torek, 12. november 2024 leto 29 / št. 317
Dedolarizacija: Savdska Arabija in ZAE zavrgle rekordne količine dolarjev
Zaloge ameriških obveznic v Savdski Arabiji so padle na najnižjo raven v več kot šestih letih, piše Bloomberg.
Junija je zalivska država prodala več kot tri milijarde dolarjev ameriškega državnega dolga, soseda Združeni arabski emirati (ZAE) pa so prodali skoraj štiri milijarde dolarjev.
— El Cid (@ElCid30639603) August 16, 2023
Naftne države v regiji Perzijskega zaliva iščejo nove načine za vlaganje, da bi ustvarile višje donose v svetu, ki je sit hegemonije ameriškega dolarja.
Čeprav Bloomberg predstavlja savdske naložbe v »tvegana sredstva« (vse razen nafte), kot so proizvajalcev električnih vozil Lucid, Uber ali nogometni klub Newcastle, kot možne potencialne izgube za zalivsko kraljevino, bi globalno gledano prerazporeditev savdskega bogastva lahko povzročila višje obrestne mere v ZDA.
The Empire of Boomerangs: Facts & figures.
— Thomas Hon Wing Polin (@thonwingp) August 18, 2023
From Morgan in Singapore:
American-led Western #sanctions showing their pathetic #impotence.
Not only that - the sanctions #backfired and hastened the process of #Dedollarisation - leading to the faster demise of the bloodsoaked… pic.twitter.com/mML7sMi5Mu
Kitajska je prav tako prodala za 11,3 milijarde dolarjev ameriških obveznic.
S tem je svojo »dolarsko denarnico« spravila na najnižjo raven od sredine leta 2009.
Japonska in Združeno kraljestvo sta bila med največjimi kupci tega, kar menita, da ostaja eno najvarnejših sredstev za posedovanje (ameriški dolar).
Savdska Arabija je največja svetovna izvoznica nafte in steber petrodolarskega sistema, vzpostavljenega v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ki temelji na izvoznih cenah surove nafte v ameriški valuti.
Čeprav je desetletja ohranjala vezanost na dolar in vlagala v sredstva ZDA, si zdaj prizadeva okrepiti svoje odnose s ključnimi trgovinskimi partnerji, vključno s Kitajsko, kot del načrtov za diverzifikacijo gospodarstva stran od energije.