torek, 26. november 2024 leto 29 / št. 331
Škodljivo tudi za ZDA: zaradi Trumpove prepovedi bo Huawei omrežje 5G najprej pripeljal – v Rusijo
Vse kaže, da bodo številne druge države in ne Kitajska ali ZDA dobitniki »trgovinske vojne« med Washingtonom in Pekingom.
China's Huawei signs deal to develop 5G network in Russia https://t.co/I8NmfR8Yzd
— The Guardian (@guardian) 6 June 2019
Pri delovno intenzivnih proizvodih vse bolj narašča izvoz Vietnama in drugih azijskih držav v ZDA, tehnologija 5G pa se zaradi ameriške kratkovidne prepovedi sodelovanja s Huaweijem na ameriškem trgu seli v druge države. Predvsem – v Rusijo.
.@cnni: Russia's largest telecommunications operator MTS announced it had signed an agreement with Huawei to develop 5G technologies in Russia and launch a fifth-generation network in 2019-2020.
— Phil Mattingly (@Phil_Mattingly) 6 June 2019
American Telephone Companies just got suckered by their own stupid President! Huawei and Russia to sign agreement to develope 5G wireless Technology! Hahaha! Technological Advancement cannot be stopped by one idiot! pic.twitter.com/gPHpOPSV4D
— SALADIN (@SALADIN12608488) 6 June 2019
Uporabniki Twitterja so hitro ugotovili, da »tehnološki napredek ne more biti zaustavljen zaradi enega idiota« in da so s tem ameriška telefonska podjetja oškodovana - prav s strani »lastnega neumnega predsednika.«
Huawei je namreč v Rusiji pravkar podpisal dogovor z ruskim ponudnikom mobilne telefonije MTS zaradi razvoja 5G tehnologije v Rusiji. Na tem področju je Kitajska precej napredovala, medtem ko v Evropi in ZDA podjetja zaostajajo za okoli tri leta.
Russia's MTS and China's Huawei sign agreement on 5G https://t.co/CtnYUAGtcX pic.twitter.com/Z9izGEGumJ
— TheLocalBusinessPod (@LocalBusPod) 6 June 2019
V Rusiji naj bi mreže 5G poskusno lansirali v letih 2019 in 2020. Ta dogovor pa pomeni tudi določeno zmanjšanje mednarodnega pritiska na podjetje Huawei, na katero so z nedokazanimi obtožbami o »vuhunjenju« pritisnili v ZDA z »izvršnim ukazom« predsednika Donalda Trumpa.
Ustanovitelj Huaweija, 74-letni Ren Zhengfei, nekdanji vojaški inženir kitajske Ljudske osvobodilne vojske, zavrača obtožbe o vohunjenju.
China's Huawei will build Russia's 5G network https://t.co/w3LRa9nbu2 pic.twitter.com/fbgB33xgoc
— Ted Bolt (@NewsCable) 6 June 2019
Res je, da se je Ren Zhengfei leta 1974, v času kitajske kulturne revolucije, kot vojaški tehnolog pridružil raziskovalnemu inštitutu Ljudske osvobodilne vojske; takrat je s svojim delom pritegnil pozornost javnosti, ker je bil v kaosu revolucije, ko so njegovi sodržavljani trpeli zaradi hudega pomanjkanja hrane in oblačil, zadolžen za ustanovitev tovarne kemikalij za izdelavo tekstilnih vlaken v severovzhodni Kitajski.
To je bil del načrtov komunistične vlade, da bi vsem državljanom zagotovila vsaj eno dostojno obleko.
Toda ni imel možnosti, da bi napredoval v hierarhiji armade, ker je bil njegov oče označen za nasprotnika revolucije, ker naj bi poskušal obnoviti kapitalizem in poteptati socializem.
Kljub temu si je Ren izgradil sloves strokovnjaka, ki je ne le doma, ampak tudi v svetovnih merilih zaslužen za številne tehnološke dosežke.
China's Huawei will build Russia's 5G network https://t.co/w3LRa9nbu2 pic.twitter.com/fbgB33xgoc
— Ted Bolt (@NewsCable) 6 June 2019
Svoje zadnje delo v vojski je opravil kot namestnik direktorja gradbenega raziskovalnega inštituta, leta 1982 pa zanj uniforma ni več prišla v poštev zaradi zmanjšanja 500.000 aktivnih oseb, zaposlenih v Ljudski osvobodilni vojski.
Po končani karieri v vojski, se je preselil v vas Shenzhen in se lotil področja elektronike.
Pet let pozneje je ustanovil Huawei, kot zasebno podjetje.
Huawei se je najprej osredotočil na razvoj v majhnih mestih in vaseh na Kitajskem, Ren pa je ogromno časa in denarja vlagal v raziskave in razvoj, kar se sedaj kaže v lastni tehnologiji, s katero lahko Huawei tekmuje z največjimi tehnološkimi tekmeci iz ZDA in drugih držav.
Huawei signs deal to develop 5G in Russia https://t.co/1rYUGhRKJB pic.twitter.com/f0r8iJ0iBz
— Daily Facts (@DailyFactsNG) 6 June 2019
Ne nazadnje se je družba povzpela na drugo mesto v svetu na področju proizvodnje pametnih telefonov.
Tako je Huawei, skupaj z drugimi kitajskimi giganti, kot je proizvajalec dronov DJI, postal ne le grožnja, ampak resen tekmec ameriškim konkurentom.
If all countries are trade among its own ppl, then China is a clear winner. It's now having the 2 most populated continents in its sight ie Asia & Africa & everybody else too.If need to, US can continue to sit back & earning bn of fees but not for too long as ppl are realising.
— Wisen (@globallychinese) 6 June 2019
Po podpisu današnjega sporazuma, svetovni mediji že poročajo o Kitajski kot neprekosljivem zmagovalcu, ki uspešno razvija poslovanje tako v Aziji kot Afriki in tudi drugod ...
#Huawei to expand #5G cooperation with Russia and Europe, pushing forward roll-out of next generation mobile technologies: reports pic.twitter.com/6UZLh9do3U
— Global Times (@globaltimesnews) 31 May 2019
Za Washington so obtožbe o vohunjenju neka vrsta figovega lista, ki naj bi prikril strah ZDA pred kitajskimi tekmeci v boju za tehnološko prevlado v svetu.
.@Huawei signs deal to develop 5G in #Russia amid US crackdown https://t.co/IL86hFKeFt pic.twitter.com/MSy8VXhvcI
— Sputnik (@SputnikInt) 6 June 2019
Russia's largest carrier to work with Huawei on 5G #5G #Huawei https://t.co/DQqYgosBxE
— Breaking the News 24/7 (@Breaking24Seven) 5 June 2019
Nedavno napovedane nove sankcije zoper kitajska tehnološka podjetja so prav tako voda na mlin ameriških podjetij, še posebej tistim, ki so na področju tehnologije 5G nekoliko zaostala.