REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemški poslanec: Vlada Olafa Scholza prikriva preiskavo sabotaže Severnega toka

Nemški poslanec: Vlada Olafa Scholza prikriva preiskavo sabotaže Severnega tokaNe morem si predstavljati, da zahodne obveščevalne službe ne vedo, kako je prišlo do napada na Severni tok. Za tem stojijo zavezniki, verjetno ZDA, pravi Steffen Kotré. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nemška vlada molči o preiskavi eksplozij na plinovodih Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju, saj vladniki domnevajo, da za sabotažo stojijo Združene države Amerike, je dejal poslanec Bundestaga iz stranke »Alternativa za Nemčijo«, član parlamentarnega odbora za energijo in varstvo podnebja Steffen Kotré.

»Ne morem si predstavljati, da zahodne obveščevalne službe ne vedo, kako je prišlo do napada na Severni tok. Za tem stojijo zavezniki, verjetno ZDA. Posebne službe Švedske in Danske ne želijo sodelovati s specialci iz Nemčije,« je poudaril Kotré.

Kot je dodal, nemška vlada moti preiskavo in ne želi obveščati javnosti o poteku preiskave sabotaže Severnega toka.

»Na mesto eksplozij je prispela ladja nemške mornarice. Prispela je prepozno in ni bila dobro opremljena, zato je bilo malo verjetno, da bi kar koli lahko raziskali,« je pojasnil.

Po njegovih besedah ​​je za nemško vlado zelo koristno, da ruskega plina ni več mogoče dobavljati vsaj v predpisanih količinah.

»Na škodo Nemčije morajo potrošniki opustiti poceni ruski plin in raje kupovati drag utekočinjeni zemeljski plin (LNG) iz ZDA.

Evropska unija se je pred mnogimi leti, še pred konfliktom v Ukrajini, pogajala z ZDA o nakupu LNG.

Severni tok bo znova zagnan šele, ko se bo v Nemčiji pojavila zvezna vlada, ki bo skrbela za nemške interese,« je zaključil poslanec AfD.

Nemški televizijski kanal ZDF je pred tem poročal, da viri, seznanjeni s preiskavo sabotaže na plinovodih Severni tok 1 in 2, trdijo, da sledi vodijo v eno smer - v Ukrajino.

Medtem uradno, kot je navedeno, zvezno tožilstvo Nemčije nadaljuje s svojo preiskavo.

Kasneje je namestnik tiskovnega predstavnika nemške vlade Wolfgang Büchner dejal, da preiskava o eksplozijah v cevovodu še poteka in da vlada Olafa Scholza ne želi špekulirati o tem, kdo je odgovoren za sabotažo.

Po poročanju Spiegla nemški detektivi ne morejo preiskovati v Ukrajini, podpore iz Kijeva pa ni mogoče pričakovati.

Poseganju po morebitnih pravnih rešitvah se v Berlinu raje izogibajo, ker bi morale nemške oblasti v tem primeru razkriti vse, kar vedo, kar bi Ukrajini dalo možnost, da skrije vse obstoječe sledi in zaščiti odgovorne.

O sledeh, ki naj bi vodile v Ukrajino so poročali New York Times, Zeit in nemški RBB.

Kmalu zatem je svetovalec nemškega kanclerja Jens Plötner o teh obtožbah razpravljal z Andrejem Jermakom, šefom kabineta in enim najbližjih zaupnikov ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega.

Jermak si je prizadeval prepričati nemško stran, da ukrajinska vlada ni bila vpletena v zaroto in da nihče iz ukrajinskega varnostnega aparata ne ve, kdo stoji za sabotažo ruskega plinovoda, ki je dovajal poceni plin v Evropsko unijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek