sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Ameriška jedrska podmornica trčila v skrivnostni objekt. Ali incident pod vodo poriva supersili na rob vojne?
Ameriška podmornica na jedrski pogon je v soboto trčila v neznani objekt pod gladino vode v Južnokitajskem morju, sta razkrila dva visoka obrambna uradnika.
V nesreči je bilo ranjenih več mornarjev na krovu USS Connecticut, so razkrili ameriški viri. Toda nobena od poškodb ni smrtno nevarna, se navaja v sporočilu ameriške Pacifiške flote.
Ni jasno, kaj bi podmornica razreda Seawolf ob vsej najsodobnejši tehnologiji na krovu sploh lahko zadela, medtem ko je plula pod vodo.
How in the hell can a sub with the best technology the US has, not avoid an object in its path? I’m no expert, but it seems even basic sonar returns would detect it.
— Xminus1 (@pleadcharlie) October 7, 2021
»Podmornica je še vedno v varnem in stabilnem stanju. Del v katerem se nahaja jedrski pogon USS Connecticut ni poškodovan in je v celoti ohranjen in operativen,« je zapisano v izjavi.
»Zdaj ocenjujemo obseg škode, sam incident pa je v preiskavi,« so sporočili v izjavi za javnost.
Ameriška mornarica sicer ni želela precizirati, da se je incident pripetil prav v Južnokitajskem morju, ampak je potrdila, da se je zgodil v mednarodnih vodah v indo-pacifiški regiji.
Attack Submarine USS Connecticut Suffers Underwater Collision in South China Sea https://t.co/1GVfHcu0X9
— 9DASHLINE (@9DashLine) October 8, 2021
Nesreča se je zgodila v trenutku, ko naraščajo napetosti med ZDA in Kitajsko zaradi vdora kitajske vojske v tajvansko Cono identifikacije zračne obrambe (ADIZ).
Podmornica Connecticut je ena od treh podmornic razreda Seawolf, ki so bile skonstruirane in zgrajene proti koncu hladne vojne z namenom, da lovijo najsodobnejše sovjetske podmornice v globokih morjih, opozarjajo mediji na Kitajskem.
最新ニュース_#米国 #攻撃潜水艦 USS #コネチカット は #南シナ海 で水中不明物と衝突に怪我兵士が十数名に上ります- USNI
— ryu. (@ryu_yi) October 7, 2021
UPDATED_ Attack Submarine #USS #Connecticut Suffers Underwater Collision in South China Sea - USNI News pic.twitter.com/htmu9vc2Im
Podmornica Connecticut je delovala v vodah okoli Južnokitajskega morja, medtem ko so Združene države in njihovi zavezniki izvajali obsežno mednarodno demonstracijo sile v regiji, poimenovano Carrier Strike Group 21.
Na vaji so sodelovale ladje iz ZDA, Velike Britanije, Japonske, Avstralije, Kanade in Nizozemske, vključno s tremi letalonosilkami.
HMS QUEEN ELIZABETH R08 and Carrier Strike Group 21 have passed the halfway point of her western Pacific cruise. Now in the South China Sea, will operate with Australian, Canadian, Japanese New Zealand & US forces. Will enter Persian Gulf on return leg https://t.co/AztKVvXO4p
— Chris Cavas (@CavasShips) October 7, 2021
V soboto je 39 kitajskih vojaških letal, vključno z lovskimi in transportnimi letali, vstopilo v tajvanski zračni prostor.
Dva dni kasneje je Peking v 24 urah poslal 56 letal v sporno območje, ki ga ima Kitajska - upravičeno - za svojega.
ADIZ sicer pomeni »air defense identification zone«, ni definirana v nobeni mednarodni pogodbi, ni mednarodno priznana ne kot državni zračni prostor, ne kot karkoli drugega, je samo cona identifikacije, primarno za civilna letala. V primeru Tajvana izgleda tako:
Kot je razvidno iz slike, njihova »cona identifikacije« sega globoko na celinski del Kitajske, torej lahko za katerokoli letalo, ki leta nad celinskim delom Kitajske v coni »identifikacije« v Tajpeju rečejo, da je »vdrlo« v njihovo »cono«.
Kar pa je realno gledano - zavajanje.