četrtek, 16. januar 2025 leto 30 / št. 016
Minister odpovedal potovanje zaradi proračunske krize, ki pretresa Nemčijo: Kako zakrpati luknjo 17 milijard evrov?
Nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck ne potuje v Dubaj na podnebno konferenco COP28, ker ga Nemčija potrebuje za nadaljevanje pogajanj o proračunu za leto 2024, je sporočil tiskovni predstavnik nemške vlade.
Habeck naj bi danes zvečer odletel v Dubaj, da bi se udeležil COP28, nato pa v Oman, Izrael in Savdsko Arabijo, poroča Reuters.
German Economy Minister Robert Habeck has called off a planned Monday trip to the COP28 climate summit in Dubai. The coalition is scrambling to finalize its 2024 budget, after the top court shot down its original plans.https://t.co/ctL0LEMEwl
— DW News (@dwnews) December 4, 2023
Toda nemški kancler Olaf Scholz mu je naročil, naj potovanje preloži in da prednost pogovorom v koalicijski vladi o tem, kako se soočiti s 17 milijardami evrov primanjkljaja v proračunu za leto 2024, ki je nastal z odločitvijo ustavnega sodišča prejšnji mesec. Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock in Scholz sta navzoča na konferenci COP28, ki se je začela 30. novembra in traja do 12. decembra.
Odločitev nemškega ustavnega sodišča, da Scholzova vlada ne sme prerazporediti 60 milijard evrov neporabljenih sredstev iz obdobja pandemije korona virusa, je povzročila pravi politični vihar, ki bi lahko imel daljnosežne posledice.
Sodba je v Berlinu povzročila pravi kaos.
vielleicht wollte habeck das nicht hören: pic.twitter.com/YZX7yr0VvY
— Mario (@Mario_Truth) December 3, 2023
Vlada se je odločila zamrzniti vse nove izdatke, predvsem tiste, povezane z obnovljivimi viri energije, dokler se ne odloči, ali bo poskušala odpraviti t. i. zaviralca dolga ali zmanjšati porabo na drugih področjih.
Ker je vlada že določila namen denarja, ki ga glede na sodno odločbo ne more več porabiti, se mora finančni minister Christian Lindner zdaj ukvarjati z luknjo v proračunu le nekaj dni, preden naj bi Bundestag glasoval o porabi za naslednje leto.
Glavna »žrtev« sodbe bi lahko bili projekti prehoda na trajnostne vire energije, ki jih je vlada Olafa Scholza promovirala kot rešitev za gospodarsko krizo, ki jo je povzročila prekinitev uvoza poceni energije iz Rusije.