REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Varadkar: »Pogosto hitreje izberejo papeža, kot pa vodilne za položaje v EU«

Varadkar: »Pogosto hitreje izberejo papeža, kot pa vodilne za položaje v EU« Jean-Claude Juncker, foto: Flickr

Irski premier Leo Varadkar se je odzval na Junckerjevo cinično pripombo, da »ni lahko najti zamenjave zanj« …

»Pogosto hitreje izberejo papeža, kot pa vodilne za položaje v EU,« je v Bruslju ogorčeno pripomnil premier Irske po petkovem spodletelem poskusu dogovora o svežnju imenovanj na vodilne položaje v EU.

Juncker: »Izbira vodilnih kandidatov ni bila uspešna ... S precej zadovoljstva, užitka, zadoščanja in veselja ugotavljam, da me ni lahko zamenjati.«

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, sploh prvi »spitzenkandidat«, ki je dejansko tudi postal šef EK, je hudomušno pripomnil, da je bil pred petimi leti proces preglednejši.

Juncker je po propadlem poskusu izbire novega prvega človeka EK nato dodal, da ga zabava, ko opazuje, kako ni lahko najti njegovega naslednika: »Izbira vodilnih kandidatov ni bila uspešna ... S precej zadovoljstva, užitka, zadoščanja in veselja ugotavljam, da me ni lahko zamenjati.«

Toda zdi se, da Junckerju odhod s svetovne scene vendarle ni lahko padel – moral ga je nežno tolažiti celo luksemburški premier

Francoski predsednik Emmanuel Macron namreč nasprotuje sistemu spitzenkandidatov, ker meni, da »ta postopek ni veljaven«.

Kljub zavračanju očitkov o netransparentnosti pa se tajno preverjanje novih imen prakticira po kuloarjih, torej znova v ozkem krogu, ker kandidati konservativcev, socialistov in liberalcev za položaj predsednika Evropske komisije - Manfred Weber, Frans Timmermans in Margrethe Vestager niso uspeli zagotoviti potrebne večine, da bi nekdo od njih bil izbran.

Za izvolitev novega predsednika EK je namreč potrebna »dvojna večina«, kot je razložil Macron: »Večina v Svetu, ki poda predlog, in večina v Evropskem parlamentu, ki ga sprejme.«

Zato se pričakuje, da bodo voditelji posameznih držav na naslednjem sestanku 30. junija razpravljali o širšem naboru imen in da ne bodo smeli zapustiti seje, vse dokler se ne pokadi bel dim

Neuradno se pričakuje, da naj bi se ključni igralci na vrhu skupine G20 v Osaki na Japonskem dogovorili, nato pa naj bi vrh sprejel kompromis.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek