secure hegemony over #Europe! US doesn’t have enough LNG! pic.twitter.com/0otwEKoATc
Medtem pa računi za energijo po vsej Evropi skokovito rastejo.
V Nemčiji, ki se sooča z možnostjo hitre »deindustrializacije«, so protestniki le nekaj dni pred eksplozijami šli na ulice in zahtevali odprtje Severnega toka 2.
V Nemčiji zaradi skokovite rasti cen energentov napovedujejo celo pomanjkanje hrane, po vsej celini pa je veliko povpraševanje po lesu, saj se državljani trudijo na vse načine ogrevati svoje domove.
Pred Evropejci je zelo težka naloga: poskrbeti, da s svojci ne bodo čez zimo zmrzovali.
Italians Rise Up in HUGE protest in the streets.
— Lala Kent (@LalaKent17) September 26, 2022
U.S. Media.....
ITALY: Amidst exorbitant costs in energy, residents of Naples burn their energy bills and flood the town hall and chant in the streets: "We don't pay the bills! Now it will be chaos!" pic.twitter.com/Q23AqGSVY0
»Opraviti je treba veliko trdega dela, da zagotovimo, da države in partnerji preživijo zimo,« je ob tem suho dejal Blinken.
Britons burn energy bills to protest soaring prices (VIDEOS) - https://t.co/hjL0SvcXdm
— Worldpak (@Worldpak2) October 2, 2022
The new government cap allows average household energy bills to rise to £2,500 pic.twitter.com/mZ75J2hqLx
Ameriški državni sekretar je naposled predlagal, kot so to že storili tudi voditelji EU pod taktirko nesposobne predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, da naj si Evropa prizadeva za - »zmanjšanje povpraševanja« po plinu.