sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Prihajajo »cepilni potni listi,« ki vračajo svobodo gibanja, a prinašajo tudi nevarnost novih izključevanj in diskriminacije
Vlade po vsem svetu že razmišljajo o morebitni uvedbi tako imenovanih »cepilnih potnih listov« v boju proti pandemiji koronavirusa SARS-CoV-2, pa tudi zato, ker poskušajo na ta način pospešiti ponovni zagon gospodarstva.
Ameriški predsednik Joe Biden je države po svetu že pozval, da naj razmislijo o povezavi potrdil o cepljenju proti koronavirusu z medicinsko kartoteko, medtem ko si Danska v Evropi že močno prizadeva za razvoj digitalnih potnih listov, ki naj bi olajšali prehod meje z dovoljenji o testiranju in cepljenju.
Medtem je Grčija že začela izdajati digitalna potrdila o cepljenju za svoje državljane, ki prejmejo protikoronsko cepivo, s katerim se lahko brez omejitev gibljejo med regijami, zato se pričakuje, da bodo imeli potniki, ki v državo vstopijo s podobnim potrdilom, enake ugodnosti in pravice.
Didn’t they say the don’t have plans for vaccine passports???? Liars?! - Covid: What would a 'vaccine passport' allow you to do? | ITV News https://t.co/AOeLTEX5k8
— CrystalReikiByLucie (@StunningRealm) February 6, 2021
Države EU so razdeljene okoli tega vprašanja.
Južne države, katerih gospodarstva so odvisna od turizma, se zavzemajo za čim hitrejše uvajanje takšnih potnih listov.
Grški predsednik vlade je izrecno pozval Evropsko komisijo, da takšen sistem uvede.
Estonija in Svetovna zdravstvena agencija (WHO) medtem že delata na oblikovanju »pametnega rumenega kartona.«
Španija razvija bazo podatkov o vseh, ki zavračajo cepljenje, te podatke pa bo delila z Evropsko unijo.
Kitajska pa je že prej predlagala uvajanje QR kode za spremljanje zdravja potnikov, kot ga ima sama, le na svetovni ravni.
Velik problem bo usklajevanje vseh teh različnih pobud.
Še vedno je negotovo, kako bomo potovali v prihodnosti, a »cepilni potni listi« postajajo vse bolj realna možnost.
It’s not an immunity passport, and it doesn’t mean you don’t have to wear a mask anymore. https://t.co/KuDPwDqDii
— CNET (@CNET) February 4, 2021
»Koronski potni list« je bil prvotno zasnovan kot imunitetni potni list, kot potrdilo, da je oseba prebolela covid -19.
Lahko bi se uporabljal za vstop v kraje in države, kjer je ljudem brez njega prepovedan dostop.
Da bi dobili ta potni list, boste najverjetneje morali imeti »pozitiven test na protitelesa, ki ga telo opravi po izpostavitvi virusu.«
Med tistimi, ki se najbolj intenzivno ukvarjajo z razvojem teh potnih listov, sta biometrično podjetje iProov in podjetje za kibernetsko varnost Mvine, katerih »cepilne prepustnice« sedaj testira britanska nacionalna zdravstvena služba, ki je sredstva za to prejela od britanske vlade.
https://t.co/zvCBV0zxsf
— Steven Woodruff (@stevendwoodruff) February 6, 2021
Good review of what will be ultimate Covid vax certification, a digital imprint. Africa travel passport has half a dozen immunizations. Had emergency FDA approved #Stamaril because in 2018 the US had allowed its original YF vax to be depleted.
Zamisli o teh potnih listih pa se v zadnjem času spreminjajo.
Na začetku pandemije so bili kot koncept omenjeni »imunitetni potni listi« z razlago, da bodo ljudem, ki so tako ali drugače pridobili imunost na koronavirus, omogočili prosto gibanje.
S prihodom cepiva je bila ideja spremenjena - dokaz o cepljenju je namreč dokaz o najboljši imunosti.
Po drugi strani pa v zadnjem času mnogi opozarjajo, da dokazila o cepljenju in imunosti niso enaka in da dejstvo, da je oseba prejela cepivo, ne pomeni nujno, da ji ni treba več upoštevati vseh ukrepov.
Pričakuje se, da bo množično cepljenje omogočilo lažje prehajanje meja in sčasoma sprostilo omejitve, ki so ljudem preprečevale gibanje v pandemiji, vendar bo državljanom neizogibno naložilo izbiro – ali si kupiti svobodo s cepivom ali vztrajati v podaljševanju agonije z zaklepanji in karanteno.
To pravzaprav niti ni povsem enakopravna izbira.
Toda v Evropi, kjer je cepiv še vedno drastično premalo in je program cepljenja že doživel fiasko bo podaljševanje zapiranja še nekaj časa kruta realnost.
Heard about Vaccine Passport?
— Story Pitch (@storypitchdotin) February 6, 2021
A coming soon reality of the post-Covid world if you want to travel abroad. Know all about it in this Story Pitch piece.#COVID19 #VaccinePASSPORT #passports #travel #coronavirus #vaccine #vaccation #tourism #storypitchhttps://t.co/zrCb8UQtea
Medtem sta na primer Srbija in Grčija že podpisali sporazum, po katerem bo mogoče v obe državi potovati ali s potrdilom o cepljenju, s PCR ali antigenskim testom. To predvideva Memorandum o turizmu v času pandemije, ki sta ga podpisala srbska ministrica za turizem in njen grški kolega.
Obe državi bosta priznavali tudi elektronske certifikate o cepljenju.
Toda uvajanje »cepilnih potnih listov« že sproža polemike.
Ko je francoska vlada parlamentu posredovala zakon, ki cepljenim proti koronavirusu omogoča dostop do javnega prevoza, restavracij, kulturnih ustanov in drugih javnih krajev, je prišlo do polemike glede tega, ali bodo tako imenovani »zeleni potni listi« obvezni za vsakogar, ki želi za nekaj časa odpotovati v tujino.
Premier Jean Castex pa je dejal, da ideja zagotovo ni - revolucionarna.
»Saj ne morete iti na primer v Tanzanijo, ne da bi se cepili proti malariji, kajne?« je opozoril Castex.
Na začetku bi lahko bila največja težava zelenih potnih listov ta, da ni znano, kako se bo izkazalo katero cepivo in ali bodo morda nekatere države izrecno zahtevale, da se cepite na primer s cepivom Pfizerja ali Moderne.
Problematična je tudi veljavnost tako imenovanih »digitalnih zdravstvenih potnih listin« ali »cepilnih potnih listov,« kot jih imenuje vse več ljudi, saj še ni uradno potrjeno, da bi lahko veljali kot sredstvo za preprečevanje prenosa virusa čez mejo.
Čeprav bi ti potni listi na eni strani obnovili svobodo gibanja državljanom, ki jim je bila odvzeta v pandemiji, pa se po drugi strani postavlja vprašanje etike zaradi potencialne zlorabe osebnih svoboščin in zasebnosti.
Obstaja tudi vprašanje izmenjave osebnih zdravstvenih podatkov s tretjimi osebami.
Tudi tisti, ki se ukvarjajo z razvojem tehnologij za izdelavo teh potnih listov, opozarjajo, da bi lahko imele takšne poteze slabe posledice, vključno z morebitno izključitvijo celotnih skupin iz družbe, in pozivajo uradnike, naj dobro premislijo, ali res potrebujejo cepilne potne liste.
What is a ‘vaccine passport’ and will you need one the next time you travel? Via @wef https://t.co/Y5cub8RPBm pic.twitter.com/0doJ040HmV
— CommonPass.org (@MyCommonPass) February 3, 2021
Digitalni projekt CommonPass bi lahko do neke mere rešil težave, ki ovirajo uvedbo cepilnih potnih listov.
Aplikacija CommonPass ponuja varno izmenjavo zdravstvenih podatkov. Švicarska neprofitna organizacija, ki je ustvarila CommonPass pa poudarja, da je cilj aplikacije »omogočiti digitalna orodja v javno dobro.«
Danska je ob tem že napovedala uvedbo digitalnih potnih listov. Digitalni cepilni potni list bi lahko uporabljali vsi, ki bi želeli obiskati restavracije, poslovne konference, glasbene festivale in športne prireditve.
Za isto rešitev se zavzemajo v Izraelu.
Pretty sure Big Pharma paid them A LOT of money to develop. What say you? Microsoft, Salesforce and Oracle working on Covid vaccination passport https://t.co/wCdPDVJ5ww
— Ashevillegirl2510 (@dallasgirl2510) February 6, 2021
Razprava o uvedbi potrdil o cepljenju, ki bi olajšala potovanja v času pandemije koronavirusne bolezni covid-19, sredi katere so države omejile potovanja in zaprle meje, poteka tudi v EU.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sredi januarja uvedbo tovrstnih potrdil kot pogoja za potovanje v tujino odsvetovala in opozorila, da gre za diskriminatoren ukrep.