sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Kitajska: Preiskava Evropske komisije o električnih avtomobilih - čisti protekcionizem!
Preiskava Evropske komisije o kitajskih električnih vozilih, za proizvodnjo katerih naj bi bile uporabljene državne subvencije, bo negativno vplivala na gospodarske in trgovinske vezi med to azijsko državo in Evropsko unijo, je opozorilo kitajsko ministrstvo za trgovino.
Cui Dongshu, secretary general of China Passenger Car Association, said he firmly opposes #EU's anti-subsidy investigation into #China's #EV exports. He noted that China's new energy subsidies were completely withdrawn at the end of 2022. He urged EU to view the development of… pic.twitter.com/6oKJbAZwlP
— Global Times (@globaltimesnews) September 14, 2023
Že uvedena preiskava naj bi ugotovila, ali so predlagane kaznovalne tarife upravičene z vidika zaščite proizvajalcev EU pred, kar je predsednica EK Ursula von der Leyen opisala kot poplavo uvoženih cenejših kitajskih električnih vozil, poroča Reuters.
Does #VonderLeyen realize that Volkswagen sells more cars in China than any other country in the world? Even more than all of Western Europe. And that VW is working with $XPEV to better penetrate the Chinese EV market. You have to wonder what goes on in the heads of some people.… pic.twitter.com/YtxDXFxn3M
— Brian Tycangco 鄭彥渊 (@BrianTycangco) September 14, 2023
»Kitajska verjame, da je cilj ukrepov, ki jih predlaga Evropska unija, pravzaprav zaščita lastne industrije v imenu 'poštene konkurence'. Gre za odkrito protekcionistično dejanje, ki bo resno motilo in škodilo svetovni avtomobilski industriji in dobavni verigi, vključno z EU, a tudi negativno vplivalo na gospodarske in trgovinske odnose med Kitajsko in Unijo,« je v izjavi zapisalo kitajsko ministrstvo za trgovino.
Reuters navaja, da bo preiskava, ki jo je sprožila sama Evropska komisija, in ne pritožbe industrije prispevala k že tako napetim trgovinskim in naložbenim odnosom Evropske unije s Kitajsko.
Chinese cars dominate the famous automobile show in Germany.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) September 6, 2023
Chinese EV brands like BYD now offer quality cars at affordable price.
Will the EU pull an American stunt like “human rights” or “security threat” to squash competition from China?
https://t.co/Cgpe8sL3pF
Mimogrede, evropski proizvajalci so na nedavno končanem avtomobilskem salonu v Münchnu pokazali električna vozila, ki se bodo na trgu pojavila šele leta 2026 ali 2027, medtem ko Kitajci ponujajo street-ready avtomobile (že pripravljene za na cesto).
Africa-China Joint Venture for EV Manufacturing!
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) September 5, 2023
Wuling Mini is one of the most popular electric cars in China. It's cute, pragmatic, and costs only $5000.
Now, it's manufactured in Nairobi, Kenya! It's called "Air Yetu" & is assembled by Kenyan firm Autopax.
Such smart… pic.twitter.com/Cu6p2Dr5se
Financial Times (FT) komentira, da je »Kitajska na trgu električnih vozil že tako napredovala, da je konkurenco pustila daleč za seboj. [...] Obtožbe, da je uspeh Kitajske posledica večdesetletnega prizadevanja kitajske vlade, so v resnici iz trte zvite.
Nakopičene prednosti Kitajske so (za EU) zastrašujoče. Kitajska obvladuje dve tretjini svetovnih zmogljivosti za predelavo litija, surovine za baterije, in obvladuje vse vidike proizvodnje baterij.
Lani je proizvedla 10-krat več baterijskih vozil kot Nemčija. Ima prednost pri proizvodnih stroških za morda 20 do 25 odstotkov. Stroški transporta (kot tudi 10-odstotne carine) so zmanjšali to vrzel, vendar bodo postali manj pomembni, ko bo kitajski izvoz naraščal, zlasti cenovno dostopnih vozil za množični trg, ki se soočajo z malo evropske konkurence.«
Sep 21:"We call for that same leadership on setting out how China will get there. The world would be relieved if they showed they could peak emissions by mid-decade"
— notdrowningjustwavin (@troysalts) September 14, 2023
Sept 23:" And their price is kept artificially low by huge state subsidies. This is distorting our market," pic.twitter.com/Fxm4t817Mk
Kitajska je v bistvu predvidela, da bodo prihodnost električni avtomobili, in je okoli tega razvila pametno industrijsko strategijo, medtem ko so Evropejci (in Američani) postali zadovoljni in počivali na lovorikah, opozarja FT na hinavščino vodilnih v EK.
Nenazadnje, EU je samo dve leti nazaj tarnala nad nesprejemljivo ravnjo ogljičnega odtisa na Kitajskem.
Zdaj pa je moti, da je Kitajska vmes postala največja proizvajalka (poceni) električnih avtomobilov.
Keep underestimating China and pay a price.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) September 13, 2023
China is now the world’s largest exporter of cars.
Jan-July exports: 2.8 million cars, including 1 million EV.
In the last three years, China has quickly surpassed US, South Korea, Germany and Japan.#economy #wednesdaythought pic.twitter.com/cSkNvlJiOn
Namesto da je jezna na Kitajsko, ker je boljša, ali da postavlja trgovinske ovire, ki bodo samo nagrajevale in spodbujale samozadovoljstvo evropskih proizvajalcev, bi morala EU to tekmovanje uporabiti kot dobro priložnost, da se prebudi in spremeni svoj način, sklepa FT.
Po podatkih kitajske carine se je leta 2022 izvoz v EU povečal za 8,6 odstotka - na 562 milijard dolarjev, medtem ko je uvoz iz EU upadel za 7,9 odstotka - na 285 milijard dolarjev.