ponedeljek, 04. november 2024 leto 29 / št. 309
Carine EU na kitajska električna vozila so sprožile širok odpor
Odločitev Evropske unije (EU), da uvede dokončne izravnalne dajatve na električna vozila (EV) na Kitajskem za obdobje petih let, je sprožila močno nasprotovanje, Kitajska pa je potezo označila za »nepošteno, nerazumno in neobjektivno.«
V izjavi v sredo je kitajska gospodarska zbornica za uvoz in izvoz strojev in elektronskih izdelkov (CCCME) v imenu kitajske avtomobilske industrije izrazila »veliko obžalovanje« zaradi odločitve o uvedbi protisubvencijskih carin za električna vozila s poreklom iz na Kitajskem.
Od srede bodo te carine veljale z različnimi stopnjami za različna podjetja: 17 odstotkov za BYD, 18,8 odstotka za Geely in 35,3 odstotka za SAIC.
Za druga sodelujoča podjetja bo po podatkih Evropske komisije veljala 20,7-odstotna dajatev, za nesodelujoča podjetja pa 35,3-odstotna dajatev.
Po utemeljeni zahtevi za individualni pregled se bo ameriški proizvajalec električnih vozil Tesla, ki izdeluje vozila tudi na Kitajskem, soočil s 7,8-odstotno dajatvijo, je opozorila komisija.
CCCME je sporočila, da Evropska komisija ni uspela popraviti svojih »napačnih ugotovitev« v končni odločitvi o uvedbi dokončnih dajatev za kitajska električna vozila in da je v postopku prišlo do resnega pomanjkanja preglednosti, in dodala, da poteza resno krši ustrezna pravila Svetovne trgovinske organizacije (WTO) in protisubvencijska pravila EU.
Kitajsko združenje proizvajalcev avtomobilov (CAAM) je prav tako izrazilo nestrinjanje z odločitvijo v izjavi v sredo.
Odločitev, ki ni objektivna in je skrajno nepoštena do kitajskih avtomobilskih podjetij, se šteje za nesprejemljivo, je dejal CAAM.
CAAM je poudaril, da uvedba carin ne le da krši temeljna načela proste trgovine in poštene konkurence, ampak tudi spodkopava sodelovanje med kitajsko in evropsko avtomobilsko industrijo ter otežuje zeleni in nizkoogljični prehod.
Pred tem v sredo je tiskovni predstavnik ministrstva za trgovino (MOC) dejal, da Kitajska ne odobrava ali sprejema odločitve Evropske komisije o uvedbi dodatnih carin na kitajska električna vozila.
Kitajska je večkrat poudarila, da je protisubvencijska preiskava EU v zvezi s kitajskimi električnimi vozili neracionalna, polna številnih vprašanj o neskladnosti in je protekcionistična poteza pod krinko »poštene konkurence«, je dejal MOC.
Kitajska se je glede tega vprašanja že pritožila na mehanizem za reševanje sporov STO in bo še naprej sprejemala vse potrebne ukrepe za zaščito zakonitih pravic in interesov kitajskih podjetij, je opozoril tiskovni predstavnik MOC.
Kitajski proizvajalec avtomobilov SAIC Motor, ki mu je Evropska komisija naložila 35,3-odstotno dajatev, je dejal, da namerava vložiti tožbo na Sodišču Evropske unije, da bi izpodbijal odločitev.
Po navedbah proizvajalca avtomobilov je Evropska komisija naredila napake pri identifikaciji subvencij med svojo preiskavo, prezrla je ključna dejstva in argumente, ki jih je predstavil SAIC, in netočno domnevala stopnje subvencij za več postavk.
Družba je dejala, da bodo dodatne carine samo povečale stroške za evropske kupce avtomobilov in ovirale široko sprejetje električnih vozil, ter dodalo, da sprejema korake za prilagajanje trgovinskim oviram, vključno s krepitvijo prizadevanj za uvedbo novih modelov avtomobilov z različnimi sistemi napajanja v Evropi ter širitvijo svoje ponudbe izdelkov pod blagovno znamko MG.
NOVA FAZA POSVETOV
Ob napovedi uvedbe dajatev v torek je Evropska komisija dejala, da si EU in Kitajska še naprej prizadevata za iskanje alternativnih rešitev, združljivih s STO, ki bi bile učinkovite pri reševanju težav, ugotovljenih v preiskavi, in dodala, da ostaja odprta za pogajanja o cenovne zaveze.
Tiskovni predstavnik MOC je ob ugotovitvi, da EU ostaja odprta za nadaljnje razprave o cenovnih zavezah za električna vozila kitajske proizvodnje, dejal, da se je Kitajska vedno zavzemala za reševanje trgovinskih sporov z dialogom in posvetovanjem ter si je po svojih najboljših močeh prizadevala, da bi to dosegla.
Politicians claim the most important problem today is climate change. But when the Chinese produce cheap electric cars, capitalism kicks in and profits need to be protected at all costs
— David Roth-Lindberg (@RothLindberg) June 12, 2024
So to save the planet, you need to pay extra taxes, just to save EU and US car manufacturers. pic.twitter.com/cq0jmTRJIR
Trenutno sta tehnični ekipi obeh strani vključeni v novo fazo posvetovanj.
Upati je, da bo evropska stran konstruktivno sodelovala s Kitajsko, sledila načelom »pragmatizma in uravnoteženosti« in upoštevala bistvene skrbi drug drugega ter si prizadevala čim prej doseči obojestransko sprejemljivo rešitev, da bi se izognili stopnjevanju trgovinskih trenj, so sporočili iz MOC.
CAAM je izrazil upanje, da bosta obe strani še naprej sodelovali v dialogu in posvetovanjih za ohranitev stabilnega delovanja globalne avtomobilske industrijske in dobavne verige.
CCCME je medtem izrazils upanje, da bo EU pristopila k posvetovanju z največjo iskrenostjo in čim prej dosegla uravnoteženo rešitev, sprejemljivo za obe strani.