REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Seveda je vojska na meji za njeno varovanje, že 5 let. Zato ni potreben noben 37.a člen!«

»Seveda je vojska na meji za njeno varovanje, že 5 let. Zato ni potreben noben 37.a člen!«Slovenski vojaki, prisega. Vir: Twitter

Predlog vlade o aktivaciji 37.a člena zakona o obrambi, s katerim bi vojska dobila večja pooblastila pri širšem varovanju državne meje, ni prejel potrebne dvotretjinske večine navzočih na odboru DZ za obrambo.

Poleg poslancev koalicijskih SDS, SMC, NSi in DeSUS so predlog podprli še poslanci opozicijskih SAB in SNS.

Poslanci LMŠ, Levice in SD pa bili proti.

Zmerjanje s 'teroristi' je nov standard blatenja opozicije s strani groženj s strani stranke SDS in vladajočih poslancev, glasnih podpornikov paraformacije Varde.

Na seji je bilo prisotnih 19 poslancev, za predlog jih je glasovalo 11, kar je manj od dveh tretjin, zato predlog ni bil sprejet.

Janševa vlada je morala javnost celo prepričevati, da ne namerava uvesti diktature.

Spomini na avtokratsko vodenje države iz preteklosti, ko je bil na oblasti Janez Janša, so bili očitno prevelika prepreka za aktivacijo vojske.

Nasprotniki aktivacije omenjenega člena so izpostavili, da potrebe po dodatnih pooblastilih vojski ni, saj pritisk migrantov popušča in lahko vojska v kriznih razmerah zaradi epidemije Covid-19 pomaga pri drugih nalogah, kot so logistika, helikopterski prevozi, razkuževanje in humanitarno udejstvovanje.

Kljub temu je bilo pred in po odločitvi veliko žolčnih zapisov, ki so posamezniki nepodelitev pooblastil izenačili z »izdajo« Slovenije.

Med prvimi je bil seveda Zmago Jelinčič, še pred dvema mesecema zvesti podpornik Šarčeve vlade in nasprotnik vlade Janeza Janše.

Pridružili pa so se mu tudi drugi simpatizerji sedanje vlade.

Drugi so v tem videli celo delovanje nekakšnih teroristov.

Jelka Kacina so hitro ujeli na novih lažeh.

Da bi bilo potrebno vojsko aktivirati, se je vse do zadnjega neuspešno trudil tudi novi govorec vlade Jelko Kacin in ob tem navajal tudi primere številnih drugih držav.

Pri tem pa so ga hitro ujeli na novih lažeh.

Vendar pa že samo njegov pojav na televizijskih zaslonih pri marsikomu vzbudi slabe spomine na čas vojne.

Mnogi se namreč zavedajo, da je Kacin leta 1991 pogosto zavajal javnost, ko je bila Slovenija v spopadu z JLA in to tudi sprejemajo, kot nujno zlo.

Toda prav zato se mnogi sprašujejo, koga Jelko Kacin zavaja danes – in če naslavlja domačo javnost, ali še vedno nastopa enako zavajajoče kot leta 1991?

Kar je očitno res.

Ne glede na to so tisti, ki nasprotujejo aktivaciji vojske vztrajali, da je bila sprejeta prava odločitev.

In dejansko se ni zgodilo nič prelomnega - vojska bo namreč lahko, tako kot doslej, še vedno varovala slovensko mejo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek