REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Global Times: Zakaj je Zahod zamudil priložnost za sodelovanje z BRICS

Global Times: Zakaj je Zahod zamudil priložnost za sodelovanje z BRICS»Protizahodnjaštvo« nikoli ni bilo na dnevnem redu BRICS, ugotavlja časopis blizu kitajskih oblasti. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Južnoafriška ministrica za mednarodne odnose in sodelovanje Naledi Pandor je nekaterim medijem z Zahoda očitala, da so si izmislili govorice, da bi »poskusili spodkopati« vrh.

Napačna ocena moči in privlačnosti BRICS je morda najbolj reprezentativna napačna ocena, ki jo je Zahod sprejel v svoji aroganci in pristranskosti, saj so takšne ocene žive še danes, piše kitajski Global Times.

V obdobju naraščajoče globalne negotovosti sta koncepta, kot sta multilateralizem in sodelovanje, kakšna predstavlja BRICS, vse bolj priljubljena, kar dokazuje velika udeležba držav in visokih gostov na letošnjem vrhu v Južni Afriki.

Tudi velik interes za članstvo v tej organizaciji odraža pričakovanja, ki jih ima vse več držav do mehanizmov sodelovanja, na katerih temelji BRICS.

BRICS [bríks] je kratica, ki označuje pet največjih gospodarstev v vzponu: Brazilijo, Rusijo, Indijo, Kitajsko in Južno Afriko.

Od leta 2009 se vlade držav BRICS vsako leto srečujejo na uradnih vrhunskih srečanjih.

Tokratni je v Južni Afriki.

Reportaže zahodnih medijev o letošnjem vrhu pa po poročanju časopisa blizu kitajske komunistične partije dajejo poudarek predvsem na pretiravanju glede domnevnih nesoglasij med posameznimi članicami, kot sta Kitajska in Indija — kar je razvidno tudi iz izjave južnoafriške ministrice za mednarodne odnose in sodelovanje Naledi Pandor, ki je nekaterim medijem z Zahoda očitala, da so si izmislili govorice, da bi »poskusili spodkopati« vrh - tudi z napačnimi interpretacijami narave organizacije BRICS.

In vse to v okviru ideje o domnevni »kitajski grožnji«, kar se kaže v poskusih prikazovanja te predvsem gospodarske skupnosti kot tekmeca G7.

Pa vendar je opaziti, da Zahod vse več pozornosti namenja razvoju te organizacije, a tudi po 17 letih od njene ustanovitve ne premore razumeti, zakaj so njegovi pogledi na BRICS napačni.

Namesto tega se je odnos Zahoda do BRICS-a premaknil iz ene skrajnosti v drugo, to je od podcenjevanja do strahu, ki ga povzročajo predsodki, poudarja Global Times.

Razlog, zakaj je BRICS tako privlačen, je v tem, da po eni strani temelji na mehanizmu, ki je dobro razvit in prilagojen potrebam časa.

Po drugi strani pa priljubljenost BRICS-a odraža splošno razočaranje številnih držav v razvoju nad globalnim sistemom, v katerem dominirajo Združene države in Zahod.

Opazovanje razvoja mehanizma BRICS z vidika konfrontacije in obravnavanje te organizacije kot grožnje zahodni hegemoniji postaja v zahodnih družbah vse bolj očitno.

Global Times navaja besede neimenovanega indijskega diplomata, da »to dojemanje grožnje izvira iz morbidnega strahu pred izumrtjem« tako nadvlade zahodnih držav kot moči nekdanjih kolonizatorjev nad globalnim jugom.

Vendar pa »protizahodnjaštvo« nikoli ni bilo na dnevnem redu BRICS, poudarja kitajski časnik.

»Tukaj ne gre za zoperstavljanje Zahodu ali krajo pozornosti Zahodu.

Za interese vsega človeštva bi bilo najbolj idealno, da bi bila prizadevanja BRICS usklajena s prilagoditvami in samopopravki Zahoda, s čimer bi vzpostavili skupno silo, ki bi se lahko soočila z globalnimi izzivi,« poudarja Global Times.

Razlog, da se to v praksi ne dogaja, je v tem, da Zahod ni mogel premagati svoje arogance in predsodkov, nezahodne države pa ne morejo čakati večno na emancipacijo rigidnega zahodnega sveta.

Namesto tega delujejo in si prizadevajo prek mehanizmov, kot je BRICS, da bi utrle novo pot za reformo globalnega sistema upravljanja, v upanju, da se jim bodo kmalu pridružile tudi zahodne države, sklene časopis.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek