REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vrh Rusija-Afrika: Kremelj spoštuje načrte Afrike za rešitev konflikta v Ukrajini, Moskva Afriki odpisala 23 milijard $ dolga

Vrh Rusija-Afrika: Kremelj spoštuje načrte Afrike za rešitev konflikta v Ukrajini, Moskva Afriki odpisala 23 milijard $ dolgaPodpredsednik Zvezne republike Nigerije Kashim Shettima in ruski predsednik Vladimir Putin pred uradno slovesnostjo sprejema voditeljev delegacij na vrhu Rusija-Afrika v Sankt Peterburgu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V petek se je končal drugi in zadnji dan drugega vrha Rusija-Afrika v Sankt Peterburgu.

Vodje afriških delegacij so se zbrali v razstavni in konferenčni center Expoforum.

Po skupnem fotografiranju se je po urniku začela serija srečanj.

Rusija si je pripravljena prizadevati za zmanjšanje »dolžniškega bremena« afriških držav, je dejal ruski predsednik Vladimir Putin na prvem plenarnem zasedanju drugega dne vrha Rusija-Afrika v Sankt Peterburgu.

Za te namene je Rusija že odpisala 23 milijard dolarjev dolga, in bo na prošnjo afriških držav več kot 90 milijonov dolarjev namenila za njihov razvoj, je poudaril.

Rusija je pripravljena upoštevati tudi afriško pobudo za rešitev krize v Ukrajini, saj spoštuje načrte Afrike za rešitev konflikta, je poudaril ruski voditelj.

Na vrhu so se zbrali predstavniki kar 49 afriških držav in 17 afriških voditeljev, na srečanju pa se pogovarjajo o gospodarskih, političnih in humanitarnih vprašanjih.

V Kremlju so napovedali, da se bo Putin z vsakim od voditeljev, ki so prispeli na vrh, srečal posebej.

Prvi vrh Rusija-Afrika je potekal v Sočiju pred skoraj štirimi leti, oktobra 2019, gostitelja sta bila predsednik Putin in takratni predsedujoči Afriški uniji, egiptovski predsednik Abdel Fattah el-Sisi.

Letošnji vrh pa je potekal v precej drugačnem vzdušju, ki ga povzročata zaostrovanje odnosov med velikimi silami in vse večja vloga afriških držav v novem, večpolarnem svetu.

Zahodne sile so poskusile vplivati na to, da se čim manj afriških držav in voditeljev udeleži vrha, a kljub temu jih je prišlo veliko, čeprav manj kot leta 2019.

Vendar so bili dogovori tokrat bolj konkretni in poglobljeni.

Moskva ob tem s partnericami odpira tudi nov transportni koridor v smeri sever-jug, ki bo Rusijo preko Azije po krajši poti kot je pot preko sueškega kanala - tesneje povezal z Afriko.

Medtem je v Nigru prav med vrhom prišlo do državnega udara, ki je odnesel prozahodnega predsednika države.

Marija Zaharova, tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva pa je v zvezi z nastajanjem novega svetovnega reda v katerem ZDA ne bi imele več vodilne vloge svetovnega policaja in hegemona, pripomnila, da so »zdaj zahodne države, ki so bile vedno kolonizatorji, same postale kolonije

Kolonije pod taktirko Washingtona.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek