REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ko vidijo račun, jim vse presede: Poraba energije v Nemčiji letos močno padla

Ko vidijo račun, jim vse presede: Poraba energije v Nemčiji letos močno padlaNemčija je zaprla še zadnjo jedrsko elektrarno... Vir: Posnetek zaslona, Twitter
»Razmere v nemškem gospodarstvu postajajo vse bolj mračne,« in so slabše kot v Rusiji, ugotavlja Berliner Zeitung.

Poraba energije v Nemčiji je v prvem polletju padla za 7,1 odstotka.

Kot piše Spiegel, sklicujoč se na delovno skupino za energetske bilance, so glavni razlogi za to višje cene energije in šibko gospodarstvo.

Čeprav so cene v primerjavi s prvo polovico leta 2022 precej padle, je njihova raven še vedno bistveno višja kot v letu 2021.

»Cene energentov so še vedno spodbuda za varčevanje z energijo, pa tudi bistveno zmanjšana proizvodnja energetsko intenzivne industrije kemikalij, kovin, papirja in stekla,« navajajo strokovnjaki.

Poročilo navaja, da se je poraba energije povečala le pri obnovljivih virih energije - za 0,6 odstotka. Poraba nafte je padla za dva odstotka. Poraba zemeljskega plina se je zmanjšala za 10,1 odstotka.

Po eni strani je upad posledica zmanjšane rabe zemeljskega plina v industriji, po drugi strani pa je bila poraba - zahvaljujoč varčevanju in visokim cenam energije! - gospodinjskih odjemalcev in malih podjetij za okoli 10 odstotkov nižja od večletnega povprečja.

Poraba črnega premoga se je v prvem polletju zmanjšala za 10,8 odstotka.

»Poraba premoga v elektrarnah se je zmanjšala za skoraj 19 odstotkov,« ugotavljajo strokovnjaki.

Spremembe cen goriv in manjše povpraševanje po električni energiji so povzročile zmanjšanje porabe premoga v elektrarnah.

Proizvodnja električne energije se je v prvem polletju zaradi zaustavitve zadnjih treh nemških jedrskih elektrarn zmanjšala za 57 odstotkov.

Energetska kriza in vrtoglavo visoke cene vsega so povzročile, da je nemško gospodarstvo padlo v recesijo.

Čeprav nekateri poznavalci trdijo, da se »gospodarski motor Evrope« počasi rešuje iz recesije (drugi pa trdijo, da Nemčijo prava recesija šele čaka), nič ne kaže, da bi si gospodarstvo opomoglo že v bližnji prihodnosti.

»Razmere v nemškem gospodarstvu postajajo vse bolj mračne,« in so slabše kot v Rusiji, saj so obeti za gospodarsko rast boljši v Rusiji kot v Nemčiji, ugotavlja Berliner Zeitung.

Država se ne more rešiti iz recesije, v kateri se je znašla po podražitvi plina, sklene časnik.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek