REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putina niso skrbele sankcije: Objavljene podrobnosti pogovora med ruskim predsednikom in Olafom Scholzem

Putina niso skrbele sankcije: Objavljene podrobnosti pogovora med ruskim predsednikom in Olafom ScholzemKot piše Bild, je ruski predsednik v pogovoru z nemškim kanclerjem takoj ob začetku posebne vojaške operacije predlagal način za dosego kompromisa glede vprašanja Ukrajine in bil odprt za pogajanja. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Predsednik Ruske federacije Vladimir Putin ni bil zaskrbljen zaradi zahodnih sankcij proti Rusiji, sodeč po podrobnostih doslej neobjavljenega pogovora med ruskim predsednikom in nemškim kanclerjem Olafom Scholzem, ki je potekal kmalu po začetku ruske posebne vojaške operacije (SMO) v Ukrajini.

Gre za jasen znak, da je Putin sankcije Zahoda pričakoval in se jih ni bal, medtem ko so zahodni politiki računali, da bodo Rusijo presenetili in zlomili s sankcijami - in se pri tem ušteli.

Podrobnosti pogovora je objavil novinar Stephan Lamby v svoji knjigi »Ernstfall. Regieren in Zeiten des Krieges« (»Nujni primeri. Vladanje v času vojne«), ki jih je odkril po pregledu prepisa telefonskega pogovora nemškega kanclerja z Emmanuelom Macronom, med katerim je Olaf Scholz obvestil francoskega predsednika o svojem prejšnjem pogovoru z ruskim predsednikom.

Lambyjeve ugotovitve je povzel nemški Bild.

»Nekaj me moti bolj kot pogovori: on (Putin) se ne pritožuje nad sankcijami,« je Macronu dejal presenečeni Sholz.

Gre za jasen znak, da je Putin sankcije Zahoda pričakoval in se jih ni bal, medtem ko so zahodni politiki računali, da bodo Rusijo presenetili in zlomili s sankcijami - in se pri tem ušteli.

»Oseba, ki je sama ubila nemško gospodarstvo s sankcijami proti Rusiji, je šokirana, da Rusiji ni mar zanje,« je ironično komentirala to pripombo Olafa Scholza Olga Bazova.

Na koncu se je res izkazalo, da so sankcije bolj kor Rusiji škodile evropskemu gospodarstvu.

»Posredoval mi je svoje ideje o tem, kako najti kompromis.

Govoril je o demilitarizaciji, denacifikaciji Ukrajine,« je Scholz podrobno seznanil Macrona o vsebini svojega pogovora s Putinom.

Bild navaja tudi, da je ruski predsednik Scholza prosil, naj Zahod prizna Krim kot del Rusije.

Pa tudi neodvisnost tako Donecke ljudske republike kot Luganske ljudske republike.

Spomnimo, prebivalci Krima so se na referendumu leta 2014 po državnem udaru v Kijevu večinsko odločili za združitev z Rusko federacijo.

Decembra leta 2022 pa so enako storili prebivalci Donecka, Luganska, Hersona in Zaporožja.

Zahod rezultatov teh referendumov ne priznava.

Putin je Scholza že februarja 2022 opozoril, da Kijev sprejema ukaze iz Washingtona. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Scholz naj bi Macronu tudi povedal, da je bil ruski predsednik odprt za pogajanja z njima obema in ukrajinskim predsednikom Vladimirjem Zelenskim, vendar je opozoril, da Kijev sprejema ukaze iz Washingtona.

Bild piše, da je bil Vladimir Putin tudi v pogovoru z Emmanuelom Macronom junija 2022 odprt za predlog predsednika Francije za pogajanja z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom, pri čemer časnik opozarja, da do teh pogajanj nikoli ni prišlo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek