REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Motita jih Lukašenko in Rusija: Družinska fotografija s COP28 brez voditeljev Poljske, Litve in Latvije

Motita jih Lukašenko in Rusija: Družinska fotografija s COP28 brez voditeljev Poljske, Litve in LatvijeTrije predsedniki so zavrnili skupno fotografiranje in poudarili, da Lukašenko ni del »družine« zaradi tesnih odnosov med Rusijo in Belorusijo. Kaj pa so storili ostali svetovni voditelji, so se priklonili bojkotu trojice predsednikov iz vzhodnoevropskih držav? Vir: Posnetek zaslona, X

Predsedniki Litve, Latvije in Poljske so zaradi prisotnosti beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka zavrnili udeležbo na uradnem skupnem fotografiranju svetovnih voditeljev na podnebnem vrhu COP28 v Dubaju v Združenih arabskih emiratih.

»Predsednik Poljske Andrzej Duda ni poziral za skupinsko fotografijo udeležencev podnebnega vrha COP28 v Dubaju. Razlog je prisotnost beloruskega diktatorja Aleksandra Lukašenka. Predsednika Litve in Latvije Gitanas Nausėda in Edgars Rinkēvičs, prav tako nista pozirala,« je prek omrežja X sporočil šef kabineta poljskega predsednika, poroča poljska agencija PAP.

Kot kaže tvit zgoraj, se Duda ni upiral, ko so ga fotografirali z generalnim sekretarjem Nata Jensom Stoltenbergom.

Voditeljem držav in vlad, ki so se zbrali v Dubaju na podnebnih pogovorih pod taktirko ZN, se je pridružil Lukašenko, ki ga voditelji Evropske unije obtožujejo represije nad belorusko opozicijo in zavezništva z Rusijo.

»Bilo bi hinavsko stati ob boku voditelju države, ki je postala zaledje za rusko agresijo proti Ukrajini, in govoriti o prihodnosti sveta in podnebnih spremembah, kot da to ni nič,« je dejal Nausėda.

Dodal je, da se skupna fotografija imenuje tudi »družinska« in da Lukašenko »ni del naše družine«.

Litva in Latvija, dve nekdanji sovjetski republiki, sta med najbolj ostrimi kritiki Rusije in zagovornicami povečanja obsežne vojaške pomoči Kijevu.

Obe državi in ​​Poljska so oblasti v Minsku obtožile, da stojijo za množičnim prihodom migrantov v EU, v poskusu destabilizirati regijo.

Sam Lukašenko je na konferenci poudaril, da je čas, da priznamo, da je zelena agenda sredi spopadov (v Gazi, Ukrajini) nesmiselna.

Po njegovem mnenju »zelena agenda zahteva spoštovanje suverenosti držav in brezpogojno pravičnost!«

Ostali svetovni voditelji se niso priklonili bojkotu trojice predsednikov iz vzhodnoevropskih držav.

Predsednik Kolumbije Gustavo Petro pa je na COP28 spregovoril o trdnjavi Evropa in vzponu skrajne desnice.

»Hitler trka na vrata domov evropskega in severnoameriškega srednjega razreda — in mnogi so ga že spustili noter,« je opozoril kolumbijski predsednik.

»Kolumbija čaka na enotnost Globelnega Juga, da reši življenje na planetu.

Če bomo morda videli, kako danes iz ruševin vznikne svobodna Palestina, bomo jutri videli, kako se človeštvo dviga iz ruševin podnebne krize,« je poudaril Gustavo Petro.

Predsednica Hondurasa Xiomara Castro pa je opozorila, da »današnji kapitalizem nosi glavno odgovornost za to podnebno katastrofo ...«

»100 multinacionalnih korporacij je odgovornih za 71 odstotkov emisij toplogrednih plinov,« je opozorila predsednica Hondurasa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek