nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Bloomberg: Mračni obeti za nemško gospodarstvo
Nemčija je v drugem četrtletju izšla iz zimske recesije, vendar je proizvodnja v državi stagnirala, zaradi česar je odprto vprašanje zdravja največjega evropskega gospodarstva, poroča Bloomberg.
Bruto domači proizvod je glede na prejšnje tri mesece ostal nespremenjen. Vendar so revidirani podatki za prejšnje četrtletje razkrili, da je bil upad manjši od pričakovanj.
Med aprilom in junijem je k stabilizaciji gospodarstva prispevala zasebna potrošnja, so sporočili iz nemškega statističnega urada.
Germany’s near-recession isn’t its only economic problem https://t.co/ThltBtVzPE
— Bloomberg Economics (@economics) July 29, 2023
Petkovo poročilo je ponudilo le šibke znake odpornosti nemškega gospodarstva, vendar številke iz Francije in Španije ponujajo nekoliko bolj optimistično sliko, ki je ublažila skrbi, da bi lahko območje evra še naprej strmoglavljalo.
Nemčija je že utrpela celoletni upad proizvodnje in obeti za prihodnje mesece so mračni. Bloombergova raziskava kaže, da je za pričakovati močno oslabitev povpraševanja, tudi v storitvenem sektorju.
Kar zadeva nemško industrijo, se zdi, da izgublja boj z dolgoročnimi posledicami energetske krize.
Germany exits its winter recession in the second quarter but output stagnated, with questions about the fundamental health of Europe’s largest economy remaining https://t.co/U6HrcwDzPg
— Bloomberg (@business) July 28, 2023
BASF je sicer v petek sporočil, da pričakuje okrevanje kemične proizvodnje v drugi polovici leta, kar bo ublažilo padec v eni največjih panog industrije.
Vendar je podjetje v začetku tega meseca znižalo pričakovanja za leto 2023 zaradi zmanjšane svetovne industrijske proizvodnje in šibkega povpraševanja po potrošniških izdelkih.
Proizvajalec specialnih kemikalij Clariant je sporočil, da v drugi polovici leta ne pričakuje pomembnejšega okrevanja gospodarstva.
Bundesbanka je v zadnji oceni navedla, da bi lahko bilo okrevanje Nemčije do konca leta šibkejše v primerjavi z napovedmi iz junija zaradi šibkega tujega povpraševanja in višjih stroškov financiranja, ki so posledica naraščajočih obrestnih mer v evroobmočju, pri čemer napoveduje zmanjšanje za 0,3 odstotka v letu 2023.
"G" is for growth, but not in Germany as the country struggles to increase its manufacturing and its economy hits a wall.@ocrook reports https://t.co/aa20kbfGCT pic.twitter.com/g3LY2OftuL
— Bloomberg TV (@BloombergTV) July 28, 2023
Projekcije, ki jih je ta teden objavil Mednarodni denarni sklad, kažejo, da bo Nemčija edina država v skupini G7 (gre za skupino najbogatejših zahodnih držav, ki jo sestavljajo Kanada, Francija, Nemčija, Italija, Japonska, Združeno kraljestvo in Združene države Amerike), ki bo letos zabeležila upad proizvodnje, saj se nemško gospodarstvo spopada z dolgotrajnim vplivom energetske krize.
Drugod po Evropi je na primer Francija v drugem četrtletju poročala o 0,5-odstotni rasti, kar je precej nad ocenami v raziskavi Bloomberga.
Inflacija v Franciji se je julija umirila na pet odstotkov, španske potrošniške cene pa kažejo rast blizu dvoodstotnega cilja Evropske centralne banke.