REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putin: Propadli ne bomo nikoli, saj samo neumni ne vedo, koliko stane »njet« ruskim energentom

Putin: Propadli ne bomo nikoli, saj samo neumni ne vedo, koliko stane »njet« ruskim energentomBrez ruskih energentov svet ne bo mogel delovati, je prepričan ruski voditelj, ki je v isti sapi dodal, da si Zahod z upanjem, da bo Rusija propadla, sam sebi ustvaril težave. Vir: Posnetek zalsona, Twitter

Evropska unija se je dejansko odpovedala ruskim energentom, zato je njeno gospodarstvo zdaj blizu ničle, prihodki so upadli, prav tako proizvodnja električne energije, je poudaril ruski predsednik Vladimir Putin in to ponazoril s podatkom, da so realni dohodki prebivalstva v evroobmočju v prvem četrtletju na letni ravni znižani za 1,2 odstotka, medtem ko so se v Ruski federaciji v istem obdobju povečali za 4,4 odstotka.

Svet, kot je na plenarnem zasedanju mednarodnega foruma Ruski energetski teden poudaril Putin, brez ruskih energentov ne bo mogel delovati, na to pa kaže tudi podatek, da je ameriški zemeljski plin celo za 30 odstotkov dražji od tistega, ki ga je Evropa dobivala od Gazproma.

Rusija vseeno še danes dobavlja plin Nemčiji prek Ukrajine, je dejal Putin in dodal, da ne razume, tako kot verjetno nihče drug ne dojame, zakaj se ruski plin danes dobavlja v to državo na ta način, ne pa na primer prek plinovoda Jamal-Evropa, ki ga je zaprla Poljska, ali pa prek Severnega toka, ki je bil neposredna povezava Berlina z ruskimi energetskimi viri.

Ruski voditelj je izpostavil, da eksplozij, ki so lani poškodovale plinovod Severni tok, ki povezuje Rusijo z Evropo, ne bi bilo mogoče izvesti brez podpore neke vlade.

Ruski voditelj je izpostavil, da eksplozij, ki so lani poškodovale plinovod Severni tok, ki povezuje Rusijo z Evropo, ne bi bilo mogoče izvesti brez podpore neke vlade.

Za kontekst: Plinovod prečka Baltsko morje, začne se blizu zaliva Narva, v coni Ust-Luga, v okrožju Kingisepp, v ruski regiji Leningrad, in se konča v Lubminu, nemškem mestu na severni obali, blizu Greifswalda.

Dokončan je bil septembra 2021, vendar nikoli ni začel delovati, potem ko je Berlin na zahtevo Washingtona odložil certificiranje le nekaj dni preden je Moskva poslala svoje enote v Ukrajino.

Septembra lani so eksplozije naredile luknje v obeh ceveh plinovoda Severni tok 1 in eni od dveh plinovoda Severni tok 2, zaradi česar so poškodovani plinovodi postali neuporabni.

Od takrat Evropa kupuje pregrešno drag plin od ZDA, od katere je zdaj odvisna.

Rusija je za sabotažo plinovoda Severni tok že obtožila ZDA in Veliko Britanijo, vendar sta obe državi svojo vpletenost zanikali.

Seymour Hersh je razkril še eno medijsko bombo - dobesedno...
Veteran ameriškega raziskovalnega novinarstva in Pulitzerjev nagrajenec Seymour Hersh je februarja razkril še eno medijsko bombo - dobesedno... Zahvaljujoč svojim virom v ameriški obveščevalni skupnosti je izvedel, da je razstrelitev rusko-nemškega plinovoda v Baltskem morju načrtovala Bidnova administracija in jo septembra 2022 izvedla ob pomoči Norvežanov. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Dejstvo je, da se Evropejci zdaj odločajo za nakup ameriškega utekočinjenega zemeljskega plina, ki je dražji za 30 odstotkov, je dejal Putin.

»Zdi se mi, da to ni pametno gospodarsko ravnanje. Zdi se, kot da nekdo namenoma škoduje nemškemu gospodarstvu. Ni mi jasno, zakaj dovolijo, da se ruski plin v Nemčijo dobavlja prek Ukrajine, ne pa prek Severnega toka. Prav tako ne razumem, zakaj so Poljski dovolili zapreti 'Jamal-Evropa',« je povedal ruski predsednik.

Pravi, da mu sploh ni jasno, zakaj se ruski plin nasploh v Evropo danes dobavlja prek Turškega toka in prek Ukrajine, ne pa po drugih poteh.

Če bi EU oziroma Zahod zaprl dobesedno vse poti, bi bilo to ruskemu predsedniku še kar razumljivo, kot pravi, saj bi »lahko rekli, da se (v Evropi) res trdno držijo nekega načelnega stališča«.

»Morali bi biti zelo neumni, da bi ne razumeli, kakšne so posledice, če rečete 'ne' ruskim energetskim podjetjem. Naj spomnim na pregovor: kdor drugemu jamo koplje, sam vanjo pade,« je Putin komentiral trenutno situacijo v Evropski uniji.

V tem kontekstu je še dejal, da se upi EU niso uresničili, saj Rusija ni propadla po odločitvi evropskih voditeljev o spremembi sodelovanja z Moskvo na področju energetike.

»Zakaj si delate težave v upanju, da bomo propadli? Ne bomo propadli. Rusija je v resnici že našla alternativo evropskemu trgu, ko gre za plin. Tudi Iran, na primer, kaže zanimanje za ruski plin,« je poudaril ruski voditelj.

Spomnil je, da Evropejci danes porabijo dvakrat več premoga kot prej, kar je posledica nepremišljene politike njihovih voditeljev.

Hkrati je Rusija danes država z najbolj okolju prijazno energetsko panogo na svetu, ki si bo tudi v prihodnje prizadevala za neto ničelne emisije toplogrednih plinov.

Poleg tega, je dodal ruski predsednik, ruska šola jedrske energije nima konkurence v svetu.

Še posebej je izpostavil pomen jedrskih elektrarn za državo.

Po njegovih besedah ​​so lani dosegle nov rekord, danes pa zagotavljajo 20 odstotkov vse električne energije v Rusiji.

»V kratkem času nam je uspelo izvoz nafte preusmeriti na jug in vzhod. Ruski energetski sektor deluje stabilno. Finančni kazalniki so stabilni,« je poudaril Putin in dodal, da se dela na razvoju energetskih transportnih sistemov na vzhod.

Preusmeritev na azijske trge se, kot je pojasnil, dogaja zaradi tržnih tendenc, ne zaradi geopolitičnih spletk.

Vse to je mogoče zahvaljujoč povečanju flote tankerjev, ustvarjanja novih mehanizmov zavarovanja in pozavarovanja, ki so Rusiji omogočili vstop na nove trge.

»Negativne posledice politiziranih odločitev naših zahodnih kolegov vplivajo na ves svet, a naftni trg, ki se je soočal s težavami, morajo zdaj stabilizirati odgovorne strani,« je dejal Putin.

Dodal je, da se članice OPEC+ v celoti držijo doseženih dogovorov in da se organizacija uspešno spopada z vsemi izzivi ter da bo Rusija tudi v prihodnje pozitivno vplivala na globalno energetsko situacijo v svetu.

»Med Rusijo, OPEC+ in Savdsko Arabijo vlada veliko zaupanje in nobena stran nima želje, da bi koga prevarala,« je pojasnil ruski voditelj in dodal, da je prispevek petih največjih azijskih držav k svetovnemu gospodarstvu že presegel prispevek ZDA in EU ter bo še naprej rasel.

Po njegovih besedah ​​naj bi delež Kitajske v svetovni energetiki do leta 2028 narasel na 19,7 odstotka, medtem ko se bo pomen ZDA pri tem zmanjšal na 14,5 odstotka.

Glede utekočinjenega zemeljskega plina je še dejal, da pričakuje povečanje povpraševanja po tem energentu, pa tudi večjo konkurenco na tem področju. Do konca tega desetletja naj bi povpraševanje po tem gorivu doseglo 600 milijonov ton.

Putin je izpostavil, da posebno pozornost namenjajo boljši oskrbi z električno energijo po vsej državi, delajo na razvoju celotnega sistema, ki zagotavlja transport plina, ena od prioritet pa je, da ima vsako gospodinjstvo dostop do plina. Zelo pomembna tema tudi na domačem parketu je, kot je pojasnil, cena elektrike in plina. Te cene morajo biti stabilne, je dejal.

Rusija bo združila svoje sisteme za transport plina na zahodu in vzhodu, je še dejal Putin in napovedal, da bodo najprej povezali plinovoda »Moč Sibirije,« in »Sahalin-Habarovsk-Vladivostok«.

»Moč Sibirije,« kot je razkril, že dobavlja več plina, kot je bilo dogovorjeno, leta 2025 pa naj bi bila zmogljivost tega plinovoda 38 milijard kubičnih metrov na leto.

Kot enega od stebrov razvoja ruske energetske panoge je Putin izpostavil doseganje popolne suverenosti na tem področju. To bodo po njegovih besedah ​​dosegli s kadrovsko, finančno in tehnološko neodvisnostjo.

Obstaja ideja, da bi Rusija lahko razširila dobavo plina v Evropo prek Turčije, je komentiral Putin in dodal, da so danes na Stari celini vsi, ki si želijo prejemati energijo iz Rusije, zainteresirani za formiranje plinskega vozlišča v Turčiji.

Azerbajdžan, pa tudi številne druge države, se zanimajo za to vozlišče, je sklenil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek