REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Welt: Profitirali so samo tisti, ki so zaobšli protiruske sankcije

Welt: Profitirali so samo tisti, ki so zaobšli protiruske sankcije»Šverc-komerc«: O tem, kako zelo je Zahod zatajil pri sankcioniranju Rusov, pričajo podatki o izvozu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ne glede na to, koliko Zahod nenehno zaostruje in širi režim protiruskih sankcij, želenega rezultata ni dosegel, zaključuje nemški Welt, ki dodaja, da so podatki o izvozu, ki se je ponekod podvojil ali celo potrojil, najbolj jasen signal, koliko je Zahodu v tem primeru spodletelo.

Bruselj je denimo prepovedal izvoz izdelkov v Rusijo, ki bi lahko imeli vojaške namene – gre predvsem za drone, drage pralne stroje – pa tudi komponente za naftno in plinsko industrijo.

Edino, do česar je takšna kaznovalna politika doslej pripeljala, je po trditvah ​​Welta to, da je v Turčiji in državah nekdanje Sovjetske zveze zacvetel posel, povezan z obvozom blokad.

Najbolj osupljiv dokaz za to so podatki o trgovini, ki na primer kažejo, da se je nemški izvoz v države nekdanje Sovjetske zveze od januarja do aprila 2023 podvojil v primerjavi z enakim obdobjem leta 2021.

Izvoz blaga v Kazahstan se je celo potrojil. Podobno je tudi v Armeniji, Gruziji in Uzbekistanu, kjer se je dejansko najbolj povečal izvoz prav sankcioniranih izdelkov.

Kot piše Welt, tega ni mogoče pojasniti le s povečanjem povpraševanja na teh trgih, ampak strokovnjaki menijo, da se večina blaga, ki pride tja, nato proda naprej - v Rusijo.

Tako Armenija od začetka ukrajinskega konflikta svoji veliki sosedi dobavlja veliko več avtomobilov in tehnologije.

Po poročanju Welta je tudi Turčija postala tranzitna točka za prepovedane izdelke, na seznamu tistih, ki pomagajo Moskvi, pa je tudi Gruzija, za katero je to zelo »delikatna razprtija«, saj uradno teži k Evropski uniji, čeprav še ni pridobila statusa kandidatke.

Tbilisi pa kljub nekdanjemu konfliktu z Rusi ostaja pomemben gospodarski partner Moskve.

Gruzijci se zahodnim sankcijam niti niso pridružili, čeprav so Bruslju obljubili, da bodo nadzorovali tranzitni promet, prepovedali pa so tudi izvoz določenega blaga v Rusijo, na primer avtomobilov.

Lokalni opozicijski politiki pa trdijo, da v senci 5000 metrov visoke gore Kazbek ob evropski poti E117 zahodni izdelki in denar še naprej neovirano romajo v Rusijo.

Tudi Evropska banka za obnovo in razvoj ugotavlja porast gruzijskega reeksporta. Ob tem poznavalci poudarjajo, da obstajajo države v Skupnosti neodvisnih držav, ki vzporednega uvoza ne le dovoljujejo, ampak ga celo aktivno spodbujajo in svoja podjetja vabijo, naj zaobidejo zahodne sankcije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek