REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Global Times: Pravila brez primere za ameriške naložbe na Kitajskem

Global Times: Pravila brez primere za ameriške naložbe na KitajskemZ omejevanjem naložb na Kitajskem poskušajo ZDA iz sebe narediti »tehnološko trdnjavo«, kar je pristop, ki priča o arogantnosti Washingtona. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Geopolitika, »nacionalna varnost« in ideologija vodijo gospodarsko politiko ZDA, opozarja kitajski časnik.

Svetovni mediji so poročali, da bo ameriška vlada v sredo uvedla »pravila brez primere, ki omejujejo ameriške naložbe na Kitajskem«.

Ta poteza je bila načrtovana že skoraj dve leti, piše v svojem uvodniku kitajski časopis Global Times.

V tem obdobju je že povzročila škodo kitajsko-ameriškim odnosom z motenjem normalnega gospodarskega sodelovanja med Kitajsko in ZDA.

Napovedano je bilo tudi, da bo ameriški predsednik Joe Biden s tem izvršnim ukazom omejil ali celo prepovedal neposredne naložbe ZDA na Kitajskem na treh tehnoloških področjih: v polprevodnike, kvantno računalništvo in umetno inteligenco.

Višji uradniki Bidnove administracije so več mesecev napovedovali, da bodo omejitve skrbno usmerjene, da ne bodo škodile ameriškemu gospodarstvu.

Nerealno je, da se katera koli država izolira in teži k prevladi na področju visokih tehnologij.

Zanikali so, da bi bile omejitve namenjene »tehnološki blokadi«, pred katero je Peking svaril, in trdili, da se bo uredba »osredotočila le na določena področja«, ki so ključna za »nacionalno varnost«.

Geopolitika, »nacionalna varnost« in ideologija vodijo gospodarsko politiko ZDA, opozarja kitajski časnik.

Te novice so v ZDA že povzročile precejšen skepticizem, nasprotovanje in celo strah, ki je sčasoma le še naraščal.

Ameriška vlada še naprej zaostruje svojo izvozno in naložbeno politiko do Kitajske, s čimer spodkopava ne le mednarodni gospodarski in trgovinski naložbeni red, ampak hkrati povzroča tudi veliko škodo lastnim gospodarskim interesom, interesom ZDA.

Geopolitika, nacionalna varnost in ideologija vodijo gospodarsko in trgovinsko politiko ZDA - to ni nobena vrnitev k racionalni politiki do Kitajske. Ameriška podjetja vlagajo na Kitajsko zaradi dobička, obe državi pa imata koristi od gospodarskih in trgovinskih odnosov.

Ukrepi Washingtona kažejo, da ne gre samo za področja, na katerih Kitajska zasluži več kot ZDA, ampak tudi tista, kjer ZDA zaslužijo več, kjer pa pridobiva tudi Kitajska.

Washington si prizadeva za stanje ničelne vsote, kjer imajo koristi samo ZDA, Kitajska pa je na izgubi, a to je preprosto nemogoče, opozarja Global Times.

Če nekateri Američani upajo, da bodo izkoristili te »omejitve naložb«, da bi ustavili visokotehnološki razvoj Kitajske, potem so preveč arogantni, sklepa časnik.

Napredni polprevodniki, kvantno računalništvo in umetna inteligenca so tri področja visoke tehnologije, ki pripadajo celotnemu človeštvu. ZDA so bile dolgo na vodilnem položaju, zdaj pa jih je strah Kitajske, ugotavlja časnik.

Na področju najsodobnejših tehnologij, piše Global Times, se Kitajska nikoli ni zanašala na druge in je bila vedno predana lastnim inovacijam.

Ameriško »zadrževanje« Kitajske bo le okrepilo odločenost Pekinga, da pospeši inovacije.

Hkrati spodbuja odpiranje Kitajske zunanjemu svetu.

Največji in najbolj neposreden vpliv teh »investicijskih omejitev« trpijo ameriški vlagatelji, ki iščejo priložnost na kitajskem trgu. Te grozeče omejitve mečejo senco na običajne naložbene in trgovinske odnose med Kitajsko in ZDA ter vse bolj postajajo psihološka ovira za ameriške vlagatelje.

Omejitve naložb v ZDA ne bodo pomenile usodnega udarca za kitajske tehnološke inovacije.

Ameriška vlada že nekaj časa gradi svojo »tehnično trdnjavo« in pričakuje, da bo tako bolj varna.

Vendar pa je Bela hiša v okviru svojega koncepta razširjene »nacionalne varnosti« z zadevnimi omejevalni ukrepi dejansko ustvarila »prepovedano jezero, kjer se nenehno kopičijo nevarnosti«. Toda omejitve naložb v ZDA ne bodo pomenile usodnega udarca za kitajske tehnološke inovacije.

Področje visoke tehnologije je ključno za razvoj vsake države, naravno pa je tudi, da se države povezujejo med seboj. Nerealno je, da se katera koli država izolira in teži k prevladi na področju visokih tehnologij.

Prihodnost visoke tehnologije pripada tistim državam, ki objemajo svet z odprtimi rokami, zaključuje Global Times.

Če se ZDA tega ne bodo zavedale, jih bo to samo še bolj oddaljilo od njihovega cilja prekositi in zajeziti Kitajsko.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek